Stypendia i nagrody w dziedzinie kultury wręczone!

43 stypendystów i 12 nagrodzonych w dziedzinie kultury odebrało w środę 9 kwietnia 2025 roku dyplomy. Wręczył je Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Uroczysta gala odbyła się w poznańskim Teatrze Wielkim. Po części oficjalnej - dla laureatów oraz zgromadzonych na gali gości - wystąpił zespół Boogie Boys.

 

→ Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury na rok 2025 otrzymali:

 

1. Agnieszka Balewska – malarka, animatorka, performerka werbalna, zajmuje się badaniem przestrzeni artystycznych. Jej pomysł stypendialny pt. „Mobilny Ogród Poznania” to metaforyczna opowieść o historii kultury miasta Poznania i Wielkopolski zawarta w zdjęciach reportażowych z obrazami w plenerze i drukowanej mapie, która zostanie udostępniona szerokiej publiczności.

2. Oskar Berliński – piętnastoletni, utalentowany aktor i muzyk z Ostrowa Wielkopolskiego. Uczęszcza do LXXV LO im. Jana III Sobieskiego w Warszawie o profilu muzyczno-teatralnym. Stypendium pomoże mu w rozwoju wokalno-artystycznym oraz w opłaceniu czesnego w Warszawskich Akademiach Musicalowych.

3. Violetta Borecka – młoda pianistka, skrzypaczka i kameralistka, laureatka wielu prestiżowych międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów pianistycznych i skrzypcowych. Od najmłodszych lat aktywnie koncertuje, zdobywając uznanie zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Otrzymane stypendium przeznaczy na pokrycie kosztów związanych z nauką w Yehudi Menuhin School w Londynie.

4. Zuzanna Czerniejewska-Stube – aktorka, absolwentka PWST w Krakowie, stypendystka MDKiN. Na co dzień związana z Teatrem Fredry w Gnieźnie. Jej projekt stypendialny przewiduje przeprowadzenie warsztatów – kursu aktorskiego dla młodzieży z Gniezna, zakończonego czytaniem performatywnym

5. Filip Furmańczyk – siedemnastoletni gitarzysta z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej 2. st. im. M. Karłowicza. Laureat kilkudziesięciu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów gitarowych. W lipcu 2024 r. zadebiutował jako solista z Elbląską Orkiestrą Kameralną. Regularnie koncertuje w Polsce i za granicą. Stypendium zamierza przeznaczyć na udział w kursach mistrzowskich mających na celu dalszy rozwój talentu muzycznego.

6. Krzysztof Ginelli – trzynastoletni gitarzysta klasyczny, uczeń 7 klasy POSM I stopnia nr 1 im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, laureat prestiżowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Od najmłodszych lat rozwija pasję do muzyki, odnosząc sukcesy jako solista i kameralista. Jego projekt stypendialny obejmuje zakup wysokiej klasy gitary lutniczej, dzięki której będzie mógł doskonalić swój talent.

fot. Rafał Cielek

fot. Rafał Cielek

7. Andrzej Imierowicz – gitarzysta, kompozytor, aranżer oraz producent muzyczny. Nominowany do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii debiut roku – Jazz. Laureat wielu prestiżowych konkursów muzyki jazzowej w Polsce, stypendysta Berklee College of Music w Bostonie oraz laureat stypendium w ramach programu MKiDN „Młoda Polska”. Na co dzień pracuje również jako orkiestrator, tworząc na zamówienie m.in. TVN, NOSPR w Katowicach czy NFM we Wrocławiu. Stypendium przeznaczy na nagranie autorskiego albumu.  

8. Malwina Jasińska – pianistka, uczennica Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w klasie Michała Francuza. Grę na fortepianie zaczęła w wieku 5 lat. Laureatka ponad 50 konkursów w Polsce i za granicą, w tym w USA, Francji, Włoszech, Czechach i Słowacji. Środki ze stypendium przeznaczy na doskonalenie warsztatu pianistycznego na kursie w Szkocji.

9. Klaudia Jokiel – uczennica czwartej klasy cyklu czteroletniego Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Aleksandra Tansmana w Kępnie oraz drugiej klasy Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Stypendium przeznaczy na zakup nowego, własnego akordeonu, który umożliwi jej dalszy rozwój artystyczny.

10. Wiktor Kaczkowski – jest uczniem czwartej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Swoje umiejętności doskonali w klasie akordeonu pod okiem pana Sławomira Mocha. Jest laureatem licznych nagród w prestiżowych konkursach akordeonowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki przyznanemu stypendium zostanie zakupiony nowy akordeon koncertowy.

11. Maria Kapała – w ramach stypendium zrealizuje film dokumentalny pt. „27 grudnia”, który będzie opowieścią o Janie Mertce, pierwszym poległym żołnierzu Powstania Wielkopolskiego. Złożony z materiałów archiwalnych oraz analiz historycznych dokument będzie próbował zrekonstruować sylwetkę jednej z najbardziej enigmatycznych postaci w dziejach województwa wielkopolskiego oraz odpowiedzieć na pytanie: „Kim naprawdę był powstaniec ze wsi Janków Przygodzki?”.

12. Ula Kijak – reżyserka teatralna, aktywistka, promotorka i edukatorka „twórczości bez przemocy”. W swojej twórczości i badaniach artystycznych nieraz skupiała się na herstorii, tekstach, postaciach zapomnianych i niedocenianych. W ramach projektu “Dwie fest mele” podąży śladami niezwykłych kobiet związanych z Wielkopolską: Lucjany Brackiej i Nepomuceny Piaseckiej, aby stworzyć pomysł na spektakl o nich.

13. Anna Koczorowska – teatrolożka, dziennikarka, menadżerka ds. PR w Polskim Teatrze Tańca. Publikowała w „Gazecie Wyborczej Poznań”, „Czasie Kultury”, „Gazecie Malarzy i Poetów”, na portalach” taniecpolska.pl” i „kulturapoznan.pl” oraz w wydawnictwach Polskiego Teatru Tańca „Historie naturalne” i „Żywy zapis”. W ramach projektu stypendialnego napisze swoją pierwszą książkę – będzie to opowieść o Gerardzie Górnickim, prozaiku, twórcy jednej z pierwszych powieści o Powstaniu Wielkopolskim.

14. Irmina Kosmala – pisarka, publicystka, dziennikarka, redaktorka naczelna „Kuźni literackiej” oraz wiceredaktorka naczelna „Zeszytów Poetyckich”. Autorka powieści „Złuda” oraz „Krótka historia nikczemności”. W ramach stypendium napisze prozą artystyczną trzecią książkę. W finałowej części tryptyku dokona głębokiej analizy ludzkiej psychiki, badającej mechanizmy podejmowania decyzji oraz wpływ traumy na jednostkę.

15. Barbara Kowalewska – dziennikarka, redaktorka, pisarka i tłumaczka. Autorka audycji muzycznych i reportaży radiowych oraz wywiadów z ludźmi kultury, artystami i naukowcami. Współpracuje z portalem „Kultura u Podstaw”. W ramach stypendium przygotuje książkę będącą dialogiem z filozofem i kulturoznawcą prof. Przemysławem Rotengruberem o poszukiwaniach rozwiązań problemów wynikających z wyzwań współczesności. 

 

16. Marcin Krawczyk – regionalista, mikropodróżnik, fotograf i popularyzator krajowej turystyki. Prelegent targów turystycznych oraz autor setek tekstów podróżniczych, które publikuje głównie na swoim blogu „kierunkowo.pl.” W ramach stypendium planuje stworzyć autorski przewodnik po atrakcjach regionu.

17. Marek Lapis – artysta wizualny. Fotografuje środowiska niszowe, ludzi i emocje. Prace pokazywał na kilkuset wystawach i konkursach na całym świecie. Otrzymał Medal „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej”. W ramach stypendium chciałby wykonać projekt pt. „Powidoki Poznania” – serię fotografii obrazujących przestrzeń miejską z punktu postrzegania psychofizycznego osób z niepełnosprawnościami.

18. Aneta Lejwoda – Zielińska – polonistka, neurologopedka, autorka książek dla dzieci, stypendystka MKiDzN w dziedzinie twórczości ludowej. Mieszka w woj. świętokrzyskim, lecz sercem czuje się związana z Brzezinami k. Kalisza, którym poświęciła cykl baśni i legend pt. „O czym szumią drzewa nad Prosną”. W ramach projektu stypendialnego planuje napisać książkę „Skrzynia legend i baśni ziemi brzezińskiej”.

19. Karol Majerowski – muzyk, śpiewak, kompozytor. Pochodzi z Kębłowa w pow. wolsztyńskim. Gra do tańca i koncertuje w całej Polsce. Aktywny członek Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań i Fundacji Muzyka Zakorzeniona. W ramach stypendium skomponuje utwory muzyczne oparte na motywach tradycyjnych wielkopolskiej wsi, które złożą się na piąty autorski album projektu WCIAS (We Call It a Sound).

20. Zofia Margraf – studentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, instruktorka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, miłośniczka języka włoskiego. Pasjonatka etnografii Polski, tańca ludowego i edukacji regionalnej, autorka tematycznego bloga Etno-Love. W ramach stypendium chciałaby ukończyć Kurs Instruktora Tańca Ludowego, aby móc poszerzyć kompetencje, które wykorzysta do dalszych działań w zakresie edukacji regionalnej.

21. Michał Mroczkowski – muzyk, choreograf, animator, producent kultury. W ramach stypendium zostaną zrealizowane aranżacje projektu „Bartłomiej Nizioł – Legends –Tribute to Phill Collins”. Połączą tematy największych przebojów tego wybitnego twórcy z klasycznym wykonawstwem skrzypcowym, wzbogaconym o cytaty muzyczne z utworów kompozytorów współczesnych jak Ysaÿe i klasycznych jak Bethoven. 

22. Jakub Mrozek „Kubeus” – dwunastoletni raper, który od ósmego roku życia porusza w swoich utworach ważne tematy bliskie młodemu pokoleniu: emocje, relacje międzyludzkie, walka z hejtem. Rozwija karierę, podnosi jakość twórczości, angażuje się w działalność charytatywną biorąc czynny udział w koncertach na cele społeczne. Stypendium umożliwi mu dalszy rozwój artystyczny i profesjonalizację muzyczną.

fot. Rafał Cielek

fot. Rafał Cielek

23. Jolanta Nawrot – Sprysak – poetka, literaturoznawczyni. Wydała tomy poetyckie: „Płonące główki, stygnące stópki”, „Nagliki”, „Katalog win”, „Yeti, Maria Magdalena i niemowlę”. W ramach stypendium przygotuje i wyda książkę z wierszami pt. „Białe wolne”. Będzie ona eksperymentem z tradycyjną liryką wyznania i formą wiersza wolnego, próbą wyrazu kobiecego doświadczenia macierzyństwa, cielesności i różnych rodzajów miłości, a także liryczną prezentacją refleksji egzystencjalnych, społecznych, ekologicznych i autotematycznych.

24. Mariusz Niestrawski – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii. Kustosz dyplomowany Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie. Autor publikacji o historii lotnictwa. Popularyzator dziejów polskich skrzydeł. Założyciel kanału „Lotnicza Historia Polski”. Dzięki środkom ze stypendium rozpocznie proces wydawniczy książki pt. „Więcej niż piąta broń. Polskie lotnictwo w latach 1921-1925”.

25. Malwina Paszek – muzyczka, multiinstrumentalistka, kompozytorka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a obecnie studentka kompozycji na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Pasjonatka liry korbowej i śpiewu ludowego. Zbiera pieśni ludowe i prowadzi warsztaty śpiewu. W ramach projektu zamierza stworzyć kompozycje i nagrać album w oparciu o wielkopolskie pieśni tradycyjne – na avant-folkowe trio „Druhny”.

26. Piotr Piasecki „Bajzel” – muzyk, kompozytor, artysta sceniczny, twórca siedmiu płyt solowych oraz współtwórca albumów nagranych z zespołami Napszykłat, Pogodno, Babu Król, oraz Amba. W ramach stypendium stworzy, zarejestruje oraz zrealizuje autorską płytę muzyczną poruszającą zagadnienia społeczne, egzystencjalne oraz kondycję jednostki we współczesnym świecie.

27. Michał Pokrzywa – osiemnastoletni klarnecista, uczeń klasy maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. Im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Solista i kameralista, laureat ponad 50 konkursów muzycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Stypendium umożliwi mu zakup profesjonalnego klarnetu Es, który pozwoli na uczestnictwo w najlepszych projektach orkiestrowych oraz poszerzanie repertuaru.

28. Łucja Pych – dwunastoletnia skrzypaczka, pianistka i kompozytorka, obdarzona wyjątkowym talentem muzycznym. Laureatka czołowych nagród w ponad sześćdziesięciu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych: skrzypcowych, pianistycznych i kameralnych. Występowała jako solistka ze znakomitymi orkiestrami. Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia. Stypendium przeznaczy na udział w mistrzowskich kursach muzycznych.

