fot. K. Zalewska

Gwiazdy w hołdzie dla Maestra Gabriela Chmury

Mija rok, odkąd pożegnaliśmy Gabriela Chmurę, znakomitego artystę, jednego z najwybitniejszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku, który w latach 2012-2020 był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Poznańska Opera uczci pamięć Maestra w sposób Jemu najbliższy – muzyką.

Już we wtorek, 23 listopada, Aulę Uniwersytecką wypełnią dźwięki I Koncertu skrzypcowego g-moll op. 26 Maxa Brucha i Ein deutsches Requiem op. 45 Johannesa Brahmsa.

Niemieckie Requiem, jedno z największych dzieł Brahmsa, zachwyca bardzo uniwersalnym uchwyceniem tematu śmierci. Kompozytor pisał w liście do dyrygenta, Carla Martina Reinthalera, który przygotował prawykonanie utworu w Wielki Piątek 1868 roku

 

„Jeśli chodzi o tekst, wyznam, iż nazwę niemieckie chętnie zastąpiłbym słowem ludzkie„.

 

Siłą dzieła jest nie tylko warstwa muzyczna, przesycona niezwykłą emocjonalnością oraz wykorzystanie fragmentów Starego i Nowego Testamentu w przekładzie Marcina Lutra, ale również odejście od klasycznej formy mszy żałobnej i obrządku rzymskiego.

 

Gabriel Chmura, fot. archiwum Teatru Wielkiego im.St. Moniuszki w Poznaniu

Gabriel Chmura, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

To wszystko składa się na sukces tego utworu – Brahmsowi udało się stworzyć requiem dla ludzi wszystkich wyznań, dzieło, które przynosi nadzieję i pocieszenie.

Gabriel Chmura ukochał Niemieckie Requiem w sposób szczególny. Wielokrotnie dyrygował nim w różnych zakątkach świata, prowadził je także w Teatrze Wielkim w Poznaniu, zatem Ein deutsches Requiem nie mogło zabraknąć w programie wtorkowego koncertu.   

 

Gabriel Chmura, fot. archiwum Teatru Wielkiego im.St. Moniuszki w Poznaniu

Gabriel Chmura, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Do udziału w koncercie zaproszeni zostali przyjaciele Gabriela Chmury, artyści światowego formatu: Justin Brown, dyrygent współpracujący z najlepszymi orkiestrami i teatrami operowymi na świecie, który wystąpi po raz pierwszy w Poznaniu oraz wirtuoz skrzypiec, Boris Belkin, w interpretacji którego usłyszymy I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha. Maestro Chmura przyjaźnił się z Borisem Belkinem przez ponad 40 lat.

W tym czasie Mistrzowie zagrali wspólnie setki koncertów. Boris Belkin tak wspominał dyr. Chmurę:

 

„wybitny, wrażliwy, uniwersalny muzyk, z którym rozumieliśmy się bez słów. Był jak dwóch dyrygentów w jednym – sprawnie dyrygował zarówno utworami symfonicznymi, jak i operowymi.”

 

Belkin podkreślał, że Gabriel Chmura był szczęśliwy w Teatrze Wielkim w Poznaniu, bo znalazł tutaj nie tylko doskonałe warunki do pracy i świetną atmosferę, ale także znakomity zespół, z którym mógł realizować wydarzenia na najwyższym poziomie.
Wieczór uświetnią również soliści: Ruslana Koval (sopran) i Dario Solari (baryton), którzy często występowali pod batutą Maestra. Artystom towarzyszyć będzie Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu. Koncert poprowadzi wybitny aktor, Andrzej Seweryn.
Serdecznie zapraszamy na niezwykłe wydarzenie pełne emocji i muzyki!

 

Początek koncertu: godz. 19:00.

Gabriel Chmura (1946-2020)

Jeden z najwybitniejszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku, znakomity artysta, propagator twórczości Mieczysława Wajnberga i Stanisława Moniuszki. Zdobywca m.in. I nagrody na Konkursie Dyrygenckim w Besançon (1970), Złotego Medalu na Concorso Cantelli w La Scali w Mediolanie (1971) i I nagrody na Konkursie im. Herberta von Karajana w Berlinie (1971). Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dyrygował czołowymi orkiestrami różnych kontynentów, takimi jak Berliner Philharmoniker, Orchestre National de France, Orchestra Filharmonica di Roma, Montreal Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo. Sprawował kierownictwo artystyczne nad znakomitymi zespołami w europejskich i kanadyjskich instytucjach muzycznych – był dyrektorem muzycznym Opery w Aachen (1974-1983), Orkiestry Symfonicznej w Bochum (1983-1987), National Arts Centre Orchestra w Ottawie (1987-1990) i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (2001-2007).

 

Gabriel Chmura, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Gabriel Chmura, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Od roku 2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie przygotował wiele oper i koncertów, m.in. doprowadził do wykonania po przeszło stu latach nieobecność na polskich scenach Śpiewaków norymberskich R. Wagnera, a także sprawował kierownictwo muzyczne nad Faustem Gounoda, Macbethem Verdiego, Jenůfą Janáčka, Don Giovannim i Czarodziejskim fletem Mozarta.

Ostatni koncert, który poprowadził z zespołem poznańskiej opery, odbył się 2 października 2020.


Boris Belkin – skrzypce

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął jako sześciolatek, a swój pierwszy publiczny występ dał po zaledwie rocznej edukacji. Siedmiolatek wystąpił u boku dyrygenta Kiryła Kondraszyna. Studiował w Konserwatorium Moskiewskim i już w czasie trwania studiów zaczął regularnie koncertować z wiodącymi orkiestrami swego kraju.

 

Boris Belkin, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Boris Belkin, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Emigracja na Zachód przyczyniła się do dynamicznego rozwoju kariery wirtuoza. Współpracował regularnie z takimi dyrygentami, jak m.in. L. Bernstein, W. Ashkenazy, Z. Mehta, R. Muti, S. Ozawa, S. Rattle, a także z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi świata.

Oprócz kariery solistycznej Belkin skupia się na edukacji, regularnie prowadząc kursy mistrzowskie, nagrywa płyty, a także wykonuje muzykę kameralną z uznanymi instrumentalistami.

Justin Brown – dyrygent  

Urodził się w Anglii, studia dyrygenckie odbył na Uniwersytetach: Cambridge oraz Tanglewood, miał okazję kształcić się u takich dyrygentów, jak Seiji Ozawa i Leonard Bernstein. Prezentując repertuar symfoniczny, jak i operowy, oklaskiwany był przez melomanów na całym świecie.

 

Justin Brown, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Justin Brown, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Współpracuje z Alabama Symphony Orchestra (Music Director Laureate), w latach 2008-2020 był dyrektorem muzycznym w Badisches Staatstheater w Karlsruhe, gdzie jego interpretacje dramatów muzycznych Wagnera cieszyły się wielkim uznaniem krytyków. Dokonał światowej premiery opery „Wahnfried” Avnera Dormana (nominacja do International Opera Award w 2018 roku).

Jako gościnny dyrygent współpracował z najbardziej uznanymi orkiestrami na świecie, w tym: London Symphony Orchestra, BBC Symphony, Royal Philharmonic, City of Birmingham Symphony, Oslo Philharmonic, Finnish Radio Symphony, Bergen Philharmonic, Swedish Chamber Orchestra, St. Petersburg Philharmonic, Dresden Philharmonic, Netherlands Radio Symphony, Dallas Symphony Orchestra. Współpracował również z takimi teatrami operowymi, jak: Deutsche Oper Berlin, Oper Frankfurt, Welsh National Opera, Grand Théâtre de Genève, Staatsoper Stuttgart, English National Opera, Scottish Opera, La Monnaie, Santa Fe Opera i Bayerische Staatsoper.

Ruslana Koval – sopran

 

Urodziła w Khmelnitsky (Ukraina). Studiowała w Narodowej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie pod kierunkiem prof. Marii Stefiuk. W 2014 roku uzyskała tytuł magistra w dziedzinie wokalistyki. W latach 2014-2017 była członkiem programu Młodych Artystów Teatru Bolszoj, gdzie wykonywała rolę Barbariny w „Weselu Figara”, Głos z nieba i thibault w „Don Carlos”, Lisy w „Somnabula”, Frasquity w „Carmen” i Brigitty w „Jolancie”.

