fot. archiwum Programu "Kultura w drodze"

Wokół tańca – warsztaty animacyjno-edukacyjne

Pomysł realizacji warsztatów edukacyjno-animacyjnych WOKÓŁ TAŃCA zrodził się z potrzeby mieszkańców gminy Rychwał, którzy nie mają do dyspozycji zbyt wielu form zajęć kulturalnych. Odpowiadając na ich potrzeby, zrealizowany został projekt „Wokół tańca”. Adresowany był przede wszystkim do dzieci.

 

 

Już pierwszego dnia warsztatów młodzi uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się  jakie style tańca istnieją oraz poznać techniki tańca jazzowego i klasycznego, a także charakterystyczne elementy dla tych stylów. Dzieci chętnie brały udział w rozgrzewce, ćwiczeniach rozciągających, zdołały się też nauczyć krótkich choreografii tańca jazzowego i klasycznego. W dalszej części zajęć weszły w rolę projektantów mody projektując stroje taneczne. Dzieci wykazały się niesamowitą kreatywnością, tworząc niebanalne projekty strojów scenicznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, faktur i kolorów. Na koniec odbyła się prezentacja wszystkich projektów.

 

fot. archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. archiwum Programu „Kultura w drodze”

Kolejnego dnia dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda prawdziwy strój taneczny, przygotowany dla stylu jazzowego. Z zapałem ćwiczyły podczas zajęć, a w ramach części artystycznej warsztatów wykonały zaproszenie na pokaz tancerek Szkoły Tańca i Baletu FART. Wykorzystana została w tym celu nawierzchnia skateparku przy hali sportowo – widowiskowej oraz kolorowe kredy. Pokaźnych rozmiarów zaproszenie mogli podziwiać okoliczni mieszkańcy.

Podczas trzeciego dnia projektu dzieci zobaczyły jak wyglądają kostium artystki tańca klasycznego – paczka baletowa. Zachwycone i zmotywowane wyjątkowo chętnie brały udział w zajęciach. Tego dnia ćwiczyły w wielkiej hali sportowej biorąc udział w tanecznym torze przeszkód. Ćwiczyły swoje umiejętności, takie jak: sprawność motoryczna, koordynacja ruchowa, kondycja, szybkość i zwinność. Poznały podstawowe elementy akrobatyczne typu: przerzut bokiem oraz przewrót w przód, a na koniec zajęć  w ramach odpoczynku zagrały w taneczne kalambury wykorzystując mowę ciała.

 

Przedostatni z pięciu dni warsztatów dzieci spędziły na zajęciach tanecznych. Doskonaliły pod okiem instruktorki poznane choreografie. Przypominały sobie także elementy poszczególnych stylów tanecznych. W dalszej części zajęć wykonywały prace plastyczne, które polegały na malowaniu baletnic ze sklejki farbami z użyciem gąbek. Ta twórczość zdecydowanie była jedną z większych atrakcji dla uczestników warsztatów, którzy jak zwykle wykazali się bardzo dużą kreatywnością. Po skończonej pracy dzieci z dumą zabrały swoje prace do domów.

fot. archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. archiwum Programu „Kultura w drodze”

 

Ostatni dzień cyklu zajęć w ramach projektu „Kultura w drodze” był podsumowaniem warsztatów. Dzieci po przeprowadzeniu ostatnich już zajęć tanecznych miały okazję zobaczyć pokaz tancerek ze Szkoły Tańca i Baletu FART. Otrzymały również dyplomy za udział w warsztatach. Zaprezentowały także poznane choreografię swoim rodzicom i opiekunom.

Warsztaty edukacyjno – animacyjne „Wokół tańca” miały na celu propagowanie wśród dzieci idei, iż taniec jest piękną i ciekawą formą kultury. Pozwoliły osobom, które mają ograniczony dostęp do kultury nieco bardziej się do niej zbliżyć.

 

Wokół tańca – warsztaty animacyjno-edukacyjne zrealizowane w ramach programu „Kultura w drodze”, przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0