fot. Karolina Bazan, CKiS w Kaliszu

Światło w parze z dźwiękiem

Dom muz przy ulicy Łaziennej w Kaliszu przeszedł gruntowną metamorfozę wnętrz. W Centrum Kultury i Sztuki, w poniedziałek 28 sierpnia uroczyście otwarto dla publiczności salę widowiskową, która skrywała swoje oblicze pod płaszczem rusztowań przez ostatni rok.

Dzisiaj jest to przestrzeń, gdzie władzę absolutną pełnią światło i dźwięk, zaś nowoczesność dobrze koresponduje z historią. Na ponownym otwarciu CKiS-U, oprócz zaproszonych gości, dało się także wyczuć obecność tańczących Eurydyk. A te ostatnie pojawiają się tylko w atmosferze czaru i piękna.

Kurtyna w górę

Na finiszu tegorocznych wakacji, wszystkim powracającym pierwszego września w tryb szkolny oraz szerokiemu gronu kinomaniaków, marszałkowskie Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przekazało do użytku nowoczesną salę kinowo – widowiskową. Zakończył się tym samym kompleksowy remont wnętrza przybytku, wrosłego na dobre w kulturalną mapę Kalisza.

 

„Oblicze sali widowiskowo-kinowej zmieniło się diametralnie dzięki środkom z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Przeprowadzone prace to technologiczny skok, który pozytywnie zaskoczy odbiorców kultury odwiedzjących to miejsce.” – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

fot. Karolina Bazan, fot. CKiS w Kaliszu

fot. Karolina Bazan, CKiS w Kaliszu

 

Kompleksowy remont sali widowiskowo – kinowej, holu głównego oraz zaplecza sali widowiskowo – kinowej w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu ruszył ponad osiem miesięcy temu. Tak argumentował swoje starania o podjęcie tych prac wewnątrz CKiS, jego Dyrektor – Dariusz Grodziński:

 

„Po kilkudziesięciu latach użytkowania było to konieczne, aby sprostać oczekiwaniom mieszkańców Kalisza i zyskać możliwość prezentowania najnowszych i najważniejszych trendów kulturalnych w odpowiednich do tego warunkach.”

 

Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki to miejsce dotąd kojarzące się powszechnie z dziesiątą muzą, a więc kinem – według wykładni Karola Irzykowskiego. Czerwone fotele, białe ściany i w czerni sprzęt były przez lata symbolem Kina Centrum. To akurat pozostało niezmienne.

 

„Po co zmieniać coś, co nabrało cech symbolicznych i zrosło się z tożsamością miejsca.” – dopowiedział Dariusz Grodziński.

 

Wprawne oko szybko dostrzeże w znajomej kolorystyce interioru sali widowiskowej poszanowanie tradycji w zmodernizowanym wydaniu. Nowa tapicerka na zabytkowych fotelach, odpowiedni tynk, lepiej eksponujący biały detal architektoniczny a także nowoczesny sprzęt dźwiękowy oraz oświetleniowy.

 

fot. Karolina Bazan, fot. CKiS w Kaliszu

fot. Karolina Bazan, CKiS w Kaliszu

Historia nie rywalizuje tutaj z moderną. Znalazło się w tej przestrzeni miejsce zarówno dla wymagającego współczesnego odbiorcy, jak również dla szacunku i ekspozycji zabytkowej wartości 200-letnich murów gmachu.

Wewnątrz sali kinowej, tuż pod gzymsem koronującym subtelne melanże niebieskiego i szarego znajdują się relikty historycznej polichromii, odkrytej podczas remontu i decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zakwalifikowanej do ekspozycji jako świadek dziejów budynku, w którym przypomnijmy – znajdowała się w przeszłości sala musztry oraz cerkiew prawosławna.

Miliony z budżetu województwa

Zakres prac dotowanych przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu obejmował również inne pomieszczenia kaliskiego CKiS-u. Inwestycja, która pochłonęła łącznie prawie 7,5 mln zł z budżetu Województwa Wielkopolskiego, była podzielona na cztery etapy.

W pierwszym z nich przeprowadzono kompleksowy remont wzmiankowanej wcześniej sali widowiskowo – kinowej ale także holu głównego, kasy głównej oraz zaplecza sali widowiskowo-kinowej wraz z dostosowaniem obiektu dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Drugi etap obejmował kompleksową renowację foteli kinowych. Trzeci i czwarty etap obejmowały zakup wyposażenia – nowoczesnego systemu elektroakustycznego i innowacyjnego oświetlenia scenicznego.

 

fot. Karolina Bazan, fot. CKiS w Kaliszu

fot. Karolina Bazan,  CKiS w Kaliszu

Szczególnie pożądaną od kilkudziesięciu lat, a sfinalizowaną podczas zakończonego w końcu sierpnia remontu, była budowa windy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub mających problemy ze swobodnym poruszaniem się.

O budynku, od teraz bez barier, też wspominał na otwarciu jego gospodarz. Wtórował mu i dopowiadał o dalszych planach remontu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Nadszedł czas, żeby zainwestować w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. W subregionie kaliskim ostatnio inwestowaliśmy w pałac Radziwiłłów w Antoninie, duże środki unijne inwestujemy w pałacu w Lewkowie, trwa modernizacja Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Możemy powiedzieć, że wszystkie instytucje kultury, które są w naszej jurysdykcji, otrzymują środki finansowe na modernizację.

 

„Mnie marzy się jeszcze, aby oprócz wnętrz wyjść z pracami na zewnątrz tego zabytkowego obiektu. To będzie oczywiście zależne od naszych możliwości finansowych. Jesteśmy wielką fabryką kultury w Kaliszu i południowej Wielkopolsce i zaczynamy działać na 120 procent.” – powiedział Dariusz Grodziński, Dyrektor CKiS w Kaliszu, prezentując bogaty program wydarzeń na nadchodzący sezon.

 

Łazienna 6

W historii adresu Łazienna 6 w Kaliszu, afirmacja sztuki, podobnie jak władzy i kultu występowała już od momentu jego budowy. Od szkoły dla szlachetnie urodzonych po siedzibę wojsk. Później nastała tutaj cerkiew i laudacja religii oraz życia wiecznego. W mury dzisiejszego CKiS, wojsko wprowadziło się ponownie w okresie międzywojennym i wróciło tutaj raz jeszcze – po II wojnie światowej – aby ostatecznie opuścić jego mury w 1956 r.

fot. Karolina Bazan, CKiS w Kaliszu

fot. Karolina Bazan, CKiS w Kaliszu

 

W PRL-u, w roku 1964 r. w gmachu utworzono Kaliski Dom Kultury.

Dziesięć lat później, po utworzeniu województwa kaliskiego, popularny „Kadek” przemianowano na Wojewódzki Dom Kultury. Ten ostatni w 1989 r. stał się Centrum Kultury i Sztuki, które obecnie jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Ostatni generalny remont budynku został przeprowadzony w latach 1985-89. Nowe było więc pożądane.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0