VI Festiwal FYRTEL w październikowej osłonie

W ramach VI Festiwalu FYRTEL Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zapraszała do udziału w cyklu warsztatów muzyczno-filmowych „Gramy na Fyrtlu!” i fotograficzno-dziennikarskich „Światłoczułe miasto”.

 Pod festiwalową egidą realizowano również inne wydarzenia.

Wieczór na Fyrtlu

Kulminacyjnym momentem „Fyrtla” jest zawsze uroczysta gala. Tegoroczna odbyła się w pierwszą sobotę października. Była połączona z jubileuszem organizatora – Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, która obchodziła 75. rocznicę powstania. Ze względu na reżim sanitarny, wydarzenie było streamowane w sieci. 

Girami po Fyrtlu

Wielkim uznaniem cieszą się zawsze tematyczne spacery po Gnieźnie. Przywracają one z zapomnienia historię miejsc i miasta. W październiku Biblioteka zaprosiła na trzy takie powroty do przeszłości. Przewodnikiem po tym często zapomnianym już świecie jest Jarosław Mikołajczyk.

 

Ostatni spacer odbędzie się 15 października. Zbiórka o godz. 17.30 pod sądem przy ul. Franciszkańskiej.

Myszy i ludzie

4 października na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się ponadto premiera spektaklu „Myszy i ludzie”, przedstawienia opartego na motywach powieści Johna Steinbecka, opowiadającego o zderzeniu ludzkich marzeń z surową rzeczywistością. Było o brutalnych regułach międzyludzkich relacji, szczególnie okrutnych dla wrażliwych i nieprzystosowanych, które utrudniają osiągnięcie bliskości i zrozumienia. Wreszcie o przyjaźni, która uszlachetnia i czyni człowieka zdolnym do najwyższych poświęceń.

Festiwal Fyrtel, fot. Rafał Cielek

Festiwal Fyrtel, fot. Rafał Cielek

I na koniec

Na sam koniec października Biblioteka zaplanowała wernisaż wystawy „Światłoczułe miasto”, na której swoje fotograficzne historie pokażą członkowie grupy fotografików „Gnieźnianie”. Na ekspozycji znajdą się także prace uczestników warsztatów prowadzonych przez grupę we wrześniu w ramach VI Festiwalu Fytrel.

 

Otwarcie wernisażu w sobotę 24 października o godz. 16.00 skwer przy pomniku św. Wojciecha przy ul. Chrobrego.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch