fot. Materiały organizatora

Zobaczmy to wspólnie on-line!

W sobotę, 4 kwietnia, w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie podsumowany zostanie Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny POLSKA-KONTEKSTY. W związku z obecną sytuacją - ze względu na bezpieczeństwo uczestników i widzów - gala wieńcząca konkurs zrealizowana zostanie w formule on-line!

W sobotę, o godzinie 16.00 – na oficjalnej stronie Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, w wizytówce Google, na facebookowym fanpage’u, kanale YouTube oraz profilu na Twitterze – Marek Lapis, przewodniczący jury, dokona podsumowania OKF „POLSKA-KONTEKSTY”. 

 

Ten znakomity fotograf i fotoreporter oprowadzi również widzów po wystawie pokonkursowej i omówi nadesłane, zakwalifikowane oraz zwycięskie prace. Zobaczyć będzie można obraz polskiej rzeczywistości, jaki wyłonił się ze zdjęć, które dotarły na konkurs.

Ponadto, na stronie internetowej CKiS, udostępniony będzie katalog z pracami nagrodzonymi oraz zakwalifikowanymi do wystawy pokonkursowej. We wstępie do niego Marek Lapis napisał między innymi tak:

 

„W codziennym życiu przemierzamy wiele dróg, które krzyżują się lub splatają z historiami innych ludzi. Z tej sieci wyłania się obraz obecnej Polski. Nie do końca poznanej, nie do końca ujawnionej, tajemniczej, zaskakującej oraz tradycyjnej i zarazem nowoczesnej. Każdy z nas ma jej własny obraz, mamy odmienny bagaż doświadczeń – w innym miejscu się wychowaliśmy, inne osoby spotkaliśmy na swojej drodze życia. W szczególności w tym najważniejsza jest uważność i wrażliwość na otaczającą nas rzeczywistość. Cenna jest dociekliwość fotografa dokumentalisty czy reportera z krwi i kości. Dzięki temu mamy szansę zobaczyć na zdjęciach to, czego inni nie dostrzegają, pomimo że patrzą w to samo miejsce.”

 

 

Zaproszenie na wystawę on-line pt. „Biało-czerwona” Marka Lapisa oraz na spotkanie z autorem, fot. Materiały organizatora

Dodatkową atrakcją będzie wirtualny spacer z artystą po jego autorskiej wystawie, zatytułowanej „Biało-czerwona”, która powstawała w latach 2009-2017. Jest to niezwykle interesujący projekt fotodokumentalny prezentujący, czym dla Polaków – w czasach dynamicznych przemian społecznych, politycznych i kulturowych – są narodowe barwy.

 

Lapis jest wnikliwym obserwatorem współczesnego społeczeństwa polskiego. Przedstawia w formie artystycznej zatrzymane w ułamku sekundy chwile: te ważne i znaczące, ale też te codzienne, często  niedostrzegane. Chce dokumentować te procesy i poddawać je pod publiczny dyskurs – oddziałując na odbiorcę poprzez sztuki wizualne.

W imieniu Centrum Kultury i Sztuki w Koninie  – na wirtualną galę oraz towarzyszącą jej wystawę i spotkanie z Markiem Lapisem – zapraszają dyrektor Justyna Kałużyńska oraz opiekunka Konkursu Renata Rudowicz.

 

 

Bądźcie z nami, nie wychodząc z domu!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0