OFF Opera
Opublikowano:
22 czerwca 2020
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
Projekt OFF Opera znany jest mieszkańcom Poznania przede wszystkim z oryginalnych warsztatów oraz wydarzeń muzycznych odbywających się w nietypowych miejscach, jak: fontanna, podwórko kamienicy, centrum handlowe czy podziemny parking.
W tym roku organizatorzy festiwalu deklarują powrót do korzeni – Poznań i jego przedmieścia znów staną się głównymi bohaterami edycji.
Opera jest dla nas nie tyle miejscem czy gatunkiem muzycznym, ile sposobem postrzegania rzeczywistości i opowiadania o niej. Kiedyś organizowaliśmy koncerty muzyki klasycznej i produkowaliśmy spektakle operowe. W tej chwili w ramach OFF Opery powstają hybrydowe projekty, będące współczesnymi odpowiednikami syntezy sztuk. Tworzymy muzyczne narracje zakorzenione w rzeczywistości, czerpiące pełnymi garściami z kultury popularnej i alternatywnej. Współpraca zawodowych artystów z amatorami to jeden z najważniejszych postulatów projektu OFF Opera. Naszą główną inspiracją są spotkania z ludźmi i opowiedziane przez nich historie. Stają się one impulsem do napisania piosenki czy scenariusza spektaklu. Idąc tym tropem, postanowiliśmy tegoroczną edycję OFF Opery oprzeć w całości na warsztatach storytellingowych. Naszą uwagę skupimy na bardzo konkretnych grupach zawodowych lub subkulturach – mówi Zuzanna Głowacka, jedna z kuratorek projektu.
“Głosy Miasta” to temat OFF Opera 2020. Do udziału w warsztatach kuratorzy zapraszają trzy grupy społeczne: taksówkarzy, pracowników branży gastronomicznej (m.in. kelnerów i barmanów) oraz bikiniarzy (tzw. eki, członków subkultury obecnej w Poznaniu w latach 50. XX w.). Program projektu uzupełnią miejskie koncerty organizowane na balkonach budynków w podpoznańskich miejscowościach: Swarzędzu, Czerwonaku i Pobiedziskach.
Łącząc temat opery ze wspomnianym wcześniej miastem i jego społeczną historią, uczynimy Poznań bohaterem muzycznej opowieści. Zbudujemy narrację o miejscu widzianym oczami mieszkańców, korzystając ze zbioru anegdot i doświadczeń uczestników warsztatów. Będzie to Poznań offowy, mniej znany, a także widziany nocą. Do poprowadzenia warsztatów zaprosiliśmy znanych artystów: m.in. rapera Adama “Łonę” Zielińskiego (znanego z duetu Łona&Webber) i Jacka Szymkiewicza (lidera grupy “Pogodno”, “Babu Król” i “Nowa Fala Polskiego Dansingu”) – mówi Ewelina Chatłas, kuratorka Projektu TAXI.
Każdego roku OFF Opera dzieli się na trzy unikatowe projekty artystyczne organizowane przez członków Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury.
W tym roku jako pierwszy w programie znajdzie się “Projekt TAXI” (początek warsztatów: 22 czerwca 2020).
Warsztaty i spotkania potrwają aż do jesieni. Projekt zakończy finałowe widowisko, które odbędzie się 24 września 2020 w poznańskim klubie TAMA. Udział we wszystkich wydarzeniach w programie OFF Opera jest bezpłatny.
Projekt TAXI
Historia Zrzeszenia Transportu Prywatnego “Super Taxi” w Poznaniu sięga 1927 roku. Taksówkarze zza szyb “dryndy” obserwowali, jak rodzi się kapitalizm oraz jak przebiega transformacja kulturowa. Najciekawsze w ich pracy jest jednak to, że są powiernikami ludzkich tajemnic. Podczas OFF Opera 2020, postaramy się zebrać taksówkarskie opowieści i stworzyć z nich muzyczną narrację. Do poprowadzenia warsztatów storytellingowych zaprosiliśmy artystów: rapera Adama “Łonę” Zielińskiego (znanego z duetu Łona&Webber) oraz Jacka Szymkiewicza (lidera grupy “Pogodno”, “Babu Król” i “Nowa Fala Polskiego Dansingu”). Spotkania z uczestnikami przybiorą nietypową formę – będą odbywały się podczas jazdy taksówką, na postojach oraz w miejscach taksówkarskich spotkań, jak kultowy “Bar u Jędrusia” – mówi Zuzanna Głowacka, jedna z kuratorek projektu.
Podsumowaniem projektu będzie muzyczno-słowna opowieść zbudowana na podstawie zasłyszanych historii i wykonana przez artystów na scenie TAMY.
start: 22 czerwca 2020
kuratorki projektu: Zuzanna Głowacka, Ewelina Chatłas