fot. archiwum Programu "Kultura w drodze"

Warsztaty Muzyczne dla dzieci i młodzieży w Domu Młodego Rolnika w Bukownicy

Bum bum rurki We współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Bukowianki” w Bukownicy w sierpniu zostały przeprowadzone warsztaty muzyczne dla miejscowych dzieci i młodzieży. Łącznie wzięło udział 28 uczestników w przedziale wiekowym od 4 do 13 lat. Zajęcia odbywały się w 3 grupach wiekowych z odpowiednim dostosowaniem sposobu prowadzenia zajęć. W ramach warsztatów w dniach 18,19,25 […]

Bum bum rurki

We współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Bukowianki” w Bukownicy w sierpniu zostały przeprowadzone warsztaty muzyczne dla miejscowych dzieci i młodzieży. Łącznie wzięło udział 28 uczestników w przedziale wiekowym od 4 do 13 lat. Zajęcia odbywały się w 3 grupach wiekowych z odpowiednim dostosowaniem sposobu prowadzenia zajęć. W ramach warsztatów w dniach 18,19,25 sierpnia 2021 roku odbyły się zajęcia pod nazwą „kolorowe dźwięki” wykorzystujące bum bum rurki.

 

fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. z archiwum Programu „Kultura w drodze”

Ich nieskomplikowana budowa jak również proste zasady użytkowania pozwalają w szybki i interesujący sposób wprowadzić zarówno maluchy, jak i dorosłych w fascynujący świat muzyki. Na tych niecodziennych instrumentach może zagrać dosłownie każdy, jednocześnie doskonale się przy tym bawiąc.

Dzięki tym zajęciom dzieci oraz młodzież zapoznały się z podstawowymi elementami muzyki (melodia, rytm, dynamika, agogika, harmonia), jak również z zasadniczymi pojęciami dotyczącymi wykonawstwa muzyki orkiestrowej (pojęcia: orkiestra, dyrygent, batuta, partytura itp.).

Disneyowskie motywy 

Kolejnym wydarzeniem warsztatów były przeprowadzone audycje muzyczne pod tytułem „Bajeczna Muzyka”, podczas której zostały zaprezentowane instrumenty dęte: trąbka oraz trzy odmiany saksofonu. Odbywały się one w dniach 24-25 sierpnia 2021 roku. Audycje te były oparte na najpiękniejszych utworach z produkcji Walta Disneya.

 

fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. z archiwum Programu „Kultura w drodze”

Dzięki tym zajęciom dzieci oraz młodzież mogła na żywo usłyszeć saksofon oraz trąbkę. Uczestnicy poznali najważniejsze zagadnienia dotyczące tych instrumentów (przynależność do grup instrumentów, sposób powstania dźwięku, historia, budowa instrumentu, itp.).

Aby bardziej pobudzić wyobraźnię muzyczną dzieci utwory te zostały wzbogacone o wizualizację wykorzystującą oryginalne fragmenty filmów animowanych Walta Disneya.

Klasyka

Zwieńczeniem działań w ramach projektu „Kultura w Drodze” był koncert muzyki klasycznej, przeznaczony dla całej społeczności lokalnej, który odbył się 24 września 2021 roku. W trakcie koncertu zaprezentowała się trójka znakomitych instrumentalistów: Aleksandra Smardz – trąbka, Franciszek Musioł – fortepian oraz Mateusz Wrzosek – saksofon. Wykonali oni różnorodny repertuar od barku po muzykę współczesną.

 

fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. z archiwum Programu „Kultura w drodze”

W programie między innymi znalazły się utwory R. Valntino, F. Chopina, S. Nestico, D. Milhauda, jak również współczesnej poznańskiej kompozytorki L. Zielińskiej. Słowo o muzyce przygotowała Daria Felich. Nie obyło się również bez gromkiej owacji na stojąco.

Na zakończenie zostały wręczone upominki dla młodych uczestników warsztatów.

 

 

Warsztaty Muzyczne dla dzieci i młodzieży w Domu Młodego Rolnika w Bukownicy zrealizowane w ramach programu „Kultura w drodze”, przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0