Oprócz lidera w skład zespołu wchodzą utalentowani, doświadczeni i wielokrotnie nagradzani w ogólnopolskich konkursach absolwenci poznańskiej Akademii Muzycznej – kontrabasista Bartek Kucz oraz perkusista Maciej Burzyński.
W czasie koncertów formacji usłyszeć można nie tylko kompozycje lidera osadzone w stylistyce modern jazzu, ale również standardy jazzowe, bowiem artyści przywiązują ogromną wagę do tradycji oraz korzeni tego gatunku.
W listopadzie 2017 roku zespół zdobył II miejsce w międzynarodowym konkursie „ Powiew Młodego Jazzu” w ramach Krokus Jazz Festiwal 2017. Zespół znalazł się też w gronie finalistów Blue Note Poznań Competition 2017 oraz Hanza Jazz Festiwal 2017. Od momentu powstania zespołu – Michał Kaczmarczyk Trio zagrało wiele koncertów w całej Polsce zyskując uznanie słuchaczy oraz krytyków.
Kultura w drodze
Pierwotnie koncerty miały zgodnie z ideą programu „Kultura w Drodze” odbyć się w trzech ośrodkach oddalonych od większych miast – w Gminnym Ośrodku Kultury w Siedlcu, Gminnym Centrum Kultury w Przemęcie (powiat wolsztyński) oraz w Borui Kościelnej (powiat nowotomyski), jednak w związku z wprowadzeniem z dniem 7 listopada 2020 r. obostrzeń związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wydarzenia te nie mogły odbyć się w zaplanowanej formie.
Członkowie zespołu zdecydowali się wówczas na zarejestrowanie w studiu nagraniowym całego koncertu, by w czasach tak dużych ograniczeń w funkcjonowaniu sektora kulturalnego, móc mimo wszystko podzielić się swoją twórczością ze słuchaczami nie tylko w miejscach planowanych koncertów, lecz ze wszystkimi śledzącymi ich działalność w sieci internetowej.
Zarówno miks, mastering dźwięku, jak i post produkcja oraz montaż video został zrealizowany przez zespół samodzielnie. Nagranie zostało udostępnione na stronie zespołu w serwisie YouTube oraz portalach społecznościowych Facebook i Instagram.
Jazz w małym mieście
Muzyka jazzowa w obecnych czasach najczęściej wykonywana jest na dużych festiwalach jazzowych lub w klubach jazzowych większych miast.
Rzadko natomiast dociera do mniejszych miejscowości, przez co często postrzega się ją, jako sztukę trudną, niedostępną i tylko dla odbiorców o wykształtowanym już muzycznym guście.
W ramach realizacji projektu muzycy chcieli ukazać ten gatunek, jako muzykę wyjątkową, która potrafi zachwycić każdego słuchacza swoim pięknem w sytuacji obcowania z nią na żywo, bowiem tylko bezpośredni kontakt z nią daje możliwość podziwiania wirtuozerii muzyków oraz odczuwania każdego dźwięku wszystkimi zmysłami.
Inicjatywa była więc krokiem w stronę popularyzacji muzyki jazzowej oraz próbą ukazania jej ogromnego potencjału i przekazu emocjonalnego, jaki ze sobą niesie.
Muzyka jazzowa bardzo mocno aktywuje słuchacza i nie można pozostać obojętnym przechodząc obok niej. Obcowanie w tego typu wydarzeniach ma ogromne znaczenie w kształtowaniu muzycznego gustu i budowaniu postawy świadomego słuchania muzyki. Zwłaszcza dla najmłodszych słuchaczy tego typu koncerty często bywają pewnego rodzaju iskrą, po której decydują się na podjęcie nauki gry na instrumencie.
Koncerty Michał Kaczmarczyk Trio zostały zrealizowane w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.
O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj