Chcesz cukierka, idź do Gierka

Historia to nie tylko wielkie wydarzenia, a muzealia to nie tylko dzieła mistrzów sztuki. Historia to również – a może przede wszystkim – to, co nadawało kształt i rytm codzienności, co było jej treścią. Potwierdzeniem tej tezy jest wystawa pt. "Życie codzienne w czasach PRL", na którą zaprasza Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

Muzealia to artefakty przeszłości, które umieszczone w określonym kontekście, mogą przemówić – opowiedzieć o tym, co było. Mogą też prowokować do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Taki  jest cel wągrowieckiej wystawy, prezentującej wycinek codzienności sprzed kilkudziesięciu lat. Głównymi „aktorami” ekspozycji są przedmioty.

 

Większość z nich to z pozoru błahostki – opakowanie proszku IXI, piórnik z Bolkiem i Lolkiem, czy też niedookreślony towar spod lady. Te z pozoru mierne przedmioty mogą jednak okazać się „gwiazdami estrady”, zachęcającymi do wspomnień i refleksji, ale również wywołującymi wesołość lub smutek…

Przedmioty – artefakty posiadają tę szczególną właściwość, że ożywiają wspomnienia. Przypominają o smaku i zapachu codzienności, odsłaniają to, co skryte w gęstniejącej mgle niepamięci.

Dla młodszych pokoleń wystawa będzie prezentacją codzienności, która okazuje się dla nich zaskakująca, by nie powiedzieć – egzotyczna. Gry, zabawki, zabawy i szkoła były inne niż dziś. Inaczej wyglądał Wągrowiec. Jak? Postaramy się opowiedzieć na wystawie.

Ekspozycja została przygotowana w oparciu o zbiory wągrowieckiego pasjonata, kolekcjonera pamiątek przeszłości, Krzysztofa Pukaczewskiego. Uzupełnieniem są  obiekty ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

 

Wystawa czynna od 23 lutego do 21 czerwca 2020 roku.

 

 

 

Źródło: http://opatowka.blink.pl/old/chcesz-cukierka-idz-do-gierka/

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch