„Brzemię” z nagrodą

Jury konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival przyznało II nagrodę filmowi krótkometrażowemu „Brzemię”. Reżyserką i autorką scenariusza jest Iwona Pasińska, szefowa Polskiego Teatru Tańca.

Jury 4. edycji odbywającego się w Norwegii konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival przyznało II nagrodę filmowi krótkometrażowemu „Brzemię”, inspirowanemu obrazem Zofii Stryjeńskiej „Pory roku. Listopad – grudzień (Korowód I – z jeleniem)”.

 

„Doceniamy ten film tańca jako wyjątkowo piękne odwołanie do ekspresywnego teatru tańca, przywołujące barwne migawki dawnej kultury polskiej, od świątecznych korowodów po żałobny kondukt.

To zadziwiające, jak reżyser używa nieruchomej kamery i jak taneczne korowody przemieszczają się w polu jej widzenia, niosąc mnóstwo historycznych informacji oraz cielesnego ruchu w wykonaniu dobrych tancerzy współczesnych.

Ten film opiera się na obrazie czerpiącym z kultury ludowej – i byłoby zapewne marzeniem każdego malarza, aby stworzone przez niego postacie ożyły w tak bardzo udanej kombinacji tańca, kina i bogactwa wizualnego” – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

 

Reżyserką i autorką scenariusza filmu „Brzemię” jest Iwona Pasińska, zdjęć – Marek Grabowski, montażu – Edyta Pietrowska, scenografii – Andrzej Grabowski, kostiumów – Zofia Grzybowska, Kuluza Studio, Andrzej Grabowski i Adriana Cygankiewicz.

Muzyczną warstwę utworu budują: „Ballada o sierotce” – utwór tradycyjny w aranżacji i wykonaniu Kapeli Maliszów oraz „Huculska fantazja” skomponowana i wykonana przez Jana Malisza.

 

ZOBACZ TAKŻE: Obiecana Ziemia Obiecana – Polski Teatr Tańca

CZYTAJ TAKŻE: Łzy z cekinów

CZYTAJ TAKŻE: Zbliża się koniec Ziemi

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch