Łabędzie

„Łabędzie” to spektakl teatru tańca tworzony we współpracy z tancerzami niewidomymi, słabowidzącymi oraz posługującymi się alternatywną motoryką.

Do współpracy zaproszone zostały osoby otwarte i kreatywne, które jednak często są pomijane przy planowaniu i realizowaniu działań kulturalnych. Wspólnie starano się stworzyć taniec otwarty również dla tych, którzy nie mogą zobaczyć ruchu bądź baletu na własne oczy. Podjęto dialog ze skodyfikowaną formą tańca klasycznego, poszerzając ją dzięki wyobraźni twórców i czyniąc bardziej dostępną.

 

Tancerze, którzy wzięli udział w projekcie, pomimo tego że często spotykają się z wykluczeniem, nie oczekują współczucia. Na pierwszym miejscu stawiają pasję i zaangażowanie. Pod okiem choreografa i zespołu artystycznego przygotowali spektakl, który zabiera widza w świat ich wyobrażeń i magii oraz pokazuje, czym dla każdej i każdego z nich jest tworzenie spektaklu baletowego.

 

„Łabędzie” to działanie artystyczne oparte na partycypacji i integracji, zakładające rozwój osobisty uczestników projektu, dopracowanie i udokumentowania metody pracy twórczej z osobami z niepełnosprawnością wzroku nad spektaklem teatru tańca, a także przygotowanie instytucji do kontaktu z osobami z ww. niepełnosprawnością.

W ramach projektu, choreograf i reżyser Tobiasz Sebastian Berg prowadził otwarte warsztaty w oparciu o techniki teatru tańca (contact improvisation, body risk, authentic movement czy floorwork). Część warsztatowa poprzedzała stworzenie profesjonalnego spektaklu z udziałem osób niewidomych i słabowidzących inspirowanego najbardziej znanym tytułem z repertuaru klasycznego baletu.

 

W spektaklu wystąpili: Florida Becherowska, Małgorzata Ignasiak, Karolina Jarosik, Iza Kubicka, Marcin Lipiński, Krystian Nowacki, Rafał Opala, Magdalena Orzeszko, Wojciech Sidorski, Anita Sklenicka, Emilia Stalmach, Elżbieta Stefańska, Grażyna Śródecka, Dorota Wawrzyniak, Jola Zielińska-Kaźmierczak

Partnerzy: Polski Związek Niewidomych. Okręg Wielkopolski, Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących, Centrum Kreatywnej Inspiracji Sp. z o. o. (Niewidzialna ulica), Fundacja Szansa dla Niewidomych – Tyflopunkt w Poznaniu

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch