fot. z archiwum projektu

Warsztaty dla dzieci w zakresie edukacji muzycznej

Warsztaty dla dzieci w zakresie edukacji muzycznej polegające na budowie instrumentów z materiałów pochodzących z recyklingu oraz nauka gry na nich odbyły się w listopadzie 2020 roku. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, zajęcia zostały w połowie przeprowadzone stacjonarnie, a w połowie zdalnie.

Ośrodki, które zadeklarowały współpracę, decydowały o formie warsztatów dla siebie odpowiedniej. Prowadzący dostosowali sposób przeprowadzania zajęć do wymagań i zasad obowiązujących w placówkach i jednostkach je nadzorujących.

 

 

Adresatami działania były dzieci zamieszkujące tereny oddalone od dużych ośrodków kultury.

Obecnie dzieci te nie miały możliwości uczestnictwa w artystycznych wydarzeniach w centrach sztuki. Warsztaty dały dzieciom możliwość czynnego uczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym, tak ważnym obecnie, kiedy dzieciom brak kontaktu ze sztuką.

 

Dzieci wykazały się niesamowitą kreatywnością. Na początku warsztatów stacjonarnych nawiązana została rozmowa między prowadzącymi a uczestnikami dotycząca muzyki, plastyki, sztuki.

 

Warsztaty dla dzieci w zakresie edukacji muzycznej

Warsztaty dla dzieci w zakresie edukacji muzycznej

Uczestnicy spotkania dysponowali swoimi materiałami do wytworzenia instrumentów, mieli już swoje pomysły, pracowali z niezwykłym zaangażowaniem. Prowadzący musieli wykazać się ogromnym zrozumieniem, gdyż zdarzało się, że materiały nie były wystarczające do stworzenia takich instrumentów, jakie dzieci zaplanowały. Jednak przywiezione przez instruktorów materiały dodatkowe (struny, narzędzia, przetworniki i inne) umożliwiły stworzenie takich dzieł, by każde dziecko wróciło do domu z instrumentem, o jakim marzyło, by móc w domu grać na nim samodzielnie. Warsztaty kończyły się koncertem uczestników.

 

 

Warsztaty w formie online zawierały na początku informację na temat muzyki, instrumentów ogólnie oraz zachęcały do tworzenia bez ograniczeń, gdyż na tym właśnie polega rozwój.

 

Warsztaty dla dzieci w zakresie edukacji muzycznej

Warsztaty dla dzieci w zakresie edukacji muzycznej

Następnie zajęcia umożliwiły zapoznanie się z instruktażem stworzenia instrumentów samodzielnie lub z niewielką pomocą rodziców. Poza rozwojem kreatywności, miały na celu wskazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego w tym trudnym czasie – stworzenia rękodzieła oraz gry na instrumencie przez siebie wykonanym.

 

 

Warsztaty stacjonarne odbyły się w następujących miejscach: Szkoła Podstawowa w Wierzonce, Gminny Ośrodek Kultury w Koziegłowach

Warsztaty online odbyły się w miejscach: Szkoła Podstawowa nr 3 w Swarzędz, Ośrodek Kultury w Luboniu

 

Projekt „Warsztaty dla dzieci w zakresie edukacji muzycznej” Marii Białeckiej i Pawła Palucha został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0