fot. Archiwum redakcji, wiatraki w Osiecznej

Pałace, kościoły, wiatraki

Do 1 marca 2021 roku trwa nabór wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie województwa wielkopolskiego.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego od lat regularnie udziela dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach.

Dzięki nim dawną świetność odzyskują pałace, kościoły, wiatraki a także obrazy, rzeźby i ołtarze. Wśród dofinansowywanych obiektów dużą część stanowią również te mniej znane zabytki.

 

Między innymi o nich Joanna Jodełka napisała książkę pt. "Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom. Przewodnik po kościołach, pałacach i ciekawostkach Wielkopolski."

Dotacje są szansą na powstrzymanie procesów niszczenia obiektów zabytkowych, często stanowią jedyną możliwość przeprowadzenia prac konserwatorskich i robót budowlanych.

 

Okładka książki pt. Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom. Przewodnik po kościołach, pałacach i ciekawostkach Wielkopolski

Okładka książki pt. Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom. Przewodnik po kościołach, pałacach i ciekawostkach Wielkopolski

Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zachęca do składania wniosków.

Szczegółowe informacje na temat naboru oraz dokumenty do pobrania znajdują się: tutaj.