fot. Materiały organizatora

Festyn Zielonoświątkowy

8 czerwca 2025 r. , w godz. 12:00–17:00 Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na Festyn Zielonoświątkowy.

Zielone Świątki to wyjątkowy czas – święto zakorzenione w dawnych tradycjach ludowych, związane z pożegnaniem wiosny i powitaniem lata. W kulturze agrarnej to także uroczystość pasterzy i rolników, którym towarzyszyły radosne parady umajonych zwierząt, zabawy na pastwiskach oraz wspólne biesiadowanie.

 

W tradycji chrześcijańskiej obchodzone jako Zesłanie Ducha Świętego – przypadające 50 dni po Wielkanocy – Zielone Świątki były także czasem procesji po polach i wieczornych zabaw wiejskich.
Muzeum zaprasza do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia!

W programie festynu – przygotowanym z myślą o całych rodzinach – czeka moc atrakcji łączących tradycję z dobrą zabawą.

W tym roku wydarzeniu towarzyszyć będzie finał „Dźwięków Dziedzictwa: Festiwalu Dud i Tradycji w Wielkopolsce”, organizowanego przez Wielkopolską Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu we współpracy z Muzeum. Goście będą mogli posłuchać koncertów kapel dudziarskich, a także zobaczyć finałowy konkurs dudziarzy. Na scenie pojawią się m.in. Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, Zespół Pieśni i Tańca „Kębłowo”, Zespół Tańca Ludowego „Swojacy”, Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Artyści nie tylko wystąpią na scenie, ale również poprowadzą warsztaty taneczne i wspólne zabawy z publicznością.

Nie zabraknie także atrakcji nawiązujących do pasterskiego charakteru Zielonych Świątek. Odbędzie się parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec, a także prezentacja pracy kowala. Specjalne muzealne stanowisko poświęcone pasterstwu w Tatrach umożliwi zapoznanie się z tradycjami góralskimi i degustację serów owczych.

Dla najmłodszych przygotowano liczne warsztaty rękodzielnicze – malowanie bawełnianych toreb, nauka haftu, zajęcia garncarskie i florystyczne z pleceniem wianków.

Jak co roku, niezapomnianych wrażeń dostarczy pokaz zabytkowej sikawki konnej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie.

Zwiedzający będą mieli również okazję obejrzeć muzealne ekspozycje – zarówno stałe, jak i czasowe.

 

fot. Materiały organizatora

fot. Materiały organizatora

Warto zwrócić szczególną uwagę na wystawę „Podróże wycinanek” (pawilon I), prezentującą najciekawsze przykłady sztuki ludowej z różnych regionów Polski oraz wycinanki inspirowane tradycją w nowoczesnym wydaniu. To także ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę „Zderzenia” (spichlerz) – przegląd twórczości członków Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków.

To będzie dzień pełen kultury, muzyki, tradycji i radości – zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników folkloru, rodziny z dziećmi i wszystkich tych, którzy pragną spędzić czerwcowe popołudnie w wyjątkowej atmosferze!

Impreza biletowana. Bilety można zakupić na miejscu lub online.

 

 

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie organizuje również wiele innych tematycznych imprez w nadchodzącym czasie:
/LIPIEC/ 06.07.2025 r. Z WIEJSKIEGO STOŁU
/SIERPIEŃ/ 10.08.2025 r. XVIII FESTIWAL SZTUKI LUDOWEJ
/WRZESIEŃ/ 21.09.2025 r. TRAKTOR-FESTYN
/PAŹDZIERNIK/ 05.10.2025 r. POZNAŃSKA PYRA
/GRUDZIEŃ/ 14.12.2025 r. JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0