fot. Materiały organizatora

Muzyka w Dawnej Wielkopolsce

Accademia dell Arcadia oraz Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki zapraszają na pierwszy koncert w ramach festiwalu Muzyka w Dawnej Wielkopolsce.

Tegoroczna edycja składać się będzie z czterech koncertów, które odbędą się w maju, czerwcu, wrześniu i październiku.

 

Pierwszy, inaugurujący cały cykl koncert, odbędzie się 30.05.2021 r. o godz. 19.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Obozowej 5 w Poznaniu.

Program festiwalu: 

 

30 maja 2021 – „Wielkopolskie Symfonie” – Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Obozowa 5 w Poznaniu 

Koncert nawiązuje do odnalezionych w latach 2003-2012 symfonii pochodzących z repertuaru Kapeli Farnej w Poznaniu i Grodzisku Wlkp., nagrany przez Accademię dell’Arcadia w ramach cyklu pt. „Musica Restituta”.

Program obejmuje dzieła symfoniczne kompozytorów tworzących w XVIII wieku, zarówno za czasów saskich, jak i w okresie Polski przedrozbiorowej. Dzieła te wykazują warsztatowo wysoki poziom kompozytorski, a stylistycznie mogą być umiejscowione w kulturze muzycznej Drezna, Halle, a nawet Wiednia. 

W programie: 
Antoni Fengler – Symfonia D,A, 
Feyer (nieznany z imienia) – pryncypał kapeli fary poznańskiej – Symfonia C, 
Carl Friedrich Abel – Symfonia D, 
Wojciech Dankowski – Symfonia D, Suita Tańców Polskich, 
Marcin Mielczewski – Canzzona C,D

Accademia dell’Arcadia pod dyrekcją Michała Grześkowiaka

 
27 czerwca 2021 – „Saska Bombonierka – opis obyczajów polskich za czasów saskich” (premiera) – Teatr Animacji w Poznaniu, ul. Święty Marcin 80/82

Przedstawienie teatralno-muzyczne na podstawie „Opisu obyczajów Polskich za czasów Saskich” Jędrzeja Kitowicza, w reżyserii Artura Romańskiego z udziałem aktorów oraz zespołu kameralnego orkiestry Accademia dell’Arcadia.

 

19 września 2021 – „Moniuszko nieznany” – Kościół Ewangelicko-Augsburski ul. Obozowa 5 w Poznaniu

Kameralny koncert prezentujący nieznane dzieła S. Moniuszki w kontekście popularności kompozytora podczas „Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” przełomu XIX i XX wieku. Wykonawcy: Anna Lasota – sopran, Maciej Prochaska – organy.

 

24 października 2021 – „Benedykt Cichoszewski – Polski Haendel” – Kościół pw. św. Wojciecha, Wzgórze Św. Wojciecha 1, Poznań

Idiomem koncertu będzie twórczość kompozytora, którego krótkim zdaniem moglibyśmy określić jako „Polski Haendel”. Cichoszewski, mimo że dziś słabo rozpoznawalny wśród rodzimych melomanów, w I połowie XVIII wieku tworzył utwory wokalno – instrumentalne o niespotykanej na ziemiach polskich jakości i stylistyce.

Są to utwory na tyle zaawansowane, że dzisiaj jest jedynym kompozytorem polskim doby baroku, którego twórczość wpisuje się w nurt gigantów tego okresu – Bacha i Haendla. 

Dzięki pracy poznańskich muzykologów, podobnie jak dzieła Zeidlera na Świętej Górze w Gostyniu, tak Cichoszewskiego zostały odnalezione i w większości skompletowane z głosów w poznańskim archiwum. 

 

W roku 2021 pragniemy wielkopolskiej publiczności przybliżyć postać i dzieło tego wybitnego twórcy. 

W programie:

Nieszpory Maryjne oraz Wielka Kantata o Św. Michale.
Orkiestra Accademia dell’Arcadia, soliści: Aleksandra Hanus – sopran, Bartosz Rajpold – alt, Łukasz Wilda – tenor, Maciej Straburzyński – bas-baryton.

Całość poprowadzi Mikołaj Zgółka, słowo o muzyce – Michał Grześkowiak.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0