Maciej Moskwa: „Saraha”

Zdjęcia pochodzą z najnowszej książki Macieja Moskwy „Saraha”, która podsumowuje dokumentalną pracę poświęconą syryjskiemu konfliktowi. Saraha to gra w szczerość.

Hashem Haj Bakri we wspomnieniach z wakacji publikowanych w charakterze wstępu wyjaśnia: „[Saraha] polegała na zadawaniu pytań i dawaniu tylko szczerych odpowiedzi. W Syrii wszyscy kłamią, lecz w grze musisz odpowiedzieć szczerze. Grałem z kuzynami, wujkami, ale można było grać z kim się chciało. Dziewczyny grywały z chłopakami. Jak ktoś ściemnił, krzyczeliśmy: kłamca!”.

 

MACIEJ MOSKWA – urodzony w 1982 roku, fotograf dokumentalista, założyciel gdańskiej agencji TESTIGO. Od 2011 roku fotografuje szeroki kontekst konfliktu syryjskiego. Jego zdjęcia z protestów pod Meczetem Umajjadów w Damaszku są jednym z nielicznych zapisów początków rewolucji. Kontynuował dokumentację codzienności Syryjczyków w ich kraju, na pograniczu tureckim i w czasie ucieczki przez Grecję, Bałkany, środkową Europę na zachód kontynentu. Jego zdjęcia zdobyły główne nagrody w najważniejszych konkursach prasowych w Polsce. Opublikował dwie książki: „Surę” – łączącą zdjęcia z reportażami Rafała Grzeni – i wydaną niedawno w Poznaniu „Sarahę”.

„Saraha”, zdjęcia: Maciej Moskwa, edycja: Witold Krassowski, teksty: Rafał Grzenia, Hashem Haj Bakri, wywiad z Maciejem Moskwą: Magdalena Rigamonti, projekt: Andrzej Dobosz, Wydawnictwo PIX.HOUSE, 2018.

 

ZOBACZ TAKŻE: Twój Drag Brzmi Znajomo
ZOBACZ TAKŻE: Diana Lelonek – zdjęcia z projektów
ZOBACZ TAKŻE: The G(h)ost / Gostyńskie Duchy

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0

D
Kontrast Wyłącz ruch