fot. Waldemar Popek

Piosenka w drodze

W roku 2021 zespół ZAGRALI I POSZLI obchodzi 30-lecie swojej działalności artystycznej. W ramach obchodów tej rocznicy oprócz działalności koncertowej i wydawniczej postanowiliśmy dotrzeć z muzyką i naszymi instrumentami do dzieci i młodzieży, która ma utrudniony dostęp do kultury.

Dla wielu z tych osób to była pierwsza okazja do zapoznania się z egzotycznymi akustycznymi instrumentami, których my używamy na co dzień.

W ramach projektu „Piosenka w drodze” do współpracy zaprosiliśmy:

 

    • Zakład Poprawczy w Witkowie
    • Ochotniczy Hufiec Pracy w Niechanowie
    • Miejski Ośrodek Socjoterapii w Gnieźnie
    • Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP
    • Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, który jednocześnie został naszym partnerem w realizacji tego projektu.

 

We wrześniu i październiku przeprowadziliśmy cykl warsztatów muzykoterapeutycznych, których celem było budowanie samooceny, wzrost pewności siebie, pobudzanie ekspresji własnych uczuć i przeżyć dzięki obcowaniu z muzyką.

 

Podczas tych spotkań wykonywaliśmy krótkie koncerty, opowiadaliśmy o naszych instrumentach, historii ich powstania, o regionach świata, w których są najczęściej wykorzystywane.

 

fot. z archiwum projektu

fot. z archiwum projektu

Następnie każdy z uczestników mógł spróbować gry na tych instrumentach, pod kierunkiem naszych muzyków, w formie krótkich lekcji instruktażowych. Dla wielu z uczestników był to pierwszy w życiu kontakt z instrumentem akustycznym.

 

fot. z archiwum projektu

fot. z archiwum projektu

Dzieciaki mogły wydobyć swoje pierwsze dźwięki z takich instrumentów jak: mandolina, ukulele, banjo, gitara, cigar box guitar, skrzypce, akordeon, gitara basowa, cajon i perkusjonalia.

 

Co istotne, zaangażowaliśmy uczestników we wspólne śpiewanie.

 

Finałem projektu było spotkanie w Starym Ratuszu w Gnieźnie. O projekcie „Piosenka w drodze” opowiadaliśmy podczas wywiadów w Radio Gniezno i Radio Plus Gniezno, informowaliśmy na portalach społecznościowych oraz stronach internetowych MOKu i zespołu ZAGRALI I POSZLI.

„Zagrali i Poszli” to zespół z Gniezna, na scenie od 1991 roku. Początkowo jako duet gitarowy wędrujący po górach i śpiewający przy każdej okazji, dziś sześciu muzyków i bogate instrumentarium: dwie gitary elektroakustyczne, ukulele, gitara elektryczna i basowa, banjo, mandolina, saksofon, flet, akordeon, cigar box guitar, skrzypce, instrumenty perkusyjne i oczywiście wokale. Wykonywany repertuar to własne kompozycje stanowiące krzyżówkę piosenki folkowej, żeglarskiej, bluegrassu, rocka i ballady. ZiP jest przede wszystkim znany w kręgach piosenki żeglarskiej, turystycznej i poezji śpiewanej. Muzycy wygrali wiele nagród w przeglądach ogólnopolskich. Ostatnie wyróżnienia to: 44 Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2019 – Nagroda Publiczności oraz Nagroda Studenckiego Klubu Turystycznego Płazik, Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej DANIELKA 2019 – wyróżnienie i II miejsce w Nagrodzie Publiczności. Muzycy posiadają doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą, seniorami a także z osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Od lat współpracują z Miejskim Ośrodkiem Kultury, który chętnie włącza ich w różnego rodzaju akcje na rzecz lokalnej społeczności.

 

Warsztaty muzyczne zrealizowano w ramach programu „Kultura w drodze”, przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

 

Fotografie:
Leszek Mikuła
Waldemar Popek
Marta Pacak
Łukasz Skory
Mariusz Kowalski

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0