fot. Organizator

SCHOLA CANTORUM ma już 42 lata

Kiedy zaczynała się kaliska przygoda z muzyką dawną, nikt pewnie nie spodziewał się, że festiwal wrośnie na trwałe w krajobraz kulturalny najstarszego miasta w Polsce i stanie się jego wizytówką nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Muzyka dawna powinna być udziałem każdego, choć myśli się często inaczej. To jest nasza historia, to są nasze korzenie – polskie i europejskie. Dziś młodzi ludzie, tworzący zespoły muzyki dawnej, dają odpór stereotypom, funkcjonującym w społeczeństwie na temat zainteresowań współczesnej młodzieży –  z jednej strony najnowocześniejsze technologie i komunikatory, z drugiej dźwięki i barwy średniowiecza, renesansu, baroku. Dlatego właśnie Festiwal SCHOLA CANTORUM jest swego rodzaju fenomenem naszych czasów.

 

42. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM rozpoczyna się 4 lutego, we wtorek i potrwa do 9 lutego, czyli do niedzieli. 

Czego możemy się spodziewać w tych festiwalowych dniach? Przede wszystkim fantastycznej zabawy, spotkań Scholowiczów, którzy nie widzieli się prawie rok, ale też zmagań konkursowych, uczestnictwa w warsztatach: rzeźbiarskich, chóralnych i tanecznych oraz wielu okazji do prezentowania przez zespoły swoich umiejętności.

 

Koncertów towarzyszących Festiwalowi jest sporo – w Kaliszu, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie.

Rozpoczynamy 5 lutego wystawą prac laureatów 25. Ogólnopolskiego Konkursu pt. “Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”, wystawą Artystów-Pedagogów, opiekunów artystycznych laureatów Konkursu oraz wystawą instrumentów dawnych (WPA-UAM). Tego samego dnia odbędzie się Koncert Inauguracyjny w wykonaniu laureatów ubiegłorocznego Festiwalu w przepięknych wnętrzach Kościoła oo. Franciszkanów. 

 

Schola Cantorum 2020

Schola Cantorum 2020

W czwartek, 6 lutego, zapraszamy na wyjątkowy koncert IN MEMORIAM do Kościoła Garnizonowego, w piątek na wystawę prac plastycznych w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu, wreszcie w sobotę do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego na Koncert Galowy, na którym poznamy laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych oraz Bursztynowej Harfy EOLA.

 

Przenieśmy się w odległe czasy razem z 42. Ogólnopolskim Festiwalem Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM Kalisz, 4 – 9 lutego 2020 r.