Nowy tom niezwykłego komiksu Pawła Piechnika już wkrótce!
Opublikowano:
30 sierpnia 2024
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
Już we wrześniu ukaże się drugi tom komiksu „Chleb wolnościowy”, którego twórcą jest stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego Paweł Piechnik.
Idea
„Chleb wolnościowy” to projekt wydawniczo-edukacyjno-artystyczny, którego ideą jest przedstawienie drogi człowieka od zniewolenia do wolności.
Tytuł projektu bezpośrednio nawiązuje do określenia używanego przez więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. W żargonie osadzonych, „chleb wolnościowy”, oznaczał chleb wypiekany poza obozem, na wolności.
Reportaż komiksowy prowokuje do szukania odpowiedzi, czym jest „chleb wolnościowy” dzisiaj i co oznacza wolność w świecie poza drutami.
Spotkania
Projekt Chleb wolnościowy, narodził się dzięki spotkaniu przez Pawła Piechnika pani Danuty Brzosko Mędryk w 2013 r. Pani Danuta, dzieląc się swoimi doświadczeniami życia w obozie, zainspirowała Pawła do stworzenia komiksu i m.in. opowiedzenia jej historii młodym ludziom.
Po jej śmierci w 2015 r. wsparcie merytoryczne zaoferował pan Władysław Cieszkowski, który towarzyszył Pawłowi w prezentacji pierwszego szkicu komiksu w Państwowemu Muzeum na Majdanku. Pan Władysław do dzisiaj wspiera projekt i inspiruje do myślenia.
W 2018 r. do zespołu projektu dołączyła Agnieszka Piechnik, która wspiera proces twórczy i wydawniczy książek.
Wspólne wysiłki zaowocowały wydaniem części historycznej tryptyku, Chleb wolnościowy, tom 1 w 2019 r.
Kontynuacja prac nad tryptykiem komiksowym trwała nadal. W 2021 r. dołączyła do projektu pani Agnieszka Łuczak. To ona rozbudowała projekt o część edukacyjną, promując ideę rozmowy z młodzieżą o wartościach. Wtedy też rozpoczęła się współpraca z Fundacją Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju VINEA.
Po śmierci Agnieszki w 2022 r. do projektu dołączyła Marta Łuczak. Wspólne wysiłki Marty i Pawła sprawiły, że w 2023 r. tom 2 otrzymał pierwsze środki finansowe na realizację, dzięki którym Paweł mógł poświecić swój czas na pracę twórczą. Marta, oprócz bieżącej koordynacji projektu, jest zaangażowana w jego warstwę merytoryczną i edukacyjną.