Czechosłowackie historie – wystawa w CK ZAMEK

Wystawa „Poza miastem! Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1974–1989” dokumentuje awangardową twórczość artystów niewygodnych dla ówczesnego komunistycznego reżimu.

Jak czytamy na stronie CK ZAMEK, wystawa „Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1974–1989” to żywy pomnik kultury ukazujący społeczno-historyczne uwarunkowania tamtych czasów, jak również funkcjonowanie nieoficjalnej sztuki w latach 70. i 80. 

Na wystawę składa się bogaty zbiór fotografii Jindřicha Štreita dokumentujących działalność kulturalną, ale przede wszystkim gromadzona przez niego kolekcja dzieł czechosłowackiej sztuki nieoficjalnej i półoficjalnej, obejmującej okres od lat 60. XX wieku do czasów obecnych.

W latach 1974–1989 fotograf, kurator i dyspozytor gospodarstwa państwowego Jindřich Štreit zorganizował w swojej skromnej galerii mieszczącej się w małej morawskiej wiosce Sowiniec w Czechach ponad sześćdziesiąt monograficznych i zbiorowych pokazów prac niewygodnych dla ówczesnego reżimu artystów. Wystawy były okazją do spotkań i dyskusji z autorami, teoretykami sztuki czy przedstawicielami innych dziedzin sztuki. Podobnie jak inni artyści i intelektualiści traktowani z niechęcią przez oficjalne władze tamtych czasów, Štreit zapłacił więzieniem za swoją polityczną postawę i działalność artystyczną.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 4.04–19.05, g. 12–20

MIEJSCE: Sala Wystaw, Centrum Kultury ZAMEK, Poznań

KURATORKA: Štěpánka Bieleszová

Realizacja filmu, zdjęcia: Rafał Cielek

 

ZOBACZ TAKŻE: Konkurs 30/30 na najlepszą okładkę płytową – wystawa

ZOBACZ TAKŻE: Koncert Rat Kru / BUNTek w Amore del Tropico

ZOBACZ TAKŻE: Wystawa „100RZEŹBA – PRZESZŁOŚĆ – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ”

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0

D
Kontrast Wyłącz ruch