fot. Marta Konek

Ku lepszej condycyi miasteczka Złotów

Ścinali szablami kapuściane łby, zbierali kopiami pierścienie, strzelali i walczyli na szable, a nade wszystko wysławiali waleczność polskiej husarii. Tak było podczas Złotowskiego Pikniku Historycznego. Zanim jednak zabrali się do szatkowania kapuścianych głów, przy ulicy Półwiejskiej odsłonięto kolejny historyczny mural.

Pogoda dopisała, więc chętnych do udziału w pikniku historycznym nie brakowało i to pomimo tego, że na skraju miasta toczyła się druga impreza. Na skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego z Półwiejską miejscy strażnicy rozdawali błękitne baloniki z logo Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Ku ulicy Półwiejskiej z przytupem i bojowymi okrzykami podążali wojowie z Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyny Wojów Grodu Wałcz. Tam przywitali ich członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wkrótce do zacnego grona dołączył włodarz grodu Złotów, burmistrz Adam Pulit, który grą na rogu ogłosił początek świętowania.

Mural

Słów kilka o muralu wykonanym przez artystów Annę Waluś i Marka Maksymovicha wygłosiła dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej Kamila Krzanik-Dworanowska, która wraz z burmistrzem Pulitem powitała mieszkańców.

fot. Marta Konek

fot. Marta Konek

 

To trzeci ze złotowskich murali, a przedstawia młodą kobietę w krajeńskim stroju ludowym przyozdobionym elementami haftu krajeńskiego. Kolorystyka i elementy roślinne również nawiązują do tradycji regionalnych – na muralu pojawiły się modraki, czyli chabry, a także maki i złociste kłosy zboża. Do przynależności do regionu nawiązuje również napis umieszczony na muralu, głoszący iż Złotów jest sercem historycznej Krajny.

Wstęgę przecięła artystka Anna Waluś w asyście burmistrza Złotowa i pułkownika husarii Diwana Klekisa. Później Adam Pulit przekazał pułkownikowi klucz do miasta mówiąc:

 

„Wszystkie bramy Złotowa są dla was otwarte.”

 

I barwny korowód powędrował na Półwysep Rybacki, gdzie obozem rozłożyli się wojowie z Wałcza i konne rycerstwo. Zanim jednak zaczęły się pokazy sprawności bojowej husarii, głos zabrali goście – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski i radny oraz przewodniczący komisji kultury sejmiku wojewódzkiego Henryk Szopiński:

 

fot. Marta Konek

fot. Marta Konek

„Budżet obywatelski w mieście to swojego rodzaju sposób na poszerzenie demokracji. To państwo decydujecie o pewnym ułamku budżetu miasta.” – przewodniczący Maciejewski nawiązał do tego, iż zarówno mural, jak i piknik historyczny, zrealizowane zostały w ramach budżetu obywatelskiego miasta Złotowa.

 

Podkreślił, jaką wartość ma zaangażowanie mieszkańców w budowanie małej ojczyzny, czy to za pomocą budżetu obywatelskiego, czy też za pomocą funduszu sołeckiego. Jarosław Maciejewski wspomniał również o tym, iż samorząd województwa wspiera inicjatywy przyczyniające się do integracji mieszkańców i tworzenia dobrosąsiedzkich relacji, a takim właśnie wydarzeniem jest złotowski piknik:

 

„To wydarzenie odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.” – zaznaczył Henryk Szopiński i podkreślił, że samorząd województwa nieustannie wspiera kulturę.

 

„W budżecie województwa kultura zajmuje trzecią pozycję, więc widać po tym, jak ona dla nas wszystkich jest ważna – mówił przewodniczący Szopiński, który pogratulował inicjatywy pomysłodawcom i organizatorom.

 

„Ten piknik to nie tylko zabawa, ale także promocja naszego dziedzictwa kulturowego. Gratuluję!” – dodał.

Wojowie, husarze i rycerze

Gdy przemowy możnych się zakończyły, prowadzenie pikniku przejęli wojowie. Najpierw zaprezentowano, czym różnił się szlachcic od chłopa, zarówno w ubiorze, jak i w prawach obywatelskich. Pojedynek na szable o mały włos nie zakończył się ścięciem głowy Moskala, ale szlachcic litość wrogowi okazał i wolno go puścił.

 

W tym czasie na placu konie rozgrzewano przed pokazem. Gdy wreszcie husaria pogalopowała wzdłuż barierek, publiczność poczuła drżenie ziemi uderzanej końskimi kopytami, a szczęk oręża i uprzęży wywołał dreszcz emocji.

 

Husarze z Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego zadbali zresztą o to, by tych emocji nie zabrakło do końca pokazu. Proporce furkotały na wietrze, zbroje lśniły w słońcu, a husaria galopowała po placu wykonując skomplikowane manewry, zmieniając szyk i kierunek jazdy. Później jeźdźcy zbierali kopiami pierścienie zawieszone na palikach, w pełnym galopie szatkowali kapuściane głowy i jabłka, a także z historycznej broni strzelali do baloników. Pokazom towarzyszyła barwna opowieść o uzbrojeniu i tradycjach husarskich.

 

Gdy konnica prezentowała się na placu, przy namiotach średniowiecznych toczyła się opowieść o życiu w dawnych czasach. Bractwo Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz prezentowało wczesnośredniowieczne uzbrojenie. Można było przymierzyć opancerzenie skandynawskie i słowiańskie oraz zobaczyć kolczugi, lamelki skórzane i metalowe oraz hełmy.

 

Na jednym ze stanowisk zapoznać się można było z tajnikami łucznictwa oraz techniką wytwarzania strzał. Brązownik zajmował się wyrobem biżuterii oraz przedmiotów użytkowych, a stolarz prezentował wyroby wykonane z różnych rodzajów drewna. Białogłowy przygotowały pokaz tkania krajek, można było nawet spróbować swoich sił na przenośnym krosienku tkackim.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z historycznymi zabawkami. Koniki, łódeczki, wózki, bączki, drewniane miecze, toporki i tarcze wzbudziły entuzjazm najmłodszych, a siły do dalszej zabawy nabrać można było zajadając przepyszne podpłomyki pieczone na ognisku.

 

Wokół obozowiska kramy rozstawili także inni wystawcy. Mincerz Fordoński zaprezentował bogatą ofertę numizmatyczną. Kowal Zenon Polachowski z Walentynowa wykuwał podkówki szczęścia. Garncarz z Miasteczka Krajeńskiego Dawid Jagodziński prezentował bogatą kolekcję ceramiki, w tym najnowszą linię naczyń zdobionych wzorami haftu krajeńskiego. Były także stoiska z zabawkami historycznymi, wyrobami ze skóry oraz rzeźbiarskie.

 

Złotowski Piknik Historyczny trwał dwa dni. Przez Półwysep Rybacki przelały się tłumy dzieciaków i dorosłych. A że pogoda dopisała, zabawa była przednia.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
3
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0