fot. Marta Konek

O sztuce to się pięknie opowiada

13 stycznia w Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego odbył się 46. Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego. Zaprezentowano ponad dziewięćdziesiąt prac czterdziestu artystów, a wydarzenie uświetnił swoim występem ceniony kompozytor i pianista Mirosław Feldgebel. Wystawę oglądać można do 22 lutego 2023 roku.

„Jest to wieczór, na który wszyscy od roku czekali. Wspaniały wieczór, święto sztuki w naszym regionie.” – mówił dyrektor BWA PP w Pile Marek Wolski, który przypomniał, iż powiat pilski jest jedynym powiatem w Polsce, który utrzymuje tak prestiżową i dużą galerię sztuki.

 

Dyrektor wspomniał również zmarłego niedawno artystę Andrzeja Podolaka, który przez 17 lat był dyrektorem BWA, a przez 10 lat plastykiem wojewódzkim:

 

„Uczcijmy minutą ciszy artystę, który był jednym z założycieli Salonu Pilskiego i uczestniczył w nim od pierwszej edycji.”

 

O tym, że pilskie środowisko artystyczne ma się dobrze, nikogo, kto zajrzał tego wieczoru do BWA PP przekonywać nie trzeba. 

 

fot. Marta Konek

fot. Marta Konek

„Nie jest to mój odosobniony pogląd, ani nadmierne stwierdzenie, ale o tym, co się dzieje w Pile, w plastyce, o artystach, o naszych wspólnych przedsięwzięciach, pomysłach mówi się w całej Polsce. W pilskim BWA w ubiegłym roku odbyły się trzy wystawy, jakich już w Polsce dawno nie było, a podczas których zaprezentowano dzieła Stanisława Sacha Stawiarskiego, Włodzimierza Szpingera i Stanisława Baja. Odbyły się również wystawy Elżbiety Wasyłyk, Andrzeja Łubowskiego, Andrzeja Banachowicza czy Zbigniewa Szota. Gościliśmy czołówkę polskiego malarstwa, polskiej sztuki.” – mówił dyrektor Wolski.

 

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego było również miejscem, w którym odbył się I Turniej Wiedzy o Sztukach Plastycznych, konferencje naukowe oraz wystawy w ramach Galerii Debiutów.

 

 

Dyrektor Wolski uchylił również rąbka tajemnicy co do planów na 2023 rok.

fot. Marta Konek

fot. Marta Konek

Otóż wkrótce w BWA PP odbędzie się Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej „WYSZYŃSKI. PATER PATRIAE”, a później podczas wystawy KOLORY ŻYCIA obejrzeć będzie można obrazy znanych polskich malarzy z XX i początków XXI wieku. A to tylko niewielki wycinek tego, co dla amatorów sztuki szykuje zespół BWA. 

 

„Będzie co oglądać, na co przychodzić.” – zapewniał Marek Wolski.

 

„O sztuce to się pięknie opowiada, a o takiej dobrej, wartościowej sztuce, którą tutaj mamy dzięki gościom z zewnątrz, ale przede wszystkim dzięki pilskiemu środowisku artystycznemu, to można opowiadać godzinami.” – dyrektor BWA przypomniał, że Pilski Salon Artystyczny działa nieprzerwanie od 1977 roku, czyli już 46 lat.

 

Z kolei wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich mówił:

 

„Gromadzi nas dzisiaj sztuka przez duże S i artyści przez duże A. My, jako Zarząd Powiatu, jako Powiat Pilski, jesteśmy dumnie z tego, że w naszym regionie mamy takich artystów jak państwo. Zawsze będziemy wspierać kulturę i sztukę.” 

 

Podczas wernisażu zaprezentowano 91 prac 40 artystów. Podziwiać można było obrazy, grafiki, fotografie. W gronie artystów prezentujących swoje dzieła podczas Salonu Polskiego ART. 2022 znaleźli się: Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Małgorzata Czyż, Ewa Gosiewska-Borowiecka, Danuta Dagry Grabowska, Robert Judycki, Zofia Kawalec-Łuszczewska, Agnieszka Kołcon, Anna Lejba, Wiktoria Łuszczewska, Rafał Łuszczewski, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Anna Podolak, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Karolina Smorawska, Piotr Spek, Bernadeta Sudnikowicz, Agnieszka Szymańska, Marta Tomaszewska-Bartnicka, Michalina Urbańska, Elżbieta Wasyłyk, Renata Wojnarowicz, Natalia Wysocka, Dariusz Zatoka, Marta Zatylny i Agata Żychlińska.

fot. Marta Konek

fot. Marta Konek

 

Gościem Specjalnym tegorocznego Salonu był Stanisław Sacha Stawiarski, goście mogli podziwiać jego obrazy z serii „Saint Tropez”.

Podczas wernisażu można było zagłosować na swoje ulubione prace. Zwycięzcę głosowania publiczności poznamy zapewne na kolejnym Salonie.

 

W ubiegłym roku Grand Prix Publiczności za obraz „Dramat ukośny II” zdobyła Renata Wojnarowicz i z tej okazji z rąk dyrektora Wolskiego i wicestarosty Kubicha odebrała kwiaty i upominek.

Po części oficjalnej i genialnym koncercie, goście zanurzyli się w świat wyobraźni. Dyskusje toczyły się przy obrazach i na korytarzach BWA. Do niektórych prac ciężko się było docisnąć. Przy innych o tajniki pracowni malarskiej można było zapytać autorów. Nic dziwnego, że sala wystawowa BWA nieprędko opustoszała.

 

Wystawę oglądać można w Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego do 22 lutego. Galeria czynna jest w poniedziałek i w piątek w godz. 9.00-15.00, natomiast we wtorki, środy i czwartki w godzinach 9.00-19.00. To niezwykłe kompendium wiedzy o tym, co w sferze artystycznej dzieje się w północnej Wielkopolsce. Warto zajrzeć, nie tylko po to, by zobaczyć obrazy, ale także po to, żeby porozmawiać o sztuce. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
2
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0