fot. z archiwum projektu

„PINOKIO – w poszukiwaniu tego co najważniejsze” – słuchowisko

Przygotowania do realizacji słuchowiska rozpoczęły się już w lipcu. W czerniejewskim Klubie Seniora "Senior Plus" zorganizowaliśmy spotkanie szukając chętnych do udziału w niezwykłej przygodzie - wspólnym nagraniu słuchowiska w starym dobrym stylu, z muzyką i udźwiękowieniem oddającym wszystkie realia opowiadanej historii.

Tekst inspirowany powieścią Carla Collodiego – Pinokio – został napisany specjalnie na tę okazję. Na interpretację czekało 27 ról spisanych na 60 kartkach zawierających 80.000 znaków.

Na wykonanie czekało ponad 150 dźwięków i odgłosów natury. Nikt z członków Klubu seniora wcześniej nie miał okazji uczestniczyć w podobnym projekcie. Szykowała się nie tylko fantastyczna zabawa ale także ciężka praca.

Zanim doszło do przydziału ról zorganizowane zostały próby czytane pozwalające poznać tembr głosu, osobowość i temperament uczestników projektu.

 

fot. z archiwum projektu

Role zostały rozdysponowane i teraz wiemy, ze był to strzał w dziesiątkę. Kolejnym etapem było spotykanie się w grupach i próbowanie znalezienia jak najlepszej interpretacji tekstu. Seniorzy podeszli do tematu z ogromnym zaangażowaniem – przeznaczając dziesiątki godzin swojego wolnego czasu na próby i nagrania.

 

Okoliczności pandemiczne także miały znaczny wpływ na naszą pracę. Nie wszystkie osoby mogły w wyznaczonym czasie uczestniczyć w nagraniach – zatem materiał przygotowywaliśmy w różny sposób nagrywając na mikrofon studyjny, dyktafon, komórkę oraz online.  Cały proces nagrania trwał blisko 2 miesiące.

Później przyszedł czas na  montaż i mastering wszystkich zebranych materiałów głosowych i dźwiękowych. Zebrało się tego łącznie około 150 gigabajtów!

 

fot. z archiwum projektu

Prace montażowe trwały ponad miesiąc. Efektem jest pełnowymiarowe półtoragodzinne słuchowisko, które dla wygody słuchaczy zostało podzielone na 3 części.

Część 1

Część 2
Część 3

 

Do słuchowiska przygotowaliśmy plakat reklamujący wydarzenie.

Podczas prób nagraliśmy kilka filmików, które zostały zmontowane w filmowy reportaż ukazujący pracę nad projektem.

Do projektu zaprosiliśmy także osoby spoza Kluby Seniora z samym Burmistrzem Miasta i Gminy Czerniejewo, Tadeuszem Szymankiem, któremu została przydzielona rola jednego z narratorów.

W pracy nad słuchowiskiem odkryliśmy wiele talentów i artystycznych umiejętności drzemiących w czerniejewskich seniorach.

 

fot. z archiwum projektu

W toku działań warsztatowych, seniorzy pracowali nad własnym głosem, co okazało się świetną kreatywną zabawą i okazją do poznania różnych technik lektorskich, emisyjnych i impostacyjnych.

 

Zajęcia prowadzili aktorzy: Artur Kamiński i Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz.

Partnerami zadania byli:
– Klub Seniora „Senior Plus” Czerniejewo, ul. Plac Wiosny Ludów 21, 62-250 Czerniejewo
– Urząd Miasta i Gminy Czerniejewo, ul. Poznańska 8, 62-250 Czerniejewo
– Czerniejewskie Stowarzyszenie Kulturalne „Pokolenia”, ul. Powstańców Wielkopolskich 3 lok. 4, 62-250 Czerniejewo

 

Projekt „PINOKIO – w poszukiwaniu tego co najważniejsze” – słuchowisko inspirowane powieścią Carla Collodiego został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze”, przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
2
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0