29. Katarzyna Ratajczak – polska skrzypaczka i kameralistka. Na scenie Teatru Wielkiego po raz pierwszy wystąpiła w wieku pięciu lat. Absolwentka PSM I i II stopnia w Poznaniu. Laureatka kilkudziesięciu konkursów w kraju i za granicą. Współzałożycielka Calmati Piano Trio. W 2024 roku podjęła studia magisterskie w Royal College of Music w Londynie. W ramach stypendium będzie doskonaliła umiejętności gry na skrzypcach i promowała polską kulturę w ramach studiów w Royal College of Music w Londynie.

30. Ewa Ratajczyk – artystka, malarka, animatorka kultury urodzona w Kaliszu. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. W 2022 została wybrana Wielkopolskim Nauczycielem Roku. W ramach stypendium chciałaby przeprowadzi warsztaty z ceramiki i tkactwa artystycznego dla osób z niepełnosprawnością pt. ,,Bursztynowym szlakiem’’ Jej życiowe motto brzmi: „Sztuka jest zawsze modna, zawsze na czasie i dla każdego”.

 

31. Marta Rosińska – młoda flecistka, uczennica LO w Słupcy oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Koninie. Swoją przygodę z muzyką zaczęła w wieku 6 lat. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym zwyciężczyni Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym na flet solo w Łodzi. Gra na czterech odmianach fletów – flecie sopranowym, poprzecznym, piccolo oraz altowym. W ramach stypendium zakupi nowy flet piccolo, aby móc rozwijać swoją pasję.

32. Julia Sawicka – Kotomska – wokalistka jazzowa, pianistka. Kompozytorka, aranżerka, autorka płyty etno-jazzowej z psalmami Tadeusza Nowaka oraz jazzowych wersji utworów Stinga. Animatorka kultury, od ponad dwudziestu lat spiritus movens i szefowa Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Lesznie. W ramach stypendium stworzy jazzowe aranżacje utworów urodzonego w Lesznie, wielkiego polskiego poety XX wieku, Stanisława Grochowiaka. „Jazz na Grochu”, autorski projekt Julii Sawickiej-Kotomskiej będzie muzyczno – literackim mariażem jazzu i poezji.

33. Piotr Scholz – gitarzysta, kompozytor, aranżer i dyrygent jazzowy, lider Blue Jazz Orchestra – jedynego profesjonalnego big-bandu klubowego w Polsce (Blue Note). W ramach stypendium zrealizuje nagranie autorskich kompozycji jazzowych inspirowanych folklorem Wielkopolski, w tym nagrodzonej „Paraphrase of the Folk Theme Lelija”. Efekt projektu trafi na platformy streamingowe, promując regionalne dziedzictwo muzyczne.

34. Adrian Sinkowski – poeta, w swoich książkach nie zatrzymuje się nad kwestią, czy przeszłość i tradycja wychodzą z wiersza, ale w jaki sposób do niego wkraczają. W ramach stypendium autor napisze czwartą książką poetycką, a tłem dla niej będzie prostokąt między Przygodzicami na północy, Mikstatem na wschodzie, Ostrzeszowem na południu i Czarnylasem na zachodzie. 

35. Zdzisław Siwik – dokumentalista, reżyser, scenarzysta i fotograf. Wielokrotnie nagradzany za filmy dokumentalne, m.in. „Miasto młodych buntowników”, „Doktor Piotr” oraz „Jotto Giotto Dimitrow”. Finalista Grand Press Photo 2015. Utrwalił na fotografiach cmentarze ewangelickie w powiecie konińskim, a w ramach uzyskanego stypendium przygotuje album z tymi zdjęciami.

36. Beata Szady – dziennikarka, antolożka i wykładowczyni akademicka. Autorka książek reporterskich „Ulica mnie woła”, „Życiorysy z Limy”, „Wieczny początek. Warmia i Mazury” oraz „Polska według Ryszarda Kai”. Pomysłodawczyni dwóch antologii: reportażu latynoamerykańskiego „Dziobak literatury” i tekstów Leili Guerriero „Nitrogliceryna niepokoju” (Dowody). Najczęściej publikuje w „Piśmie”. W ramach stypendium zbierze materiał badawczy, który posłuży jej do badań, a finalnie do napisania i wydania książki reporterskiej o Wielkopolsce w serii „Sulina”.

37. Wiesława Szczygieł-Kusowska – wieloletnia animatorka kultury, recenzentka, autorka artykułów i opracowań i realizatorka projektów teatralnych m. in.: Międzynarodowych Targów Inicjatyw Teatralnych, Festiwalu Teatrów Rodzinnych, redaktorka pamiętnika czasu Wielkiej Wojny Piete Kuhr/Jo Mihaly. W ramach programu stypendialnego chce opisać i wydać dzieje amatorskich teatrów północnej Wielkopolski.

fot. Rafał Cielek

fot. Rafał Cielek

38. Bartosz „Bartas” Szymoniak – wokalista, instrumentalista, beatboxer. Autor muzyki, tekstów oraz wykonawca. Absolwent AM na wydziale Jazzu w Katowicach oraz frontman legendarnego Sztywnego Pala Azji (2008-2015). Przyznane stypendium, stanie się bardzo ważnym wsparciem jego jubileuszowego, piątego solowego albumu zatytułowanego „Znaki szczególne”, który ukaże się we wrześniu 2025 r. Album zapowiada singiel „Wszystko i nic” zaśpiewany w duecie z telewizyjną osobistością – Dorotą Gardias, a domkną go dwa wyjątkowe utwory do tekstów Adama Asnyka.

39. Waldemar Śliwczyński – fotograf dokumentalista oraz wydawca i redaktor naczelny „Kwartalnika Fotografia”. Książką „Cisza 2000 – 2025” podsumowuje 25 lat fotografowania opuszczonych i znikających z wielkopolskiego krajobrazu zabudowań gospodarskich, które są dla niego elementem narodowego dziedzictwa, o które powinniśmy dbać. Obora, stodoła, cielętnik, czy kurnik to też zabytki, pamiętajmy o tym. W ramach stypendium powstanie książka-album z reprodukcjami kilkudziesięciu fotografii opatrzonych tekstem, a także obszerny zestaw fotografii dokumentujących zabudowę wiejską w powiecie wrzesińskim.

40. Hanna Waluch – uczennica 8. klasy Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w klasie fortepianu Pani Anny Karowskiej. Laureatka licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów indywidualnych i duetowych. Uczestniczka wiedeńskich mistrzowskich warsztatów fortepianowych w klasie Prof. Raymonda Younga. W ramach stypendium planuje kontynuować swój rozwój artystyczny.

41. Magdalena Wieczorek – uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Jej sposób wyrażania emocji w tańcu jest wyjątkowy co sprawia, że jest postrzegana jako bardzo utalentowana i obiecująca tancerka. Laureatka międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów tańca. W ramach projektu stypendialnego zamierza wziąć udział w międzynarodowych letnich warsztatach, które są ogromną szansą dla jej dalszego rozwoju artystycznego, oraz znaczącym krokiem w kierunku realizacji jej marzeń o karierze profesjonalnej tancerki.

42. Jerzy Fryderyk Wojciechowski – kompozytor, doktor muzykologii, skrzypek, pianista, pedagog, animator. Jest autorem sześciu oper, muzyki symfonicznej i kameralnej. Jego dzieła wykonywano w Europie, Azji i Ameryce Północnej w czasie festiwali i koncertów. Dzięki stypendium napisze i zarejestruje cykl pieśni na sopran i fortepian do słów Zuzanny Bartoszek.

43. Anna Zielińska – skrzypaczka, interdyscyplinarna artystka, kuratorka wydarzeń, tropicielka archiwaliów. W ramach stypendium sporządzi wielowarstwową biografię pianistki i pedagożki Izabelli Zielińskiej (z d. Ostoja-Ostaszewskiej), która, przecierając szlaki kolejnym pokoleniom artystek, dzieliła się też swoją pasją z najmłodszymi w Wielkopolsce – poza blaskami fleszy, bez mediów społecznościowych.

 

→ Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury za rok 2023 otrzymali:

 

1. Krzysztof Deszczyński – artysta, aktor, twórca i reżyser widowisk telewizyjno-estradowych „Dziecko potrafi”. Związany z Teatrem Lalki i Aktora „Marcinek”, Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, był dyrektorem Estrady Poznańskiej, od 22 lat organizuje festiwal Zostań Gwiazdą Kabaretu, od 2019 roku kultywuje pamięć o Bohdanie Smoleniu, inicjator powstania jego pomnika.

2. Stefan Drajewski – dziennikarz, naukowiec, krytyk literacki, teatralny, baletu i teatru tańca, recenzent, pasjonat muzyki, wykładowca poznańskiej Akademii Muzycznej, autor kilku książek, biografii i monografii mistrzów baletu oraz tańca, współautor dwóch książek dokumentujących obchody powstania wielkopolskiego. Ostatnią jego książką jest napisana wraz z Jagodą Ignaczak monografia poświęcona Polskiemu Teatrowi Tańca.

3. Ryszard Gloger – dziennikarz muzyczny, publicysta, reżyser dźwięku, radiowiec, autor książek, popularyzator bluesa. Zawodowo od blisko 60 lat związany z Radiem Poznań – Jest autorem wielu książek, realizatorem płyt znanych polskich artystów. W roku 2024 otrzymał nagrodę Blues Foundation z Memphis „Keeping the blues alive” za popularyzację muzyki bluesowej.

4. Stanisław Gortat od ponad 50 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z obszarów wiejskich północnej Wielkopolski. W Szkole Podstawowej we wsi Łąkie prowadził zespół akordeonowo-gitarowy oraz chór. W świetlicy w Scholastykowie – teatr kukiełkowy, oraz orkiestrę dętą. Znany jest przede wszystkim z działalności Zespołu Mandolinowego Frygi. W roku 2023 grupa ta wystąpiła z Czesławem Mozilem w ramach projektu „Grajkowie przyszłości”.

5. Kama Kowalewska-Kulawinek – kaliska aktorka filmowa i teatralna. Jako nastolatka grała w filmie M. Dejczera „300 mil do nieba” i A. Holland „Europa, Europa”. Ma na swym koncie 40 ról teatralnych. Szczególnym osiągnięciem laureatki są spektakle tworzone przez nią z udziałem młodzieży w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu: „Mały Książę” i „Dziady”.

fot. Rafał Cielek

fot. Rafał Cielek

6. Elżbieta Krygowska-Butlewska – tworzyła projekty graficzne, ilustracje i rysunki satyryczne prezentowane i nagradzane w kraju i za granicą. Wyróżniona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”. Założyła Wydawnictwo Mila, którego książki zdobyły między innymi dwukrotnie nagrodę „Białego Kruka”, oraz zostały wpisane na „Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej”.

7. Aleksander Maliszewski – kompozytor, aranżer, dyrygent, założyciel orkiestry Alex Band, czołowa postać polskiej muzyki rozrywkowej. Napisał przeboje m.in. dla Zbigniewa Wodeckiego, Krzysztofa Krawczyka, Urszuli Sipińskiej, Haliny Frąckowiak, Zdzisławy Sośnickiej, Haliny Benedyk, Bogusława Meca czy Hanny Banaszak. Związany z Wielkopolską promuje region na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

8. Stanisław Małyszko – etnograf, regionalista, badacz dziejów Wielkopolski. Dokumentuje obiekty zabytkowe, zabudowania folwarczne, cmentarze, budownictwo ludowe. Współpracownik muzeów, autor licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz 17 książek, a także biogramów postaci historycznych ważnych dla Wielkopolski. Uczestnik konferencji, popularyzator wiedzy, laureat licznych nagród i odznaczeń.

9. Karol Marszał – założyciel i prezes obchodzącego 20-lecie działalności Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, współzałożyciel Zespołu Tańca Ludowego Swojacy, inicjator odtworzenia tradycyjnego stroju oraz gier i zabaw z okolic Raszkowa, promotor tradycji dudziarskich regionu. Działa na rzecz osób starszych, podejmuje aktywności związane z renowacją zabytków.

10. Joanna Roszak – poetka, której twórczość wyróżnia połączeniem wrażliwości i intelektualnej głębi, autorka ośmiu tomów poetyckich i sztuki „Kalibracja”, a także książek naukowych i popularnonaukowych. Prowadzi działalność naukową, edukacyjną i artystyczną.

11. Jolanta Surma – artysta plastyk, mistrzyni tkactwa artystycznego, założycielka Klubu Artystów Pasja w Złotowie. Tkactwem zajmuje się od 1981 roku. Autorka książki „Makrama. Kwiaty sznurkiem wyplatane”. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Uczestniczka licznych wystaw, warsztatów, targów plecionkarskich w kraju i za granicą. Za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana.

12. Lech Wojciech Szajdak – promotor polskiej kultury oraz dziedzictwa narodowego w kraju oraz za granicą. Przywraca pamięć o grupie poetyckiej „Wołyń”, popularyzuje twórczość poetycką ojca – Stefana Szajdaka. Współpracownik wielkopolskich muzeów, inicjator corocznych konferencji oraz redaktor serii wydawniczej poświęconej wielkopolskim organicznikom.

 

Tegoroczna gala wręczenia nagród i stypendiów zakończyła się pełnym pozytywnej energii występem zespołu Boogie Boys.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
4
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch