fot. z archiwum projektu

Królewna Śnieżka w multimedialnej przestrzeni

Projekt pt. "Królewna Śnieżka w multimedialnej przestrzeni" zrealizowany został w listopadzie 2020 roku. Jego założeniem było włączenie dzieci z Przedszkola Publicznego im. Królewny Śnieżki w Zakrzewie Złotowskim do działań plastycznych i muzycznych, przygotowanych wcześniej przez profesjonalnych artystów.

Młody odbiorca sztuki miał stać się jednocześnie współtwórcą ilustracji plastycznych oraz materiału dźwiękowego baśni, ponieważ jej konstrukcja zakładała połączenie w jedną całość obrazu plastycznego, partii muzycznej skomponowanej cyfrowo – z żywą muzyką improwizowaną przez dzieci na różnych instrumentach.

 

Przygoda z baśnią braci Grimm zaczęła się od nagrania tekstu (opracowanego przez Annę Sójka w Złotej Księdze Baśni), czytanego przez Annę Kozub.

Muzykę do tego tekstu skomponował Zbigniew Kozub.

Ilustracje

Następny krok miał według pierwotnych zamierzeń należeć do przedszkolaków. Oczekiwano, że w ramach kilkudniowych warsztatów plastycznych, prowadzonych przez znakomitych malarzy – Małgorzatę Ciernioch i Sylwestra Łachacza, dzieci będą mogły rozwinąć swoją inwencję, wyobraźnię i kreatywność plastyczną, wykonując samodzielnie ilustracje do wysłuchanej wcześniej bajki.

 

Ze względu jednak na sytuację epidemiczną plany uległy zmianie.

Plastycy, w swojej pracowni własnoręcznie wykonali czarno-białe ilustracje, następnie przesłali je drogą mailową do przedszkola w Zakrzewie. Tam dzieci z grupy Misie i Truskawki z entuzjazmem, energią i fantazją przystąpiły do zapełniania postaci, kształtów, figur – kolorami.

Film

Z materiałów tych – tekstu, muzyki i obrazów wyłonił się film zatytułowany Królewna Śnieżka, zgrabnie zmontowany przez znakomitego fotografika i filmowca – Piotra Brzezińskiego.

Film ten stanowić miał wg pierwotnych planów główną oś koncertu z muzyką „na żywo” wykonywaną przez przedszkolaków na różnych instrumentach. Niestety, także w tym przypadku spotkanie z muzyką polegające na improwizacji, grze na instrumentach, zabawie w dźwięki i barwy muzyczne musiało być odwołane.

Warsztaty

Dobrym rozwiązaniem w zamian za to okazały się mini warsztaty muzyczne. Było to krótkie spotkanie z muzyką, podczas którego dzieci z zaangażowaniem i wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały się w barwy i zjawiska muzyczne, wygenerowane samodzielnie na instrumencie elektronicznym. Dźwięki te i efekty akustyczne zaprogramowane były wcześniej przez kompozytora.

Grające przedszkolaki sfilmowano i włączono w narrację następnego filmu, zatytułowanego „Królewna Śnieżka w multimedialnej przestrzeni”.

Ich eksperymenty muzyczne służyły do poszerzenia sfery muzycznej baśni o barwy oddające nastrój i atmosferę czarów i magii.

Bezdyskusyjnym atutem tego typu działania było włączenie przedszkolaków w proces tworzenia muzyki do baśni.

Dzięki tym działaniom  dzieci z Przedszkola Publicznego im. Królewny Śnieżki w Zakrzewie Złotowskim miały okazję spotkać się po raz kolejny z bohaterami ulubionej przez siebie baśni ale w sposób inny niż dotychczas.

 

Zostały zaproszone przez dojrzałych twórców sztuki do współkreowania profesjonalnego dzieła artystycznego.

Było to wspaniałe doświadczenie dla obu stron, wypełnione pracą artystyczną, zabawą, fantazją, wyobraźnią, entuzjazmem i wielka radością.

Projekt pt. „Królewna Śnieżka w multimedialnej przestrzeni” został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj

Podziel się kulturą!
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0