fot. Mariusz Forecki

Czarnków jest EPI

15 listopada 2019 r., w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej już po raz osiemnasty został otwarty Salon Wielkopolski. Inauguracja nastąpiła w 2002 roku, a jego pomysłodawcą był Wacław Kubski, uznany pilski artysta plastyk.

Pod tą nazwą kryje się konkurs dla artystów reprezentujących różne dziedziny sztuk plastycznych. Warto podkreślić, że przymiotnik wielkopolskiobecny w nazwie sygnalizuje związek konkursu z regionem, w którym jest organizowany. Jednak zasięg oddziaływania Salonu z założenia wychodzi daleko poza Wielkopolskę.

ARTYŚCI NA SALONY

Do Czarnkowa nadchodzą prace artystów z całego kraju w tym roku m.in. z Gdańska, Katowic, Wrocławia i Lublina. Drzwi Salonu otwierają się dla malarzy, grafików, rzeźbiarzy i fotografików. Jego gośćmi są również miłośnicy sztuki zainteresowani rozstrzygnięciami jury oraz pokonkursową wystawą prac.

Patronat honorowy nad Salonem Wielkopolskim – podobnie jak w poprzednich latach – objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Feliks Łaszcz i Burmistrz Miasta Czarnków Andrzej Tadla.

 

Salon otworzył się już wcześniej, ponieważ do 18 października 2019 roku można było nadsyłać prace. Z kolei 19 października w czarnkowskim muzeum zebrało się jury w składzie: Marcin Berdyszak prof. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, przewodniczący; Olga Urban kulturoznawca, przedstawiciel Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu; Mariola Przymuszała wiceprezes Zarządu Krajowego Związku Artystów Plastyków; Andrzej Kołodziejczyk artysta plastyk. Członkowie jury z uwagą obejrzeli i ocenili aż 155 prac nadesłanych w tym roku przez 66 autorów.

 

W regulaminie Salonu Wielkopolskiego czytamy, że jest on corocznym przeglądem dokonań artystów plastyków, mającym na celu integrację środowisk twórczych i prezentację dorobku artystów z całego kraju.

Jego organizatorami są Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie oraz Zarząd Krajowy Związku Artystów Plastyków. W regulaminie nie przeczytamy natomiast ale rozmawiając z dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie Janem Pertkiem, dowiemy się – że dewizą Salonu jest zagadkowo brzmiące hasłoEPI.

To skrót od trzech słów, które zdaniem dyrektora Pertka najlepiej oddają ideę Salonu Wielkopolskiego. Są nimi: edukacja, promocja oraz integracja.

EDUKACJA, PROMOCJA, INTEGRACJA

Idea edukacji poprzez sztukę realizuje się w Salonie dzięki temu, że jest on imprezą otwartą nie tylko dla twórców, ale również dla odbiorców sztuki. Każdy, kto chce się dowiedzieć, w jak różny sposób artyści postrzegają świat, jest w Salonie mile widziany. Dyskusje o prezentowanych dziełach uczą salonowych gości balansowania pomiędzy tradycyjnym rozumieniem sztuki a takim, w którym coraz częściej wychodzi się poza ustalone reguły.

Promocja jako hasło przyświecające działalności Salonu może być różnie rozumiana. Od kilkunastu lat Salon promuje różnorodne sztuki plastyczne. Co jednak równie ważne, dzięki corocznej otwartości Salonu na artystów i publiczność z całego kraju, promowane jest miasto, powiat i region. Sądząc po ilości prac zgłoszonych na tegoroczny Salon i obserwując tłum osób zgromadzonych w sali wystawowej, trzeba przyznać, że te cele promocyjne są realizowane z powodzeniem.

 

Integracja jest bardzo ambitnym założeniem Salonu Wielkopolskiego. Zakłada zacieśnianie kontaktów między artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuk plastycznych. A przecież artyści, również ci zjeżdżający na Salon, to indywidualiści. Metaforycznie rzecz ujmując, można powiedzieć, że każdy z nich przybywa do Czarnkowa z innego świata, niepowtarzalnej przestrzeni własnych spostrzeżeń, odczuć, wzruszeń i natchnień. Prowadzone pomimo tych różnic rozmowy, spotkania w muzealnych salach i żywiołowe dyskusje nad zwycięskimi pracami wskazują jednak na to, że organizatorom Salonu udało się stworzyć przestrzeń, w której integracja środowiska artystycznego, jak i artystów z odbiorcami sztuki, nie pozostaje tylko teoretycznym postulatem.

NAGRODY 2019

Członkowie jury na tegoroczną wystawę pokonkursową zakwalifikowali 97 prac: obrazów, grafik, kolaży, rzeźb, instalacji i fotografii. 5 dzieł, wyjątkowych i niezwykle zróżnicowanych zarówno w formie, jak i treści otrzymało następujące nagrody:

 

Grand Prix Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla Adama Czecha z Gliwic za pracę pt. Szopienice wieża ciśnień”;
I Nagroda Starosty Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego dla Patryka Zysnarskiego z Poznania za pracę pt. Okora;
II Nagroda Burmistrza Czarnkowa dla Jerzego Beceli z Pszczyny za prace pt. „Łapacz snówi Z podróży do K.;
III Nagroda Dyrektora Miejskiego Centrum Kultury dla Szymona Wojtaka z Ostrowa Wielkopolskiego za pracę z cykluKoty;
Nagroda Związku Artystów Plastyków im. Grażyny Rębarz dla Przemysława Tomczaka z Poznania za pracę „Szuwary I.

Ponadto podczas wernisażu wystawy pokonkursowej goście zgromadzeni w Salonie głosowali na pracę, która otrzymała Nagrodę Publiczności. Otrzymał ją fotograficzny tryptyk pt. Malowane deszczemautorstwa Haliny Woźniak z Szamotuł.

Dopełnieniem uroczystej atmosfery Salonu Wielkopolskiego 2019 był muzyczny występ Tomasza Czarneckiego. Słowami przeboju Marka Grechuty przekonywał on publiczność, że ważne są tylko te dni, na które czekamy. Czekajmy zatem z niecierpliwością na kolejną edycję Salonu Wielkopolskiego.

 

Tekst ukazał się 30 listopada w dodatku Kultury u Podstaw do „Głosu Wielkopolskiego”, który można pobrać w zakładce naczytnik.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0