fot. Materiały organizatora

Dyplom 2020

Młodzi, utalentowani, z ciekawym spojrzeniem na rysunek, malarstwo, multimedia i projektowanie graficzne! 29 stycznia, w formule online, zostanie otwarta wystawa „Dyplom 2020” prezentująca wyróżnione prace uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu i ich artystycznych opiekunów.

Ekspozycja pokazuje prace: Marcina Derdy, Nikoli Dorańskiej, Katarzyny Gierkowskiej, Julii Kałeckiej, Wiktorii Kamińskiej, Gabrieli Kowackiej, Aleksandry Lewandowskiej, Martyny Pucek, Klaudii Stelmachowskiej, Katarzyny Szczepaniak i Lidii Tańskiej.

 

Wśród realizacji mamy odniesienia do różnorodnych tropów obecnych w kulturze popularnej, tematyce społecznej czy inspiracji wynikających z zainteresowania innymi kulturami. Tematycznie uczniowie sięgali do baśni Andersena, demonologii słowiańskiej, historii naszego kraju, strojów inspirowanych japońską tradycji kabuki, gier komputerowych czy do aktualnych problemów, z jakimi zmaga się świat.

Materiały organizatora

Materiały organizatora

Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu Krzysztof Pawlak zaznacza, że:

 

„Prace dyplomowe powstają w ostatniej klasie cyklu nauczania i cechuje je różnorodność tematyczna i formalna. Ta różnorodność wymusza sięgnięcie po zebraną wcześniej wiedzę z całej gamy technik artystycznych, zaczynając od rysunku, malarstwa i rzeźby po technologie cyfrowe, takie jak fotografia, film czy animacja. Dobór środków wyrazu artystycznego stanowi niezwykle ważny aspekt każdej pracy dyplomowej. Ogromny wpływ na jakość prac ma także współpraca autora z promotorem i nauczycielami przedmiotów artystycznych, którzy inspirują uczniów i dbają o finalny kształt dyplomu”.

 

Lidia Tańska, jedna z autorek prezentowanych dyplomów, w eseju „Moja szkoła-moje miejsce” pisze:

 

Materiały organizatora

Materiały organizatora

„Mogłoby się wydawać, że moje lekcje dobiegają końca, a jednak wiem, że kolejne doświadczenia jedynie przewracają zapisane strony, poszukując wciąż pustego miejsca, jak gdyby pisanie nie miało końca. Jestem na ostatnim etapie mojej czteroletniej obecności w tym lekko melancholijnym pałacu, lecz nie uważam tego za okres zdobywania doświadczeń. Dopiero tu i teraz, z całą świadomością minionych lat, dodatkowych godzin rzeźby, rysunku i wykonanych projektów, uświadamiam sobie, że będę czystą kartą nawet wtedy, kiedy dopiszę finalną kropkę w moim osobistym fragmencie z historii kolskiego/kościeleckiego Plastyka”.

 

Otwarcie online: 29 stycznia 2021 r., g. 18.00: na facebooku  oraz stronie internetowej CKiS.

 

Wystawa będzie czynna do 26 lutego 2021 r.

Jeśli zostaną zniesione obostrzenia sanitarne, będzie można osobiście odwiedzić dwa miejsca, w których jest prezentowana: CKiS przy Okólnej oraz Galerię Wieżę Ciśnień. 

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0