 

Ruslana Koval, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Ruslana Koval, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Brała udział w licznych koncertach kameralnych w sali Beethovena Teatru Bolszoj wykonując rosyjskie, francuskie i niemieckie utwory artystyczne. Repertuar artystki obejmuje również rolę Violetty w „Traviacie”, Despinę w „Cosi fan tutte”, Marfę w „Carskiej oblubienicy” oraz tytułową rolę w „Śnieżynce” Rimskiego-Korsakova.

W lutym 2016 roku wzięła udział – wraz z grupą młodych śpiewaków Bolszoj – w dwutygodniowym szkoleniu w Washington National Opera Domingo-Cafritz. W kwietniu 2017 roku zadebiutowała jako Gilda w „Rigoletcie” w Opernhaus Wuppertal pod dyrekcją Johannesa Pella w reżyserii Timofei Kulyabina. Jest finalistką prestiżowych konkursów wokalnych: Operalia 2017, Queen Sonja Vocal Contest 2017, czy Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki 2019. 

 

Dario Solari, fot. archiwum Teatru Wielkiego i. St. Moniuszki w Poznaniu

Dario Solari, fot. archiwum Teatru Wielkiego i. St. Moniuszki w Poznaniu

Dario Solari – baryton


Urodził się w Urugwaju. Jego repertuar obejmuje takie role, jak: Figaro („Cyrulik sewilski” Rossiniego), hrabia Robinson („Sekretne małżeństwo” Cimarosy), Silvio („Pajace” Leoncavalla), Sharpless („Madame Butterfly”) i Lescaut („Manon Lescaut” Pucciniego), Malatesta („Don Pasquale”) i Cecil („Maria Stuarda” Donizettiego) oraz w operach Verdiego: Rodrigo („Don Carlos”), Renato („Bal maskowy”), hrabia di Luna („Trubadur”), Germont („Traviata”), tytułowy Macbeth i wiele innych.

 

Występuje w teatrach operowych na całym świecie (Werona, Turyn, Rzym, Monte Carlo, Florencja, Ateny, Antwerpia, Berlin, Montevideo, Neapol, Pekin, Salzburg, Cagliari, Tel Awiw).

Chór Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

 

Od wielu lat zaliczany do najlepszych zespołów chóralnych w Polsce. Jego wysoki poziom artystyczny doceniany jest przez wielu recenzentów z Polski i zagranicy. Od 2007 roku zespołem kieruje Mariusz Otto.

 

Andrzej Seweryn, fot. z archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Andrzej Seweryn, fot. z archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Oprócz muzyki operowej zespół wykonuje z powodzeniem utwory oratoryjno-kantatowe oraz dzieła współczesne.

Poza regularnymi występami na rodzimej scenie chór współpracuje z instytucjami muzycznymi w całej Polsce oraz bierze udział w festiwalach, m.in. w Brighton, Bilbao, Santader, Carcassone czy Xanten, a także zapraszany jest do teatrów i filharmonii jak m.in. Warszawa, Szczecin, Heilbronn czy Frankfurt.

Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

 

To jeden z wiodących zespołów w Polsce, który współpracował z uznanymi dyrygentami, jak m.in. Walerian Bierdiajew, Jacek Kasprzyk, Tadeusz Kozłowski, Grzegorz Nowak, Andrzej Borejko czy Gabriel Chmura. Obok repertuaru operowego zespół wykonuje kompozycje współczesne, zamawiane specjalnie dla poznańskiej opery, jak i dzieła symfoniczne.

 

Gabriel Chmura, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Gabriel Chmura, fot. archiwum Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Zespół odbył wiele tournée w kraju i za granicą, m.in. w 2019 roku wykonał w Filharmonii Berlińskiej koncertową wersję Halki Stanisława Moniuszki. Występ zorganizowany z okazji Roku Moniuszki został entuzjastycznie przyjęty przez zagraniczne media i publiczność.

Muzycy poznańskiej orkiestry rozwijają swoje talenty także jako soliści oraz występują w zespołach kameralnych. Prowadzą również działalność pedagogiczną.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0