fot. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Cenne… zagrabione… utracone?

Na nową wystawę czasową zaprasza Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Wystawa „Cenne… zagrabione… utracone?" dotyczy dóbr kultury zagarniętych z wielkopolskich siedzib ziemiańskich podczas okupacji niemieckiej w latach II Wojny Światowej.

 

Ukazuje, prowadzony przed 80 laty w czasie okupacji niemieckiej, systematyczny proces grabieży dóbr kultury z wielkopolskich siedzib ziemiańskich, stanowiącej tylko fragment zakrojonego na gigantyczną skalę rabunku dzieł sztuki z terytorium niemal całej Europy.

 

Na ekspozycji podziwiać można najbardziej reprezentatywne przykłady obiektów rabowanych z dworów i pałaców przez powołane do tego organy III Rzeszy – dzieła malarstwa polskiego, ze wspaniałym portretem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pędzla Marcello Bacciarellego na czele, znakomite dzieła malarstwa niderlandzkiego z XVII i XVIII w., meble, ceramikę i rzemiosło artystyczne.

Portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pędzla Marcello Bacciarellego, fot. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pędzla Marcello Bacciarellego, fot. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Obiektom towarzyszy obszerna część opisowa, opowiadająca, jak przebiegała grabież dzieł sztuki z każdej z omawianych na wystawie siedzib, wśród których znajdziemy zarówno wielkie pałace arystokratyczne jak Gołuchów, Czerniejewo, Lubostroń, Miłosław czy Pawłowice, jak i skromniejsze i mniej znane dwory czy pałace – Gorzyczki, Gryżynę, Lubstów czy Łękę Wielką.

Nie mogło zabraknąć również z pewnością interesujących dla mieszkańców naszego regionu siedzib rodziny Czarneckich – Dobrzycy, Siekowa i Ruska, których wojenne dzieje zaliczają się do szczególnie ciekawych.

 

 

Wystawę można oglądać od 11 czerwca do 30 września br.

 

 

 

 

Więcej informacji: tutaj  

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0