fot. z archiwum projektu

Piosenka ludowa od nowa

Projekt edukacyjno – artystyczny "Piosenka ludowa od nowa" zrealizowany został w październiku 2021 r. w czterech ośrodkach oddalonych od centrów kultury.

Były to: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, Gminny Ośrodek Kultury w Połajewie, Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wielkopolskim oraz Rogozińskie Centrum Kultury w Rogoźnie.

Realizującym projekt był zespół muzyczny OSTY (Joanna Skowrońska – wokal, flety proste, flety etniczne; Rafał Igiel – perkusja, davul elektroniczny; Jacek Skowroński – syntezatory).

 

„Potencjał tradycji tkwi w tym, że stanowi dla współczesności niewyczerpaną bazę dla innowacyjnej kreacji i na tym właśnie zasadza się jej aktywna adaptacja […]. Tradycja rozumiana jako nośnik pamięci kulturowej poddawana jest cyklicznemu «przetwarzaniu danych» w procesie międzypokoleniowej transmisji” – pisała w kontekście dzieła Oskara Kolberga profesor Ewa Masłowska.

 

fot. z archiwum projektu

Powstała w 2020 roku grupa muzyczna OSTY czerpie inspiracje z polskiej tradycji muzycznej, opierając swe kompozycje na pieśniach ludowych z różnych regionów Polski (głównie z Wielkopolski).

Oryginalne melodie stanowią punkt wyjścia dla barwnej kreacji, w której na pierwszy plan wysuwają się elektroniczne brzmienia, mocno zakorzenione w alternatywnym elektro – popie. To właśnie potrzeba elektronicznego przetwarzania dźwięków zakorzenionych w polskiej ludowej tradycji połączyła muzyków i wyznaczyła wspólny kierunek twórczych poszukiwań.

Każdy z koncertów poprzedzony był warsztatem, poruszającym zagadnienia związane z polską muzyką ludową. Po omówieniu tradycyjnego instrumentarium ludowego, zespół zaprezentował własny warsztat pracy – procesory dźwięku, syntezatory czy wreszcie, połączony z syntezatorem perkusyjnym – elektroniczny davul.

Trzon warsztatów stanowiła nauka wielkopolskiej melodii „Dziewczyno dziewczyno”, pochodzącej z repertuaru Franciszki Ciesiółki. Urodzona w 1881 r. we wsi Iłówiec (pow. kościański) śpiewaczka, to czołowa postać, uznawana za jedną z najbardziej twórczych wykonawczyń ludowych w Wielkopolsce.

 

fot. archiwum Programu Kultura w drodze

fot. z archiwum projektu

Publiczność szybko opanowała prosty tekst i melodię, ochoczo śpiewając wraz z elektronicznym akompaniamentem zespołu. Część uczestników wydarzenia grała na przyniesionych ze sobą instrumentach akustycznych (gitara, ukulele, flet prosty, instrumenty perkusyjne).

Wspólne wykonanie pieśni „Dziewczyno dziewczyno” stanowiło płynne przejście do drugiej części wydarzenia, czyli koncertu zespołu OSTY, podczas którego wybrzmiały piosenki inspirowane polską muzyką ludową, przeplatane narracją przybliżającą tradycje muzyczne różnych regionów Polski (ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski). Publiczność dała się porwać żywiołowej opowieści zespołu; koncertom towarzyszyła niepowtarzalna atmosfera, rodzaj szczególnego poczucia wspólnoty muzycznej. Bawili się wszyscy – zarówno dzieci, jak i dorośli oraz seniorzy. Po raz kolejny muzyka okazała się uniwersalnym medium łączącym pokolenia.

 

Projekt “Piosenka ludowa od nowa” zrealizowano w ramach programu “Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
2
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0