Historia komiksem pisana

Muzeum Okręgowe w Lesznie zaprasza na wystawę zatytułowaną: "Historia Polski według komiksu".

Wystawa składająca się z kilkudziesięciu bogato ilustrowanych plansz, ukazuje najciekawsze przykłady komiksów, opowiadających o ważnych wydarzeniach z historii Polski.

 

Jej autorem jest Wojciech Łowicki, kolekcjoner i znawca sztuki komiksu. Wystawa jest częścią cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” cieszącego się zainteresowaniem muzeów w całej Polsce.

„Historia Polski według komiksu” to ekspozycja zbudowana z fragmentów komiksów cenionych polskich twórców tej sztuki, w tym m.in. Janusza Christy, Henryka Jerzego Chmielewskiego, Grzegorza Rosińskiego, Marka Szyszko, Barbary Siedler, Krzysztofa Gawronkiewicza, Jerzego Wróblewskiego, Bogusława Polcha i wielu innych.

Wystawa ilustruje najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju od średniowiecza, przez mity i legendy, aż po współczesność. Komiks pełni tu rolę wehikułu czasu, który przenosi nas do takich momentów historycznych jak bitwa pod Grunwaldem, II wojny światowej, wybór Karola Wojtyły na papieża, a także okresu PRL.

Uzupełnieniem wystawy są oryginalne egzemplarze komiksów historycznych. Wśród nich między innymi: „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”, „Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, „1956: Poznański Czerwiec”, „Solidarność – nadzieja zwykłych ludzi”.

 

fot. Rafał Cielek

fot. Rafał Cielek

Założeniem wystawy „Historia Polski według komiksu” jest przytoczenie historycznych faktów. Ale nie tylko, bo jest ona także opowieścią o tym, jak kultura popularna może być wykorzystywana do edukacji.

Narzędziem narracji jest komiks, obok filmu jedna z popularniejszych sztuk na świecie. Opiera się ona na twórczym łączeniu obrazu i treści, zazwyczaj zamkniętej w charakterystycznych dymkach (tworzeniem komiksów zajmują się zatem tak rysownicy, jak i scenarzyści). Przez wiele lat komiks nie cieszył się uznaniem krytyki, nie był nawet traktowany jako sztuka. Twórcy komiksu doskonale jednak zdawali sobie sprawę z potężnej siły oddziaływania tego medium. Komiks z czasem zaczął podejmować co raz trudniejsze i społecznie ważne tematy, odrywając się tym samym od swych humorystycznych korzeni (z angielskiego „comic strip” to po prostu „komiczny pasek”).

Zaprezentowane na wystawie komiksy mają zachęcać do poznawania czasów dawnych, ale inaczej niż robi to szkolny podręcznik czy encyklopedia. Wystawa ma za zadanie nie nudzić, a rozpalać wyobraźnię i zaciekawiać, do dalszej przygody z nauką. Bo łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. Jeszcze łatwiej gdy treść opowiadana jest za pomocą medium, które umiejętnie łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia. Wystawa ma więc pokazać w jaki sposób kultura popularna może w sposób interesujący opowiadać o ważnych wydarzeniach historycznych, bazując przy tym na uniwersalnej regule nauki poprzez zabawę.

 

Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie jej można potraktować jak kolorową lekcję historii, odbywającą się w beztroskim, letnim czasie. 

W sierpniu zaplanowane są również wykłady otwarte dotyczące sztuki komiksu, a także spotkanie autorskie z cenionym rysownikiem komiksu Krzysztofem Gawronkiewiczem (autorem m.in. „Achtung Zelig”, „Mikropolis”, „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”). Spotkanie będzie połączone z zajęciami warsztatowymi. 

Autor wystawy, Wojciech Łowicki, tak o niej opowiada:

 

„Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w spisane później wierzenia. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii („Solidarności”) i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.”

 

 

 

Wystawa czynna do 28 sierpnia 2022

Wojciech Łowicki – autor wystawy: absolwent muzealnictwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Znawca, marszand i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. Dyrektor toruńskiego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt (a także jego pomysłodawca). Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (największej tego typu inicjatywy w Europie Wschodniej). Wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych wystawach jak: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele, wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Jakub Piwoński – kurator wystawy w MOL: absolwent kulturoznawstwa o specjalności kultura popularna w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. W Muzeum na co dzień zajmuje się promocją, komunikacją medialną i organizacją imprez. Ponadto, dziennikarz filmowy trwale związany z portalem film.org.pl. W obszarze jego zainteresowań jest także edukacja – prowadzi lekcje i warsztaty dotyczące początków kinematografii oraz sztuki komiksu. Kurator wystaw: „Historia komiksu”, „Polski plakat filmowy”, „Żużel. 80 lat wrażeń”, „Zapach kobiety. W ujęciu Bogdana Marciniaka”.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch