fot. z archiwum projektu

„Magiczny świat cytry”

Projekt „Magiczny świat cytry” odbył się 2 i 3 września 2021 r. w Gołańczy oraz 1 i 2 października 2021 r. w Mieścisku. Zapraszamy do lektury relacji z projektu, realizowanego w ramach programu "Kultura w drodze".

Działania projektowe w Gołańczy były adresowane do uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Gołańczy i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gołańczy. Pierwszego dnia warsztatów muzycznych zajęcia były prowadzone wg konwencji „Zabawa z dźwiękiem”. Prowadzący, Grzegorz Tomaszewski,  prezentował określoną technikę gry, pokazywał jak wydobywa się dźwięk. Następnego dnia do zajęć dołączył kontrabasista Krzysztof Samela. Do programu działań włączono pieśń ludową z regionu pałuckiego „Świci miesiunc świci”, znajdującą się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Po zakończeniu warsztatów odbył się koncert duetu Grzegorz Tomaszewski /Krzysztof Samela.

 

Widownię stanowili uczestnicy zajęć muzycznych. Podczas koncertu muzycy wykonali wspólnie z uczestnikami warsztatów trzy utwory.

Następnie w ramach projektu przeprowadzono zajęcia z animatorami ruchu muzycznego w Mieścisku – panią Anną Małecką i panem Jarosławem Małeckim, którzy prowadzą znaną w regionie Młodzieżową Orkiestrę Dętą, oraz zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzież – członków tej orkiestry.

 

W trakcie zajęć dyskutowano o doświadczeniach muzycznych,  porównywano cytrę do innych instrumentów oraz prezentowano podstawowe techniki gry na cytrze.

Koncert wieczorny duetu Grzegorz Tomaszewski – cytra, Krzysztof Samela – kontrabas, składał się głównie z opracowań polskich melodii ludowych przy wyraźnej dominacji melodii ludowych z Wielkopolski.  

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0