IMAGO IN VITRO PICTA

29 września w Muzeum Okręgowym w Koninie - w muzealnym spichlerzu otwarta została wystawa poświęcona działalności fotograficznej Antoniego Tanalskiego z niewielkiego Sadlna w gminie Wierzbinek.

Ujęcia, które zostaną pokazane na ekspozycji trafiły do Muzeum Okręgowego w Koninie w latach 90-tych ubiegłego wieku, jako pozostałość po funkcjonującym od końca lat 20-tych do połowy lat 50-tych XX wieku zakładzie fotograficznym.

 

Zaprezentowane zostanie około 100 najcenniejszych negatywów spośród kolekcji kilkuset obiektów. Pozwolą one uchwycić obraz życia sprzed blisko stu lat, który bezpowrotnie odszedł do przeszłości.

Fotografie obrazują zmiany, dokonujące się w północnych gminach powiatu konińskiego. Pokazują dziedzictwo kulturowe i skomplikowaną przeszłość regionu.

 

Na wystawie prezentowane są kadry poświęcone m. in. życiu religijnemu (duchowieństwo różnych konfesji, budynki sakralne i wydarzenia religijne), szkolnictwu (przedwojenni uczniowie i kadra nauczycielska, budynki szkolne), wojnie i okupacji (społeczność niemiecka, budynki użyteczności publicznej), życiu kulturalno-obyczajowemu (wydarzenia publiczne, spotkania towarzyskie, komunie, śluby, pogrzeby) i wiele innych. Zdecydowana większość spośród prezentowanych fotografii ujrzy światło dzienne po raz pierwszy.

 

Wystawie towarzyszyć będzie promocja katalogu o tym samym tytule, w którym znajdą się najcenniejsze z negatywów uzupełnione komentarzem naukowym. Wydanie katalogu współfinansuje Gmina Wierzbinek.

tekst: Materiały organizatora

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch