Tajemnice garderoby
Opublikowano:
17 grudnia 2021
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
W dniach 16, 23 i 25 listopada 2021 roku w Ośrodkach Kultury w Śmiglu, Grodzisku Wielkopolskim i Osiecznej odbyły się spotkania muzyczno-teatralne pt. "Tajemnice garderoby" w ramach projektu ”Kultura w drodze" finansowanego ze środków budżetowych Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Klasyka humoru
Spektakl był pretekstem do spotkania w garderobie teatralnej. Klasyka humoru takich autorów jak T.Boy-Żeleński, M. Hemar, L. J. Kern, J. Osęka i J. Brzechwa, fajerwerki dowcipu, inteligentny żart, skecz, piosenka, monolog aktorski, klimaty dawnego kabaretu stworzyły kulturalny, pełen teatralnych anegdot i sekretów garderoby, muzyczno-literacki melanż dowcipu i Sztuki.
W ramach pełnego kultury słowa scenariusza pt. „Tajemnice garderoby”, aktorki: Izabella Tarasiuk – Andrzejewska i Anna Biniak przybliżyły widzom tajniki aktorskiego rzemiosła oraz odkryły przed nimi uroki zakulisowego „światka”. Sięgając po elementy improwizacji aktorskiej pobudziły wyobraźnię widzów i ożywiły zainteresowanie teatrem.
Swoją obecnością zainspirowały wszystkich, którzy na co dzień nie mają możliwości spędzenia wolnego czasu w teatrze – poznania go, aby mogli spróbować dotknąć przestrzeni teatru i propagować jego idee w swoich społecznościach.
Między światami
Spektakl poprzez elementy interakcji z publicznością i improwizacji dał możliwość licealnej młodzieży Ziemi Śmigielskiej aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym. Lawirując zręcznie między rzeczywistością a fikcją fabularną, aktorki zacierały granicę teatru pudełkowego, zaskakując widza przenikaniem się teatralnych przestrzeni.
Spontaniczne reakcje i salwy śmiechu widzów, które towarzyszyły spektaklom świadczyły o tym, że misja aktorek została spełniona, a publiczność wyniosła z tego spotkania inspirację ku własnym eksploracjom teatralnym.
,,Podobno każdy potrzebuje terapii, tylko nie każdy o tym wie…”
Twórczynie projektu, szczególnie w dzisiejszych, trudnych czasach, wyszły naprzeciw zapotrzebowaniu szeroko pojętej widowni na chwilę oddechu i radości -skoncentrowały swe działania artystyczne wokół dobroczynnych walorów terapii poprzez śmiech.
Śmiech, mając ogromną moc uzdrawiająca jest wszak elementem profilaktyki zdrowotnej. Wspomaga zarówno naszego ducha , jak i ciało. Wiąże się z wydzielaniem endorfin, więc powszechnie znanego hormonu szczęścia, wywołując dobre samopoczucie, wpływając pozytywnie na psychikę człowieka oraz będąc jednym z najlepszych antidotum na stres.
Pośmiejmy się!
Stare chińskie przysłowie mówi , że minuta śmiechu przedłuża życie o godzinę. Znajduje ono potwierdzenie w badaniach naukowych. Śmiech stymuluje układ odpornościowy do produkcji limfocytów. Wzrasta poziom stężenia immunoglobuliny A – przeciwciała, które zapobiega chorobom górnych dróg oddechowych. Dziesięć minut śmiechu daje taki efekt relaksacyjny, jak 2 godziny odpoczynku.
Idąc tym tropem twórczynie zorientowały wszelkie swe działania wokół swoistej terapii Sztuką lekką i przyjemną, acz o wysokich walorach literackich i językowych, pragnąc uczulić widzów, iż każdy z nas może z powodzeniem w domowym zaciszu czy w miejscowych kółkach teatralnych praktykować, jakże cenną dziś terapię śmiechem poprzez sztukę. Aktorki zaprezentowały formę spotkania z publicznością pełną inteligentnego dowcipu i żartu oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Sięgając po groteskę, pastisz i lekką ironię, aktorki wciągały w zabawę widzów, przybliżając im tajniki aktorskiego rzemiosła i procesu powstawania przedstawienia teatralnego. Zręcznie żonglując pomiędzy fikcją literacką, rzeczywistością a konwersacją z publicznością stworzyły formę otwartą spektaklu, którego widz staje się pełnoprawnym niemal współtwórcą toczącej się podług scenariusza jednak akcji.
Sięgając po perły pióra największych polskich mistrzów lekkiej muzyki i literatury takich jak M.Hemar, J.Tuwim, J.Wasowski, T.Boy-Żeleński, L.J.Kern, aktorki podarowały widzom prawdziwą, rzec by można sesję terapeutyczną geloterapii. Śmiech po skończonym Spektaklu długo jeszcze bowiem wybrzmiewał w Grodziskim czy Osieckim Domu Kultury, a aktorki zostały zaproszone do ponownej gościny na scenicznych deskach domów Kultury Śmigla, Grodziska Wielkopolskiego oraz Osiecznej.