fot. B. Ciesielska

Muzeum w octowni

Za trzy lata Muzeum Okręgowe w Lesznie przeniesie się do nowej siedziby. O przygotowaniach do rewitalizacji i rozbudowy Starej Octowni, a także o zbiorach Leszczyńskich, z dyrektor muzeum, dr Kamilą Szymańską rozmawia Michał Dachtera.

Michał Dachtera: Czy w muzeum już odliczacie czas do przeprowadzki?

Kamila Szymańska: Obecnie nasze muzeum zajmuje dwa budynki. Pierwszy to dawna synagoga, przy ul. Gabriela Narutowicza 31, gdzie prezentujemy wystawę stałą i czasową. Natomiast administracja mieści się w dziewiętnastowiecznej kamienicy przy pl. Jana Metziga 16. Do 2021 roku korzystaliśmy także z sąsiedniego budynku dawnej pastorówki. Powierzchnia wystawiennicza, jaką dysponujemy, jest zdecydowanie za mała, dlatego tak bardzo cieszymy się, że wreszcie będziemy mieli siedzibę z prawdziwego zdarzenia, jednak zanim to nastąpi, czeka nas jeszcze sporo pracy.

MD: Na jakim etapie są przygotowania do rewitalizacji i rozbudowy octowni?

KS: W październiku 2021 roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego kupił nieruchomość dawnej octowni przy Al. Jana Pawła II 13 z przeznaczeniem na siedzibę naszego muzeum. Rok później ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji wraz z rozbudową Starej Octowni, a jego przeprowadzenie powierzyliśmy poznańskiemu oddziałowi SARP. Wpłynęło blisko 80 prac z polskich i zagranicznych pracowni architektonicznych. Na początku marca ubiegłego roku ogłoszono wyniki konkursu. Pierwsze miejsce przyznano koncepcji autorstwa Studia Lisiak z Poznania, z którym we wrześniu zeszłego roku podpisaliśmy umowę. Aktualnie trwają intensywne prace projektowe, których efektem będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

MD: Jakie będą główne korzyści z nowej siedziby?

KS: Tych zalet jest oczywiście bardzo dużo. Przede wszystkim to, o czym już mówiłam, czyli powierzchnia wystawiennicza. Aktualnie w budynku synagogi mamy jej nieco ponad 400 m2. W nowej lokalizacji będzie to trzykrotnie więcej.

 

fot. B. Ciesielska

fot. B. Ciesielska

W jednym miejscu skupione zostaną wszystkie funkcje muzeum, co pozytywnie wpłynie na pracę działów merytorycznych oraz administrowanie instytucją. Zdecydowanej poprawie ulegną warunki przechowywania zbiorów i ich eksponowania oraz realia pracy. W związku z tymi pozytywnymi zmianami poszerzymy również znacznie naszą ofertę edukacyjną.

Niewątpliwą korzyścią nowej siedziby będzie także bardzo dobra lokalizacja w centrum miasta, u zbiegu Al. Jana Pawła II i ul. Bolesława Chrobrego, w pobliżu szkół.

MD: Co zatem będzie znajdować się w budynku octowni?

KS: Sam budynek octowni nie jest wielki, ale zostanie rozbudowany. W zabytkowej części znajdzie się duży hol recepcyjny, sala audiowizualna, dwa pomieszczenia do działań edukacyjnych, sklep muzealny, mała kawiarnia, biblioteka, archiwum oraz biura. W nowej części na poziomie -1 mieścić się będą magazyny. Parter będzie stanowić zaplecze związane z przyjmowaniem zbiorów. Będą tam również pracownie digitalizacji i konserwacji zbiorów. Na dwóch kolejnych kondygnacjach będziemy dysponować dużą powierzchnią wystawienniczą z przeznaczeniem na ekspozycję stałą i czasową.

 

 

MD: Jakie będą koszty utworzenia nowej siedziby?

KS: Koszt inwestycji to około 42 miliony złotych. Planowane jest sfinansowanie jej w proporcji 70% funduszy unijnych oraz 30% środków krajowych. Scenariusz ekspozycji stałej będzie objęty odrębną umową.

MD: Czy może pani zdradzić, jak będzie wyglądać nowa ekspozycja?

KS: Aktualnie pracujemy nad scenariuszem wystawy stałej i trudno zdradzać szczegóły.

 

fot. B. Ciesielska

fot. B. Ciesielska

Bardzo nam zależy na tym, aby nie dzielić jej na małe części. Opracowujemy taką koncepcję ekspozycji, która będzie łączyła tematyczne elementy wystawy w jedną spójną całość.

Scenariusz ma powstać do końca bieżącego roku.

MD: Muzeum w ostatnim czasie zakupiło kilka cennych eksponatów do kolekcji Leszczyńskich. Proszę o tym opowiedzieć.

KS: Zgadza się, w ostatnich latach zintensyfikowaliśmy poszerzanie naszej kolekcji związanej z rodziną Leszczyńskich. Po pierwsze dlatego, że Leszno było ich rodzinnym gniazdem, a po drugie z myślą o wyeksponowaniu tych zbiorów w nowej siedzibie. Od niedawna można u nas podziwiać wizerunek Stanisława Leszczyńskiego. Pozyskaliśmy także portret Katarzyny Leszczyńskiej z Opalińskich. Królowa sporą część życia spędziła na wygnaniu i z tego powodu nie powstało wiele jej wizerunków, dlatego jest to wyjątkowy eksponat. Zakupiliśmy także podobiznę ich córki Marii Leszczyńskiej. Te trzy portrety są podobnej wielkości i będziemy mogli je eksponować dosłownie jako galerię rodzinną, niemal komplet. Ponadto jesteśmy w trakcie pozyskiwania pary portretów Marii Leszczyńskiej i Ludwika XV, które najprawdopodobniej towarzyszyły królewskiemu ożenkowi. W naszej kolekcji Leszczyńskich są także grafiki, medale, monety, stare druki i inne publikacje. Łącznie około 100 eksponatów.

MD: Co jeszcze można zobaczyć w Muzeum Okręgowym w Lesznie?

KS: Obecnie z racji niewielkiej powierzchni ekspozycyjnej możemy prezentować tylko małą część naszych zbiorów liczących blisko 10 000 jednostek inwentarzowych.

 

fot. B. Ciesielska

fot. B. Ciesielska

Muzeum posiada bogatą kolekcję obrazów, w jej skład wchodzi ponad 800 obiektów malarstwa polskiego z XIX i połowy XX wieku, w tym interesujący zbiór dzieł związanych z Młodą Polską, 200 portretów, a także ponad 80 wizerunków królów kurkowych. Ponadto zbiory naszej placówki obejmują portrety trumienne, eksponaty związane z protestantyzmem, judaica, obiekty etnograficzne, starodruki i oczywiście muzealia związane z Lesznem i regionem.

W obecnej siedzibie prezentujemy rocznie także trzy wystawy czasowe oraz wystawy planszowe przed budynkiem. Wielką popularnością cieszą się nasze spacery historyczne. Z roku na rok odwiedza nas coraz więcej osób. Poszerzyliśmy również ofertę przewodnicką. Nasi pracownicy merytoryczni oprowadzają po Lesznie, ale także po okolicy, m.in. Rydzynie i Osiecznej. Serdecznie zapraszamy wszystkich do Leszna.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
11
Świetne
Świetne
2
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0