fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

Paryski wieczór w Roi Dore

W wrześniu w Bibliotece Publicznej Gminy Wapno oraz w Gminnej Bibliotece im. Czesława Chruszczewskiego w Mieścisku odbył się wspaniały recital akordeonowej muzyki francuskiej zespołu "Accorde'On MiKS" i spotkanie z reżyserem oraz przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego: „Galeria Roi Dore w Paryżu”.

W filmie charyzmatyczny właściciel galerii Józef Rudek opowiada nam o specyfice tej strony „świata sztuki”, pyta i odpowiada na banalne i niebanalne pytania, w sposób, który często nas zaskakuje. Czy sztuki plastyczne mają jeszcze potencjał dziwić nas i zmieniać?

 

Czy autorzy czasem nie próbują nas nabijać w przysłowiową butelkę? Czy krzesło zawsze musi być krzesłem, a czy krzyż zawsze jest krzyżem? Czy galeria i Paryż to maszynka do robienia pieniędzy…

Nie na wszystkie pytania odpowiadamy w tym filmie, i nie wszystkie pytania zadajemy, ale na chwilę chcemy wpuścić widza do galerii tylnymi drzwiami, aby sam to uczynił…

Film wartko opowiada o świecie sztuki ustami takich artystów jak Michał Batory, Artur Majka czy Witold Urbanowicz, Piotr Dmochowski zdradza nam kilka sekretów o Zdzisławie Beksińskim, a profesor Tadeusz Maliński wprowadza nas w „metafizykę nauk ścisłych”.

 

fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. z archiwum Programu „Kultura w drodze”

Film powstał z materiałów wideo zarejestrowanych na przestrzeni kilku ostatnich lat. Dzięki temu możemy odbyć wirtualną wycieczkę po licznych wernisażach w galerii Roi Dore. Uczestniczymy w wernisażu wystawy „Krzyż w Sztuce Sztuka krzyża” na której gościły pracę m.in. Salwadora Dali, Berta Sterna,Waltera Spitzera, Andrzeja Strumiłło, Vladimira Veličkovića, Hasiora, i wielu innych cenionych na świecie artystów plastyków.

Zajrzymy także na Międzynarodowy Konkurs artystyczny „NanoArt 10-10” im. prof. Tadeusza Malińskiego.

 

 

Spotkanie autorskie z reżyserem filmu Adamem Leńcem pozwoliło widzom dowiedzieć się więcej zakulisowych szczegółów, a koncert muzyki francuskiej zespołu „Accorde’On MiKS” podkreślił francuski klimat w sali remizy strażackiej w Wapnie i Domu Kultury w Mieścisku. To właśnie muzyka tego zespołu została wykorzystana jako ścieżka  dźwiękowa w filmie „Galeria Roi Dore w Paryżu”. Podczas recitalu wybrzmiały utwory takich artystów jak Joe Dasin, Charles Aznavour, Richard Galliano czy Édith Piaf. Zespół „Accorde’On MiKS” tworzą wspaniali muzycy: Michał Gajda na akordeonie, Krzysztof Samela na kontrabasie, Mirosław Kamiński na perkusji.

 

 
Projekt „Paryski wieczór w Roi Dore” został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze”, przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj
Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0