fot. materiały prasowe

Poznań przyciąga

Rozmowa z Anną Wawdysz.

Karolina Król: Jesteś jedną z osób tworzących projekt ,,Poznań Przyciąga”. Czy mogłabyś powiedzieć o nim nieco więcej? Do kogo jest skierowany?

Anna Wawdysz: Projekt ma na celu zachęcenie maturzystek i maturzystów z całego kraju do studiowania na poznańskich uczelniach. To już dwunasta edycja naszych działań. Od dawna wiemy, że o wyborze miejsca studiowania nie decyduje wyłącznie oferta uczelni, ale także jakość życia w danym mieście.

 

Poszczególne ośrodki akademickie intensywnie ze sobą konkurują. Dlatego warto podjąć współpracę z uczelniami, aby nawzajem się wspierać w promowaniu Poznania jako miasta akademickiego i naukowego. Na przestrzeni lat podejmowaliśmy rozmaite działania skierowane do młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Były to na przykład różnego rodzaju konkursy filmowe czy fotograficzne z atrakcyjnymi nagrodami, ale także prelekcje w szkołach znajdujących się na obrzeżach województwa wielkopolskiego i w województwach sąsiednich. Zależy nam na dotarciu do tych uczniów, którzy mogą się zastanawiać nad tym, czy studiować w stolicy Wielkopolski, czy może jednak wybrać uczelnię w innym miejscu. Pokazujemy Poznań jako miasto atrakcyjne dla młodych ludzi. W ramach odwiedzania szkół jeździli z nami studenci poznańskich uczelni, a także ambasadorzy akademickiego Poznania – absolwenci, którym już udało się odnieść sukces w biznesie czy nauce. Nasi przedstawiciele rozmawiali z młodzieżą o tym, jak żyje się w naszym mieście.

 

K.K.: Czy sposób promowania Poznania jako miasta przyjaznego studentom zmieniał się w ciągu tych dwunastu lat?

A.W.: Oczywiście! Na przestrzeni lat zmienialiśmy formułę naszych działań, dostosowując narzędzia i kanały do zainteresowań młodzieży. Zaczęliśmy prowadzić konta w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy TikTok. Organizowaliśmy również webinary dotyczące rozmaitych aspektów życia w Poznaniu: edukacji, rozrywki, a także perspektyw związanych z przyszłością absolwentów. Chcieliśmy pokazać, ile możliwości daje nasze miasto i pomóc młodym ludziom w wyborze ich dalszego rozwoju oraz kariery zawodowej.

 

Poznań przyciąga, materiały prasowe

Poznań przyciąga, materiały prasowe

Widzimy, że obecnie najlepiej sprawdzają się krótkie informacje (niedługie filmiki lub infografiki) zamieszczane w mediach społecznościowych.

Korzystając z tych przystępnych form, pokazujemy, co oferują poszczególne uczelnie, ale zależy nam również na przedstawieniu samego miasta – tego, jaką mamy atmosferę i jak możemy spędzać w Poznaniu czas wolny. Widzimy, że kiedy młody człowiek zastanawia się nad swoim wyborem studiów, duży wpływ na jego decyzję ma to, co oferuje sam ośrodek akademicki. Pod uwagę brane są na przykład ceny, obecność terenów zielonych czy propozycje kulturalne.

 

K.K.: Poznań chyba wypada dość korzystnie?

A.W.: W Poznaniu mamy około 102 tysięcy studentów i studentek. Około 80% z nich to osoby przyjezdne, pochodzące spoza miasta, z rozmaitych zakątków Polski. Mamy również dużo, bo aż 8 tysięcy, studentów zagranicznych, dzięki czemu społeczność akademicka jest różnorodna i wielokulturowa. Studenci wybierają Poznań m.in. ze względu na jego otwartość i dynamikę, możliwości rozwoju, łatwość znalezienia pracy i wysokość wynagrodzeń.

 

K.K.: Czy studenci mogą liczyć na wsparcie od miasta?

A.W.: Akcja ,,Poznań Przyciąga” ma na celu przede wszystkim promocję miasta, ale oczywiście możemy zaoferować także sporo innych ciekawych programów i inicjatyw. Jedną z nich są stypendia miasta Poznania dla laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, którzy decydują się podjąć studia w naszym mieście. Zależy nam także na tym, żeby młodych ludzi w Poznaniu zatrzymać na dłużej.

