fot. Archiwum redakcji

Kobiety rządzą w kulturze

Trzy dyrektorki wielkopolskich instytucji kultury: Renata Borowska Juszczyńska, Marzena Szmyt oraz Anna Ziółkowska, a także Justyna Sieńczyłło opowiadały o zarządzaniu w kulturze z kobiecej perspektywy. Debata z cyklu "Kobiety wiedzą co robią" w Concordia Design była zorganizowana przez redakcję "Wysokich Obcasów" we współpracy z samorządem Województwa Wielkopolskiego.

Dyrektorki instytucji kultury bez lukru opowiadały o swojej pracy.

Wiara w kompetencje

„Należy zarządzać tak, jakby się chciało być traktowanym” – brzmi dewiza aktorki Justyny Sieńczyłło, która prowadzi w Warszawie Teatr Kamienica (do 2022 roku wspólnie z mężem, Emilianem Kamińskim).

 

„Codziennie odczuwam sens powiedzenia, że ludzie są najważniejsi i najtrudniejsi” – mówi Renata Borowska-Juszczyńska, pierwsza kobieta na stanowisku dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu.

 

Dla niej praca na kierowniczym stanowisku w Operze stała się szkołą bycia liderką, przebojową wizjonerką. Wspiera pracowniczki w podobnej zmianie. Nie chce, by kwestionowały swoje kompetencje i wątpiły w swoją wartość, co często ma miejsce.

Długa lista zalet

Anna Ziółkowska, dyrektorka Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie zwraca uwagę na kreatywność i empatię kobiet w swoim zespole.

 

„Ocieramy się o najtragiczniejszy okres ludzkości (instytucja opiekuje się m.in. pozostałościami po obozach hitlerowskich funkcjonujących w latach 1941–1945). Moje koleżanki bardzo utożsamiają się z losami więźniów, nie raz przez to odchodzą z pracy” – mówiła podczas spotkania.

 

Dodaje, że liczbą pomysłów podczas wykonywania zadań zdecydowanie wyprzedzają swoich kolegów.

 

„Mój mąż powtarzał, że kobiety są ambitne, rzetelne, spontaniczne. Uwielbiał z nimi pracować” – dodaje Justyna Sieńczyłło.

 

Powody do dumy

Zapowiedź debaty w Concordia Design

Zapowiedź debaty w Concordia Design

Marzena Szmyt, dyrektorka Muzeum Archeologicznego w Poznaniu podkreśla panujący w instytucji parytet płci. Obecnie w Muzeum pracuje tyle samo doktorów, co doktorek, analogiczna sytuacja dotyczy liczby kustoszy i kustoszek.

Natomiast Renata Borowska-Juszczyńska za osiągnięcie uznaje fakt, że w poznańskim Teatrze Wielkim kobiety piastują funkcje kierownicze, nie tylko działów uznawanych za „kobiece”, jak promocji i edukacji, ale też produkcji czy księgowości.

Zdaniem Justyny Sieńczyłło praca, wiara w siebie i codzienna motywacja przyniosą wymarzony sukces w każdej dziedzinie.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
2
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
1