fot. redakcja

Poetka przyrody z nagrodą Kościelskich

Urszula Zajączkowska, poetka, flecistka, botaniczka otrzymała tegoroczną Nagrodę Kościelskich za tomik „minimum”. Zdaniem jury nagrody: „z perspektywy biologa mówi on o pięknie, tajemnicy i dotkliwości istnienia”. Wydarzenia związane z wręczeniem Nagrody Kościelskich odbędą się 12–14 października w Poznaniu, we Wrześni i w Miłosławiu.

Nazywana „świadomą poetką przyrody” Urszula Zajączkowska bada jako botanik, budowę i życie roślin, głównie drzew. Jest adiunktem w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prowadzi popularnonaukowy portal Botanik.pl.

W 2014 r. debiutowała tomem „Atom”, za który była nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”, „minimum” jest jej drugim tomikiem.

Tworzy też krótkie, autorskie formy filmowe – jej film „Metamorphosis of Plants”, inspirowany Goethem i stworzony na podstawie naukowych nagrań ruchów roślin, został laureatem głównej nagrody na Scinema Festival of Science Film (kategoria eksperyment/animacja). Gra na flecie, angażuje się w różne przedsięwzięcia muzyczne.

 

W 2015 r., wraz z grupą artystów stworzyła projekt artystyczny „Cambium Killers”, który jest wyrazem sprzeciwu wobec punktowego systemu oceny w nauce.

Wydawnictwo Warstwy, które wydało w styczniu tego roku nagrodzony tomik, cytuje wypowiedź autorki:

„Świadomość, że z każdym oddechem pochłaniamy tlen, który jeszcze niedawno był w liściu, zwykle gmatwa mi jasne i jednoznaczne spojrzenia. Naukowcy bowiem stoją twardo na ziemi. Jeśli nie mogą czegoś zmierzyć, to mówią, że tego nie ma. Mierzę więc rośliny i kroję. Liczę komórki i badam ich wytrzymałość na zgniatanie. A świat roślin nie jest zimnym światem we własnym zimnym świecie, jak mówił Herbert, czy jak według Szymborskiej: nie jest też wcale milczący. Wręcz przeciwnie on bez przerwy, bardzo wyraźnie: wyraża się. Całym swoim ciałem wyraża się. Poznanie języka roślin i translacja na język ludzi przypomina odszyfrowywanie znaków pradawnych symboli pisma. Ale mi ciągle brak ludzkich słów”.

 

Nagroda Kościelskich wręczana jest od 1962 r. przez Fundację im. Kościelskich, działającą w Genewie. Wśród jej laureatów znaleźć można wiele znaczących w literaturze polskiej nazwisk, m.in. Sławomira Mrożka, Zbigniewa Herberta, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Konstantego Jeleńskiego, Zygmunta Haupta, Stanisława Barańczaka, Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego, Jerzego Pilcha, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Słobodzianka, Andrzeja Stasiuka, Olgi Tokarczuk… Z perspektywy czasu widać, jakie ma znaczenie wśród polskich nagród literackich. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Maciej Płaza za powieść „Skoruń”.

 

W tym roku, po przerwie, uroczystość wręczenia Nagrody Kościelskich powraca do Miłosławia, gdzie znajduje się dawny majątek rodziny Kościelskich, fundatorów nagrody.

Podczas festiwalu literackiego Nagrody Kościelskich 2017, trwającego od 12 do 14 października, odbędą się liczne i różnorodne wydarzenia, m.in.: dyskusja „Czy literatura potrzebuje promocji?” dotycząca celowości, strategii, sposobów promocji literatury (w Poznaniu); warsztaty literackie z pisarzami dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (Września, Miłosław, Orzechowo); wystawa fotografii, dokumentujących uroczystości wręczenia Nagrody Kościelskich w Miłosławiu (Miłosław); koncert Anity Lipnickiej (Miłosław) oraz tradycyjne Wielkie Nocne Czytanie, wieczór literacki z udziałem laureata roku 2017 oraz laureatów z poprzednich lat (Miłosław).

 

Centralnym wydarzeniem będzie uroczystość wręczenia tegorocznej nagrody Urszuli Zajączkowskiej (Miłosław).

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0