fot. Andrzej Dobosz, Artur Kucharczak, Karol Szymkowiak, Maciej Kuszela, Mariusz Forecki, Władysław Nielipiński, Zbigniew Wielgosz

Wielkopolska/Teraz – jak połączyć stare z nowym?

Wielkopolska/Teraz to przedsięwzięcie próbujące ocalać od zapomnienia, a także w ciekawy sposób opisywać ludzi i czasy, w których żyjemy. W 2013 roku powstał pomysł stworzenia archiwum opisującego region.

Początek: co z tymi zdjęciami?

Jesteśmy fotografami dokumentalnymi, niektórzy z nas fotografują prawie od czterdziestu lat. Zdjęć jest mnóstwo – tyle że leżą w szufladach, no i może na dyskach twardych. Zastanawialiśmy się, co z tym zrobić. Chcieliśmy podzielić się z odbiorcami naszą fotograficzną, dokumentalną pasją – w przystępnej i ciekawej formie. Tak narodził się pomysł stworzenia internetowego archiwum fotografii dokumentującego zmiany zachodzące w Wielkopolsce. Wyszliśmy z założenia, że zdjęcia, które mają czterdzieści, dwadzieścia czy nawet pięć lat zupełnie inaczej działają na wyobraźnię odbiorcy niż te, które wykonano obecnie.

 

Połączyliśmy zatem w jednym archiwum stare i współcześnie fotografie – na styku dwóch światów powstało nowe znaczenie: obraz tego, jak zmienia się Wielkopolska.

Obecnie projekt to około siedemdziesiąt tematów – tysiąc zdjęć, pięć krótkich form filmowych, album podsumowujący pierwsze lata realizacji oraz wystawa, która prezentuje nasze dokonania.

Na początku razem z Anną Molter, która koordynuje cały projekt, zebraliśmy zdjęcia autorstwa Mariusza Foreckiego, Michała Adamskiego, Andrzeja Dobosza i Adriana Wykroty. Do archiwum trafiły takie tematy jak „Zakład naprawy telewizorów w Poznaniu”, „Wielkopolskie wesela”, „Festiwal w Jarocinie 1993”, „Heavy Metal w Chodzieży 1988”, „Dworzec kolejowy w Poznaniu” czy „Wakacje w mieście”. Do projektu szybko dołączył Michał Sita, który zrealizował krótkie reportaże filmowe, podążając do źródeł Cybiny. Projekt rozszerzyliśmy także o konkurs dla fotografów. Laureatami corocznego konkursu Wielkopolska/Teraz byli: Artur Kucharczak, Karol Szymkowiak, Marek Zakrzewski, Sebastian Czopik, Stepan Rudik, Jacek Kulm.

Szczera codzienność

 

Trafnym stwierdzeniem jest porównanie fotografii do wina. Im starsze zdjęcie, tym lepsze. Jednak najpierw fotografia musi być młoda, frywolna i dobrze przechowywana.

Od początku interesowały nas motywy przyziemne nastawione na ludzi, nie na duże wydarzenia. Działając trochę na przekór współczesnym mediom, konsekwentnie postawiliśmy na tematy codzienne, pokazane w szczery i kreatywny sposób. Zalew informacyjny sprawia, że tematy przyziemne często w sposób zaskakujący urzekają odbiorców. Już nie musimy odkrywać świata – wszystko zostało odkryte, ale możemy poprzez kreatywność i rzetelność w ciekawy sposób ten świat opisywać.

W projekcie znajdują się również zdjęcia z legendarnej już „Kolekcji Wrzesińskiej” realizowanej przez miasto Września oraz zdjęcia z projektu „PKS Kościan 2002–2012”. W 2015 roku swoje zbiory fotografii udostępnili również: Zbigniew Wielgosz, Piotr Jasiczek, Maciej Kuszela, Władysław Nielipiński oraz Grzegorz Dembiński – dzięki temu opublikowaliśmy artbooka ze zdjęciami i historiami z naszego archiwum. Do Wielkopolski w ramach rezydencji artystycznych zaprosiliśmy fotografów z Czech, Niemiec i Litwy – przez dwa tygodnie dokumentowali nasz region.

Podziel się starymi zdjęciami!

Postawiliśmy także na prywatne archiwa osób niezwiązanych ze środowiskiem fotograficznym. Poprzez spotkania Archiwum Społecznego PIX.HOUSE namawiamy mieszkańców Poznania i Wielkopolski do dzielenia się z nami swoimi zbiorami starych zdjęć. Często jest tak, że stare negatywy czy odbitki trafiają do kosza. My widzimy w nich wielką wartość. Dzięki temu do naszej bazy trafiły prawdziwe perełki! Zestaw 90 archiwalnych zdjęć wykonywanych przez wielkopolskich fotografów – rzemieślników (na każdym zdjęciu znajduje się nazwa zakładu fotograficznego i często nazwiska portretowanych osób), 11 szklanych negatywów znalezionych w starej szafie pochodzącej z likwidowanego strychu czy 65 oryginalnych, szklanych negatywów wykonanych w niemieckim mieście Hachenburg i w jego okolicy. Wyłania się z tych poszukiwań ciekawy obraz mieszkańców Wielkopolski, którzy przybyli tutaj lub wyjechali w różne zakątki Europy.

 

Zdjęcia pozostały – to dzięki nim możemy poznać losy bohaterów fotografii, być świadkami zmian czy często wcielić się w rolę detektywa: szukać historii i znaczeń.

Nadal będziemy rozwijać nasze archiwum. Wzorem lat ubiegłych zapraszamy kolejnych rezydentów – tym razem będzie to artystka z Japonii. Jesteśmy ciekawi efektów jej pracy. Sami również intensywnie fotografujemy i niedługo będziemy aktualizować archiwum o kolejne materiały.

W tym roku planujemy kilka spotkań Archiwum Społecznego – serdecznie zapraszamy do PIX.HOUSE (ul. Głogowska 35, Poznań) oraz na naszą stronę internetową www.pix.house.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0