fot. Magdalena Adamczewska, na zdj. biblioteka, Kamienica Kultury w Jarocinie

Wielkopolscy czytelnicy nagradzają!

„Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników” to nowy projekt zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Będzie on realizowany we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Projekt powstał, aby promować czytelnictwo w naszym regionie, poprzez wyłonienie istotnych dla wielkopolskich czytelników książek oraz wyróżnienie ich autorów.

 

Bo to właśnie czytelnicy – spotykający się i dyskutujący w klubach książki, działających przy wielkopolskich bibliotekach publicznych – typują książki do nagrody. A mogą to być pozycje z zakresu literatury pięknej, mieszczące się w dwóch kategoriach: adresowane do dzieci i młodzieży oraz  przeznaczone dla osób dorosłych – w tym powieść, opowiadanie, esej, felieton, reportaż literacki.

Zwycięzca w każdej kategorii otrzyma nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych. Autorzy książek, które uzyskały nominację do nagrody odbiorą wyróżnienia w wysokości 3 tysięcy złotych. Zarówno zwycięzców, jak i nominowanych zaprosi ponadto Pałac Myśliwski w Antoninie, w którym realizowany jest inny program Samorządu Województwa Wielkopolskiego poświęcony literaturze pn. „Goście Radziwiłłów”.

Biblioteka w Pleszewie, fot. M. Adamczewska

Biblioteka w Pleszewie, fot. M. Adamczewska

Dodatkowo, wśród bibliotek, które prześlą zgłoszenia książek, rozlosowanych zostanie 10 nagród w wysokości 3 tysięcy złotych, z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych.

Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 lutego 2024 roku. Laureatów pierwszej edycji „Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników” poznamy w maju, podczas uroczystej gali organizowanej w ramach obchodów Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek.

 

Po więcej szczegółów dotyczących nagrody zapraszamy już wkrótce!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
5
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0