fot. Marta Konek

Ludowość w przedszkolu

16 maja w Łobżenicy odbył się IX Gminny Przegląd „Ludowość w Przedszkolu”. To przedsięwzięcie organizowane przez łobżenickie Przedszkole Publiczne, ma na celu przybliżenie kultury Krajny dzieciom i dorosłym, poznanie gwary krajeńskiej i rozwijanie poczucia przynależności do swojej „Małej Ojczyzny”.

Gości powitała dyrektorka Przedszkola Publicznego w Łobżenicy Kamila Grażewicz, która mówiła między innymi iż:

 

„Przedszkole już od wielu lat dba o to, żeby dzieci poznały jak najbliżej Polskę, żeby wiedziały, że są Polakami, ale żeby wiedziały też, w jakim regionie mieszkają i z jakiego regionu pochodzą ich dziadkowie, a być może rodzice i oni sami.”

 

Pani dyrektor wspomniała również, że dzięki podkreślaniu związku z Krajną, dzięki wieloletniej pracy miłośników regionu, udało się stworzyć przegląd, z którego łobżeniczanie są dumni.

 

Szczególnie ciepło odniosła się do pań Zdzisławy Bosak-Kawy i Anny Łuczak, emerytowanych pracownic przedszkola, które były inicjatorkami przedszkolnego przeglądu i które nadal wspierają łobżenickie przedszkole w działaniach na rzecz rozwoju kultury krajeńskiej.

 

Nie obyło się do nawiązania do wyglądu przedszkolnego budynku, który zyskał barwy jeszcze bardziej nawiązujące do ludowości Krajny:

 

fot. Marta Konek

fot. Marta Konek

„Przedszkole z szarości zmieniło się piękny, błękitny budynek.” – Kamila Grażewicz opowiedziała o wzorach haftu krajeńskiego oraz muralu z dziećmi w krajeńskich strojach, jakie powstały przy okazji termomodernizacji obiektu.

 

Kończąc powitanie gości, pani dyrektor stwierdziła, iż podczas przeglądu przedszkolaki zdadzą egzamin małego patrioty, który kocha swoją małą ojczyznę. Towarzysząca jej zastępczyni Anna Laskowska dodała, iż tego dnia serce Krajny będzie biło właśnie w Łobżenicy.

Swoją radością z faktu, iż przegląd jest kontynuowany po pandemicznej przerwie, podzielił się z zebranymi burmistrz Łobżenicy Piotr Łosoś. Nawiązał także do odnowionej elewacji przedszkola. 

 

„Te kolory na początku budziły sporo kontrowersji, różnie o nich mówiono, ale to było przemyślane, bo chcemy wokół przedszkola budować działania związane z Krajną.” – podkreślał włodarz gminy.

 

Burmistrz wyraził także uznanie dla organizatorów przeglądu, osób przygotowujących dzieci do występów oraz samych małych artystów.

Rzepka po krajeńsku

Po części oficjalnej scenę oddano przedszkolakom. Na początku dzieci wystąpiły w inscenizacji wiersza J. Tuwima „Rzepka”. Nie byłoby w tym zapewne nic niezwykłego, gdyby nie fakt, iż przedszkolaki opowiedziały tę historię w gwarze krajeńskiej! A było to tak:

 

Na zagonie kole chałupy
zasadził storek korpola
chodził glądać każy dzień.

Był wieldzi i żółty.
Rychtyś na ajńtop.

Jak tak mocko siedzioł
To nie poradził go wyciągnać.

Treku i treku i wyterkać nie może.

Woła storek busię: „Pójdź tu.
Ja złapię korpol, ty trzymoj się za moje portci”.
Ubodzi storek i staro busio,
Busia za storka, storek za korpol,
Trekują i trekują i wytrekać nie mogu.
Och, ktoś by musioł jeszcze pomóc.

I tak po kolei do pomocy przybiegają Posiu, ciuciek Burek, kauter, kluka, szaru gyś, bocion, żabka i gapa, żeby korpola na ajńtop wytrekać.

Tak się zasadziyli,
że naryszcie korpol
trach, wytrekali.
I wszystkie na siebie poobalali.
Korpol na storka,
storek na busię,
busia na Posia,
Posiek na Ciućka,
Ciuciek na kautra,
kauter na klukę,
kluka na szaro gyś,
szaro gyś na bociona,
bocion na żabkę,
żabka na gapę
i na ostatku gapa na trowę!

 

Tu nadmienię, że „Rzepkę” na krajeński przełożyła profesor Jowita Kęcińska-Kaczmarek, a o rozwój przeglądu „Ludowość w przedszkolu” dbała także poprzednia dyrektor przedszkola Iwona Gajdzińska.

Żabki, Starszaki i Smerfy  

Brawom nie było końca, a potem na scenę wkroczyła grupa „Żabki”, „Liski” i „Tygryski” z Przedszkola Publicznego w Łobżenicy, a po nich „Starszaki” ze Szkoły Podstawowej im. kawalerów Orderu Uśmiechu w Dźwiersznie Małym, „Smerfy” ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wiktorówku, „Sówki” ze Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Łobżenicy oraz „Pszczółki” i „Biedronki” ze szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Fanianowie.

 

Przedszkolaki godoły po krajeńsku i tańczyły ludowe tańce – krakowiaka, kujawiaka, polki czy klepanego. Pomiędzy występami panie przedszkolanki zapraszały publiczność do wspólnej zabawy. Tak, żeby mali widzowie nie zanudzili się oczekując na swój występ.

 

Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę „Lipka zielona” o tym, że na drugim brzegu jeziora stoi zielona lipka, a na niej śpiewają trzej ptaszkowie i przystąpiono do wręczania upominków. Każdy z przedszkolaków otrzymał lizaka, a wychowawczynie statuetki bociana i podziękowania za udział w przeglądzie.

 

Goście, wśród których znaleźli się między innymi burmistrz Łobżenicy Piotr Łosoś, przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak, dyrektorzy szkół i jednostek gminnych, przedstawiciele Rady Rodziców i sponsorzy oraz członkowie zarządu Towarzystwa Miłośników Łobżenicy, zaproszeni zostali na krajeńską drożdżówkę. 

 

Tam rozmawiano o tym, jak wielką wartość dla Łobżenicy i Krajny ma przedszkolny przegląd. Mówiono również o tym, że „Ludowość w przedszkolu” inspiruje kolejne działania i zaszczepia poczucie przynależności do regionu wśród najmłodszych. 

 

„A i my się uczymy, bo gwara krajeńska nie jest już powszechnie używana.” – komentowano.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0