fot. Ośrodek Myśli i Czynu Fotograficznego „Ciemnica”

„Ciemnica” zaprasza do Fotoplastykonu Poznańskiego

Do 31 marca 2022 r. w Fotoplastykonie Poznańskim pokazywana jest wystawa slajdów barwnych obrazujących Mieszkańców Centrum Poznania w kontekście miejsc dla nich ważnych. Wśród osób z którymi się spotkaliśmy byli muzycy, listonosze, strażnicy parkingowi, sprzedawcy z małych, rodzinnych sklepów, osoby i przestrzenie znane ale także zaskakujące i czasem zapomniane.

 

Stereo Poznań

STEREO oznacza m.in. przestrzenny. Jest to też metoda odbierania, zapisywania i odtwarzania, tak aby wywołać wrażenie przestrzennego odbioru. POZNAŃ to nasza przestrzeń. Dla nas, fotografujących, i dla osób, które zdecydowały się stanąć przed magicznymi obiektywami aparatu Sputnik. Jak widzimy to miasto? Na kogo chcemy zwrócić szczególną uwagę? Na miejsca, które kiedyś tętniły życiem, gdzie grała muzyka lub kwitł handel. Teraz są wyciszone, schowane.

 

Grzegorz „Patyczak” Kmita  Remont, okolice pl. Wolności  zdj. Yuliia Andriichuk i Dominik Paździor

Grzegorz „Patyczak” Kmita Remont, okolice pl. Wolności zdj. Yuliia Andriichuk i Dominik Paździor

Jako aktywni uczestnicy Ośrodka Myśli i Czynu Fotograficznych „Ciemnica” każdego dnia, biorąc do rąk aparat analogowy, wracamy do podstaw tworzenia. Tworzenia obrazu, który jest sposobem wyrażania myśli. Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu zatytułowanemu „Stereo Poznań” chcemy zwrócić szczególną uwagę na osoby i miejsca często zapomniane, ale które odgrywają nadal istotną rolę w poznańskiej tkance miejskiej. Ekspedientka w piekarni, stróż pilnujący parkingu.

Jak sam powiedział:

 

Pan Leszek  Dawny parking przy ul. Słowackiego  zdj. Matylda Weidner i Agata Skibińska

Pan Leszek Dawny parking przy ul. Słowackiego zdj. Matylda Weidner i Agata Skibińska

„Ja pracuję na posterunku! A nie w jakiejś budce”.

 

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są ciche zakamarki naszego miasta i ludzie oddani swojej pracy. Jak małe klatki filmu złożone w całość tworzą razem wyjątkową codzienność i przestrzeń. Dzięki spotkaniom z osobami, które zgodziły się stanąć przed obiektywami Sputnika, poznaliśmy ich piękne historie. Za pomocą stereofotografii chcemy zaprezentować je na tle zmieniającej się przestrzeni miejskiej.

Ciemnica – ośrodek Myśli i Czynu Fotograficznego

Ośrodek Myśli i Czynu Fotograficznego „Ciemnica” powstał w 2015 roku. Nie jest szkołą, nie realizuje konkretnego programu edukacyjnego. Przekazywanie wiedzy i zdobywanie konkretnych umiejętności technicznych niezbędnych do wykonania fotografii na odpowiednim poziomie odbywa się w trakcie realizacji własnych autorskich lub zbiorowych pomysłów fotograficznych. Głównym pomysłodawcą i organizatorem działań „Ciemnicy” jest Bogusław Biegowski.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0