 

K.K. O co pyta młodzież, gdy zastanawia się nad wyborem studiów?

Poznań przyciąga, materiały prasowe

Poznań przyciąga, materiały prasowe

A.W.: Bardzo często pojawiają się pytania dotyczące ofert rozmaitych uczelni. Młodych ludzi interesuje też to, czy trudno się dostać na dane studia i jakie są warunki przyjęcia na wybrany przez nich kierunek. Ważne są również perspektywy na przyszłość, a więc na przykład kwestia zatrudnienia w Poznaniu czy prognozowanej wysokości wynagrodzeń.

 

Warto podkreślić, że w stolicy Wielkopolski znajdują się aż 24 uczelnie, w tym 8 publicznych, a więc oferta akademicka jest niezwykle szeroka.

Zdarza się, że dany kierunek można studiować na kilku uczelniach – w takich sytuacjach próbujemy pomóc w dokonaniu wyboru odpowiedniej placówki. Wiele osób pyta również o wydarzenia kulturalne organizowane w Poznaniu, na przykład te związane z muzyką czy teatrem.

 

K.K.: Skoro mowa o teatrze – jak prezentuje się oferta kulturalna kierowana do studentów?

A.W.: Oferta miasta jest bardzo bogata, ponieważ można znaleźć w niej zarówno duże festiwale, jak i warsztaty organizowane na mniejszą skalę. Myślę, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Trzeba przy tym pamiętać, że studenci nie są jedynie odbiorcami kultury, ale także w aktywny sposób ją wytwarzają, będąc animatorami czy działając w organizacjach pozarządowych lub wolontariacie.

 

Bardzo często studenci inicjują rozmaite wydarzenia kulturalne, takie jak festiwale lub wystawy.

Wiele spotkań organizują uczelnie, angażując w przygotowania studentów i koła naukowe czy nieformalne grupy. Aktywni studenci to ogromna korzyść dla mieszkańców miasta.

 

K.K.: Inicjatywa ,,Poznań Przyciąga” jest kierowana przede wszystkim do młodych ludzi. Czy osoby, które akademicką edukację mają już za sobą, mogą także zainteresować się tym projektem?

A.W.: Tak, tworzymy treści stworzone przede wszystkim z myślą o tym, żeby przyciągnąć do Poznania kandydatów na studia, ale jednocześnie nasze media społecznościowe mogą być źródłem rozmaitych informacji na temat uczelnianych aktywności czy miejskich programów dla młodych ludzi.

 

Poznań przyciąga, materiały prasowe

Poznań przyciąga, materiały prasowe

Informujemy na przykład o takich inicjatywach jak konkurs na najlepszą pracę magisterską lub doktorską, stypendia naukowe dla młodych badaczy czy wykłady otwarte. Publikujemy także komunikaty dotyczące staży studenckich.

Prezentujemy też ciekawe miejsca, w których można przyjemnie spędzić czas, informujemy o ciekawych wydarzeniach w Poznaniu, a nawet zachęcamy do używania poznańskiej gwary.

 

K.K.: Jakie są dalsze plany związane z promocją akademickiego Poznania?

A.W.: Na razie duży nacisk kładziemy na działanie w internecie. Tutaj młodzież spędza najwięcej czasu, także podczas poszukiwań informacji na temat przyszłych studiów czy atmosfery Poznania. W marcu 2024 roku planujemy wziąć udział w Targach Edukacyjnych w Poznaniu, które odbywają się w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Z kolei jesienią przyszłego roku pojawimy się na Poznańskim Salonie Maturzystów, a więc wydarzeniu organizowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Warto wziąć udział w tych wydarzeniach, jeśli w najbliższym czasie my lub ktoś z naszych bliskich będzie podejmować decyzję dotyczącą wyboru studiów – dzięki osobistym spotkaniom i rozmowie z pewnością uda się rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

 

Anna Wawdysz – pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. młodzieży i współpracy akademickiej, zastępczyni dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Miasta Poznania.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
2
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0