Śladami mistrzów

W szczególnych warunkach epidemicznych i z najwyższą starannością o bezpieczeństwo odbiorców trwa 5. Wielkopolski Festiwal Fotograficzny im. Ireneusza Zjeżdżałki.

Za nami uroczysta inauguracja i otwarcie głównej wystawy Festiwalu „Śladami Mistrzów” w Galerii u Jezuitów w Poznaniu.

 

W czasie wernisażu, pomysłodawca i realizator projektu, wieloletni pracownik WBPiCAK – Władysław Nielipiński, podziękował wszystkim twórcom, organizatorom i osobom zaangażowanym w ten wieloaspektowy, obejmujący swoim zasięgiem całą Wielkopolskę, projekt artystyczny i edukacyjny.

Głos zabrał także kurator, świetnie zaaranżowanej i starannie zrealizowanej w przestrzeni Galerii u Jezuitów wystawy „Śladami mistrzów”, Bogusław Biegowski.

 

Dzięki takim wydarzeniom, pamięć i twórczość działających na wielkopolskiej prowincji artystów i animatorów zostaje nie tylko przywrócona, ale staje się także źródłem inspiracji dla nowego pokolenia fotografów.

Wręczenie Fotokreatora, fot. Świetlica

Wręczenie Fotokreatora, fot. Świetlica

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie, przyznawanej cyklicznie Nagrody „Fotokreatora” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, za twórczość fotograficzną i animowanie fotografii w województwie wielkopolskim.

 

W tym roku statuetka „Fotokreatora” trafiła w ręce Mariusza Urbanowicza z Kolektywu Fotograficznego Świetlica.

 

Wernisaż zakończyła prezentacja wydanego przez Stowarzyszenie Rod Wieża 1916 – Ostrzeszów, albumu poświęconego Antoniemu Bajerleinowi, artyście i animatorowi amatorskiego ruchu fotograficznego w południowej Wielkopolsce w latach 1961-1991.

fot. P. Kosicki

fot. P. Kosicki

Inauguracji Festiwalu towarzyszyła także premiera pięknie wydanego przez WBPiCAK Katalogu pt. „Śladami Mistrzów”, będącego kompendium materiałów i informacji na temat 5. Wielkopolskiego Festiwal Fotograficzny im. Ireneusza Zjeżdżałki oraz Konkursu „Moja Wielkopolska” 2020.

 

Festiwal trwa w wielu wielkopolskich galeriach, domach kultury, bibliotekach. Warto choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i zanurzyć się w kulturze.

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Śladami Mistrzów” i inne wydarzenia, które będą odbywać się w ramach Festiwalu do końca października br.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch