Jan Jurczak „Life Goes On” (galeria)

Zdjęcia wojenne, bo tym wbrew pozorom jest jego reportaż, komentują funkcjonowanie w dziwnym stanie bezczynności, spowolnienia, braku perspektyw, charakterystycznym dla ludzi zamkniętych w pułapce toczących się obok walk. Nie ma tu spektakularnych scen, nie ma przełomowych wydarzeń, nie ma niesamowitości. Zamiast nich pojawia się całkiem powszedni mikroświat kilku osób – wewnętrznych uchodźców, którzy znaleźli schronienie w zorganizowanym prowizorycznie domu pomocy Eleny Pisarevej. Tych kilku bohaterów jest przewodnikami po ukraińskim konflikcie, widzianym z uderzającej swoją szczerością perspektywy przyziemnej codzienności.

Fotografie Jana Jurczaka nie tylko komentują problem. Zbiórki środków, jakie organizuje fotograf pozwoliły wyremontować pomieszczenia centrum pomocy w Awdijiwce, zamontować grzejniki, mają szansę wspomóc remont dachu i zakup lekarstw.

Na przełomie maja i czerwca gazetowa publikacja podsumowująca projekt „Life Goes On” miała swoją równoległą premierę w ramach pokazów ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie i w poznańskiej galerii PIX.HOUSE – poniżej prezentujemy zdjęcia z tego wydawnictwa.

Zdjęcia: Jan Jurczak

Opis: Michał Sita

JAN JURCZAK – fotograf urodzony w 1996 roku w Krakowie, ukończył fizjoterapię. Ukraińskie zdjęcia dokumentujące codzienność przyfrontowych terenów realizował w latach 2017–2018. Rozwijał swój projekt w ramach programu mentorskiego Sputnik Photos. Jego fotografie znalazły się w finałach prestiżowych konkursów m.in. Blowphoto Fuse Residency, ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie, World Press Photo Joop Swart Masterclass.

CZYTAJ TAKŻE: Life Goes On. Rozmowa z Janem Jurczakiem

ZOBACZ TAKŻE: Brzegi wspólne

ZOBACZ TAKŻE: Jindřich Štreit: niewygodne spojrzenie

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch