fot. Kasjan Farbisz

Jasełka inne niż wszystkie

Widowisko Jasełkowe w ramach programu " Kultura w drodze" zrealizowane zostało wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brzeźnie gmina Krzymów.

Początkowo miało być ono spektaklem granym na żywo z udziałem seniorów i ludowego zespołu muzycznego, oddawać nastrój i specyfikę świąt Bożego Narodzenia. Niestety na drodze do realizacji spektaklu stanęła pandemia – przeszkoda, która uniemożliwiła spotykanie się na próbach.

Jedynym sposobem realizacji projektu było nakręcenie materiału video, zmontowanie go udźwiękowienie i w końcu udostępnienie na stronie internetowej GOK w Brzeźnie. Zdjęcia trwały od 10 listopada do 6 grudnia. Wyprodukowano około 14 godzin materiału video, z którego powstało niespełna piętnastominutowe widowisko.

 

 

Z perspektywy czasu bardzo dobrym rozwiązaniem, wydaje mi się umiejscowienie scen spisku Heroda z Diabłem oraz sceny Śmierci z Herodem na wieży widokowej w Paprotni. To wyjątkowa budowla, z której po pokonaniu 105 schodów można podziwiać panoramę powiatu i Konina z wysokości 22 metrów.

 

W projekcie poza Marcinem Trzęsowskim wzięli także udział: fotograf Kasjan Farbisz, i filmowiec  Fryderyk Rubas. Kostiumy pochodziły z Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, które użyczone zostały dzięki uprzejmości dyrektora Bartosza Zaczykiewicza.

„Patrząc na ukończony już projekt „Kultura w drodze” zrealizowany w niezwykłym i trudnym czasie pandemii przyznać muszę, że stworzyliśmy widowisko wyjątkowe i inne niż wszystkie rzeczy, przy których pracowałem jako realizator lub współrealizator. Uczestnicy projektu mieli wyjątkową okazję na zetknięcie się z pracą przed kamerą. Z rozmów z ludźmi współtworzącymi projekt wiem, że dla nich również był to ciekawy czas a wspominać go będą nie tylko jako nowe doświadczenie, ale i zabawę” – mówi Marcin Trzęsowski.

 

Marcin Trzęsowski – mieszkaniec Kalisza, aktor Teatru imienia Wojciecha Bogusławskiego. Zanim ukończył Wydział Lalkarski PWST w Krakowie, wydział zamiejscowy we Wrocławiu (2002) studiował Filologię polską na UAM w Poznaniu, wydział zamiejscowy w Kaliszu. Od 2002 do 2007 pracował w Teatrze Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. Od momentu podjęcia pracy w zawodzie aktora przeprowadził dziesiątki warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zrealizował również, we współpracy z Turkowską Unią Rozwoju spektakle plenerowe: ” Balladyna” i ” Lilije”.

 

Projekt Jasełek w reżyserii Marcina Trzęsowskiego został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0