→ Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury na rok 2024 otrzymali:
1. Michał Adamski – fotograf, dokumentalista. W swoich pracach porusza tematy społeczne, gdzie ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. W ramach stypendium chciałby wykonać dokument fotograficzny, obrazujący krajobrazy rolnicze, będące pozostałościami po nowatorskich rozwiązaniach Dezyderego Chłapowskiego.
2. Paweł Bajerlein – animator kultury, archiwista społeczny, Lider Dialogu, zajmuje się historią Żydów Koźmina Wielkopolskiego i Krotoszyna. Pomysłodawca projektu „Wędrowny Zakład Kultury”, w ramach którego mieszkańcy ponad 150 wielkopolskich wsi uczestniczyli w rozmaitych warsztatach. W ramach projektu stypendialnego planuje napisać książkę poświęconą historii koźmińskich Żydów.
3. Gabriela Balcerek – skrzypaczka, studentka londyńskiego Royal College of Music. Gra od 7 roku życia. Laureatka wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych. Koncertowała w całej Europie. W wieku 15 lat nagrała debiutancką płytę z orkiestrą kameralną Sinfonia Viva pod dyrekcją T. Radziwonowicza. Stypendium przeznaczy na częściowe opłacenie czesnego w Royal College of Music.
4. Witold Broda – muzyk, gra na skrzypcach, lirze korbowej, bębnach, śpiewa. Jego projekt stypendialny ma na celu przypomnienie postaci Jadwigi Szembek-Szeptyckiej (1883-1939) – polskiej pionierki etnografii i archeologii, pisarki, tłumaczki, plastyczki, kompozytorki i muzyczki. Najważniejszym punktem projektu jest profesjonalne nagranie unikalnych utworów, zebranych przez panią Szembek w wielkopolskiej wsi Siemianice i jej okolicach.
5. Roman Chojnacki – autor kilkunastu tomów poetyckich, prozaik, członek Polskiego Pen Clubu, były sekretarz literacki Teatru Nowego w Poznaniu. W ramach stypendium zamierza wydać przetłumaczony na język hebrajski tom swoich wierszy poświęconych poznańskim i wielkopolskim Żydom. Wiersze opisują losy zarówno Ocalonych, jak i tych, którzy stali się ofiarami Holocaustu.
6. Sebastian Dembski – komponuje muzykę elektroniczną, instrumentalną, tworzy spektakle muzyczne oraz instalacje dźwiękowe. W ramach stypendium chciałby stworzyć cykl utworów elektronicznych, których głównym materiałem źródłowym będą wielkopolskie dudy — jeden z najważniejszych polskich instrumentów ludowych.
7. Michał Domagalski — autor Poza sezonem (nominacja do Nagrody Poetyckiej Silesius oraz do Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny) oraz za lasem/. W trakcie projektu stypendialnego będzie analizował różne podejścia do wizji końca świata. Bezpośrednim rezultatem będzie esej „Koniec jest zawsze bliski”, łącząca refleksję literacką z naukową, to, co wyobrażone, z tym, co doświadczone.
8. Anna Gałczyńska – od 16 lat pracuje w CKiS w Kaliszu, zajmując się dziedzictwem kulturowym oraz animacją i organizacją wydarzeń kulturalnych. W ramach projektu stypendialnego przeprowadzi kwerendę dotyczącą dwudziestu wybitnych artystów ludowych z subregionu Kaliskie – muzykantów i śpiewaków nagrywanych w podkaliskich wsiach w latach 40-60. XX w. W efekcie powstanie publikacja w wersji elektronicznej.
9. Maria Romana Gierczyńska – artysta plastyk, pedagog, społecznik, autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz innych działań o charakterze artystycznym i społecznym, za które została wielokrotnie nagradzana. Celem jej projektu stypendialnego jest wydanie książki obrazującej ciekawą historię dworu w Kijewie i jego mieszkańców w szczególności rodziny Milewskich.
10. Aureliusz Goliński – skrzypek specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej. Lider orkiestry Arte dei Suonatori, z którą koncertuje na całym świecie. W ramach stypendium zamierza poznać reguły dotyczące praktyki wykonawczej stylu Galant, aby następnie przygotować i nagrać dzieła powstałe w ramach niego w postaci płyty CD.
11. Anna Jabłońska – historyczka, specjalizująca się w dziejach średniowiecza i nowożytności, autorka kilkudziesięciu opracowań naukowych i popularnonaukowych. Wiele z nich dotyczy historii i kultury Gniezna i Wielkopolski. W ramach stypendium przygotuje książkę, której tematem będzie historia klasztoru i szpitala zakonu bożogrobców w Gnieźnie.
12. Zuzanna Jezierska – miłośniczka folkloru, tancerka ludowa, członkini Zespołu Tańca Polskiego „Wronki”. Laureatka ważnych konkursów i turniejów tanecznych. W ramach stypendium zamierza ukończyć kurs instruktorski w dziedzinie tańca ludowego w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.
13. Antoni Kaczmarek – jest uczniem trzeciej klasy cyklu sześcioletniego Niepublicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Środzie Wlkp. oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Ignacego Łukasiewicza w Środzie Wlkp. Uczy się gry na fortepianie i osiąga już znaczące sukcesy. W ramach projektu stypendialnego zakupione zostanie dla niego pianino cyfrowe, które umożliwi Antoniemu ćwiczenia i komponowanie utworów w domu.
14. Kamila Kasprzak-Bartkowiak – dziennikarka, aktywistka społeczna i animatorka kultury. Koordynatorka gnieźnieńskiego Klubu Krytyki Politycznej. Jej projekt stypendialny zakłada napisanie książki „Gnieźnieński Szlak Kobiet – przewodnik herstoryczny”. Będzie to opowieść o życiu i aktywnościach ośmiu wybitnych gnieźnianek.
15. Michał Karczewski – aktor Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Jego projekt stypendialny pt. „PSYchoza” zakłada powstanie autorskiego zbioru opowiadań inspirowanych historiami ludzi i zwierząt z powiatu gnieźnieńskiego oraz wydanie go w formie bezpłatnego audiobooka na platformie YouTube. Stypendysta chce w ten sposób wypowiedzieć się na rzecz dobrostanu zwierząt i wpłynąć na jego poprawę.
16. Aleksander Karwowski – dziennikarz, redaktor, regionalista. Współautor książki pt. „Gniezno – Miasto Trzech Kultur”. Autor kilkuset tekstów opowiadających o historii Gniezna i regionu. W ramach stypendium zredaguje książkę – alternatywny przewodnik po Gnieźnie „Cho za winkiel”, który dostępny będzie w internecie w formie ebooka.
17. Borys Kaźmierczak – klarnecista młodego pokolenia, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów klarnetowych. Obecnie prowadzi klasę klarnetu w POSM I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego oraz POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza. Jego uczniowie są laureatami ponad 90 konkursów instrumentalnych. W ramach stypendium zakupi klarnet, który pozwoli mu na realizację wielu projektów.
18. Paulina Kirschke – była dziennikarka związana ze stacjami Polsat News i WTK. Prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej, animatorka działań w ramach Szlaku Pracy Organicznej. Autorka „Przewodnika po Wielkopolsce śladami kobiet”. W ramach stypendium będzie kontynuować pracę nad drugą częścią książki.
19. Zofia Klimaszewska – jest uczennicą 7 klasy Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia. Od 7 lat gra na wiolonczeli, aktywnie i z sukcesami uczestniczy w koncertach i wydarzeniach artystycznych w szkole, mieście oraz całym kraju. W ramach projektu stypendialnego zostanie dla niej zakupiony nowy instrument, co pozytywnie wpłynie na jej dalszy rozwój artystyczny.
20. Klara Kliszczak – jedenastoletnia pianistka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 74 w Poznaniu oraz Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnowie Podgórnym w klasie fortepianu Pani Agnieszki Liman. Laureatka wielu ważnych konkursów pianistycznych krajowych i międzynarodowych. Ma na swoim koncie występ w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W ramach stypendium zamierza dalej rozwijać swój muzyczny talent.
21. Kamila Kobierzyńska – doktora w dziedzinie sztuki, kierowniczka Studiów Niestacjonarnych i współtwórczyni Pracowni Obrazów Utajonych na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, od blisko dekady związana z Pracownią Fotografii w CK Zamek. Celem jej projektu stypendialnego jest realizacja serii artystycznych fotografii z wykorzystaniem szczególnego podłoża, w postaci tkaniny unikatowej, barwionej naturalnymi metodami.
22. Anna Kołacka – artystka sztuk wizualnych, a obecnie także adiunkt w XVII Pracowni Rysunku na UAP. W swoim projekcie stypendialnym pt. „NANO” zwizualizuje wyobrażenie możliwie najmniejszej cząsteczki istniejącej w przyrodzie. Powstanie między innymi 5 wielkoformatowych obrazów, które zaprezentowane zostaną na wystawie indywidualnej.
23. Natalia Komorowska – plastyczna, rzeźbiarka, jej ulubionym tworzywem jest szkło. Ma na swym koncie 5 wystaw indywidualnych w Polsce i udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. W ramach stypendium zamierza nawiązać współpracę z hutą szkła w Gostyniu, aby stworzyć kilka unikatowych obiektów, które zostaną zaprezentowane na wystawach.
24. Kama Kowalewska-Kulawinek – aktorka teatralna i filmowa, prowadzi również warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży przy CKiS w Kaliszu. Celem jej projektu jest przedstawienie lektury szkolnej: „Dziady część II” A. Mickiewicza, jako spektaklu muzycznego, skierowanego do młodzieży szkolnej. Aktorami w spektaklu będą uzdolnieni muzycznie i aktorsko uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Kalisza i regionu.
25. Maria Krześlak-Kandziora – pracowniczka Zespołu ds. Literatury CK ZAMEK w Poznaniu. Wykłada humanistykę środowiskową w School of Form. Dziennikarka portalu Kulturaupodstaw.pl, pisząca o zagadnieniach przyrodniczych. W ramach stypendium chciałby przygotować książkę „Warta intymnie”, w której przedstawi historie związane z rzeką opowiedziane z różnych perspektyw.
26. Kinga Kubiak – edukację rozpoczęła w Kaliskiej Państwowej Szkole Muzycznej, a kontynuowała ją na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz w zagranicznych uczelniach. Obecnie gra w wielu składach kameralnych i orkiestrach. Jej projekt ma na celu wsparcie rozwoju muzycznego, poprzez pomoc w finansowaniu działań artystycznych, uczestnictwa w lekcjach mistrzowskich oraz zakupu nowego fletu poprzecznego.
27. Stanisław Kubiak – reżyser i scenarzysta teatralny. W ramach projektu stypendialnego planuje przeprowadzenie dziesięciu wywiadów z potomkami – dziećmi i wnukami uczestników Powstania Wielkopolskiego i zmontowanie z nich filmu dokumentalnego pt. „Pamięć Powstania”.
28. Jacek Lidwin – artysta wizualny – fotograf i projektant książek. Celem jego projektu stypendialnego jest fotograficzna dokumentacja i interpretacja śladów istnienia kultury żydowskiej w Kaliszu, realizowana z zamiarem stworzenia strony internetowej i wystawy.
29. Nadia Anna Matuszak – miłośniczka folkloru, tancerka ludowa, członkini Zespołu Tańca Polskiego „Wronki”. Laureatka ważnych konkursów i turniejów tanecznych. W ramach stypendium zamierza ukończyć kurs instruktorski w dziedzinie tańca ludowego w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.
30. Paulina Młynarczak – z wykształcenia informatyczka, pasjonatka haftu białego na tiulu. W ramach jej projektu stypendialnego odbędzie się kwerenda, odtworzenie tradycyjnych wzorów do haftowania oraz warsztaty, w efekcie których powstaną, a potem zostaną sfotografowane odświętne czepki Bamberek.
31. Grzegorz Myćka – grafik i ilustrator, wykładowca w Collegium da Vinci w Poznaniu, prowadzący Pracownię Grafiki w Centrum Kultury ZAMEK, członek kolektywu ilustratorów z Poznania ILU NAS JEST. W ramach programu stypendialnego zrealizuje wystawę mobilną opowiadającą o zjawisku pchlich targów, jako odchodzącej w zapomnienie formy integracji i handlu.
32. Monika Paliga – magister sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, na kierunku malarstwo. Jej projekt stypendialny to cykl co najmniej 10 obrazów na płótnie, uzupełnionych opowieścią w formie komiksu – o tematyce herstorycznej, przybliżający historie kobiet żyjących na terenie Wielkopolski.
33. Maciej Płaza – pisarz i tłumacz, autor powieści, między innymi: „Skoruń” – za którą otrzymał Nagrodę Kościelskich oraz „Golem”, która dotarła do finału Nagrody „Nike”. W ramach stypendium zamierza napisać kolejną powieść pod roboczym tytułem „Margit” rozgrywającej się w latach 20. XX w. w Poznaniu, Berlinie i prowincjonalnych miejscowościach Wielkopolski.
34. Marta Sokołowska – dramatopisarka, dramaturżka, prozaiczka. Laureatka wielu nagród i finalistka konkursów literackich. Autorka słuchowisk. W ramach projektu stypendialnego pt. „poezja mnie nie zdradziła” zrealizuje cykl trzech sztuk dramatycznych, przeznaczonych dla radia, poświęconych życiu i twórczości poznańskiego poety Andrzeja Babińskiego (1938-1984).
35. Mariusz Szalbierz – dziennikarz związany od ponad 30 lat z rynkiem prasowym Piły, juror festiwali bluesowych, animator ruchu bluesowego w regionie pilskim. Jest współautorem kilku wydawnictw poświęconych bluesowi. Jego projekt stypendialny to monograficzne wydawnictwo dokumentujące ponad trzy dekady istnienia festiwalu Blues Express w Zakrzewie.
36. Bartłomiej Szopiński – pianista, organista hammonda, kompozytor, osiemnastokrotnie nagrodzony przez „Blues TOP” statuetką „Pianista Roku”. Zaczynał w wieku 14-tu lat jako członek popularnego zespołu L.O.27. Koncertuje na całym świecie jako solista, jak też z zespołem „Boogie Boys. W ramach stypendium przygotuje album płytowy poświęcony twórczości Wojciecha Skowrońskiego.
37. Antonina Maria Waliszewska – młoda pianistka, uczennica II LO oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im I. J. Paderewskiego w Koninie. Brała udział w licznych konkursach pianistycznych (laureatka ponad 70) oraz koncertach w Polsce i za granicą m.in. w Wiedniu i Paryżu. W ramach stypendium zamierza uczestniczyć w lekcjach i kursach mistrzowskich mających na celu dalszy rozwój talentu muzycznego.
38. Franciszek Więckowski – ma 10 lat, jest uczniem Poznańskiej Szkoły Baletowej i ma ogromną pasję do tańca. Wielokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski w tańcu nowoczesnym. Niestety, często na konkursach i zawodach jest jedynym tańczącym chłopcem. Franciszek chciałby to zmienić W ramach projektu stypendialnego weźmie udział w warsztatach tanecznych, które przygotują go do występu na Mistrzostwach Europy International Dance Organization, dzięki czemu będzie mógł nadal promować taniec, także wśród chłopców.
39. Jakub Wojtaszczyk – dziennikarz i pisarz. Autor kilku powieści „oraz „Cudownego przegięcia. Reportażu o polskim dragu ”. Związany z redakcjami portalu Kultura u Podstaw i magazynu „Replika”. Pisze dla m.in. Vogue Polska i OKO.press. Współprowadzi podcast o serialach „Nie spać, słuchać”. W ramach stypendium zamierza napisać reportaż o polskich siłowniach przez pryzmat ich historii i rozwoju.
40. Adam Zagórski – muzyk jazzowy, którego twórczość zakorzeniona jest w kulturze Wielkopolski. Syn śp. profesora Tomasza Zagórskiego, tenora, niegdyś solisty Teatru Wielkiego w Poznaniu. Projekt Adama Zagórskiego pt. „Suita Wielkopolska” to ambitne przedsięwzięcie muzyczne, mające na celu stworzenie autorskiego jazzowego albumu – hołdu dla bogactwa kulturowego i muzycznego naszego regionu, łączącego współczesne brzmienia z inspiracjami wielkopolskim dziedzictwem.
41. Zarina Zaradna – dwunastoletnia harfistka. Koncertuje solo i wraz z orkiestrami w całej Europie. Jej talent został doceniony na wielu prestiżowych konkursach muzycznych w Europie. Wydała swoją pierwszą płytę „PRIMA Zarina Zaradna harp” z utworami muzyki klasycznej. W ramach stypendium zakupi harfę elektryczną. Dzięki temu młoda artystka będzie mogła występować na otwartym powietrzu i dużych scenach.
42. Luba Zarembińska – reżyserka teatralna, aktorka, instruktorka i animatorka kultury. W 1997 roku powołała na nieczynnym dworcu kolejowym Stowarzyszenie – Ośrodek – Teatr „Stacji Szamocin”. Autorka kilkudziesięciu projektów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W ramach stypendium zamierza przygotować publikację o dzieciństwie Ernsta Tollera – dramaturga pochodzącego z Szamocina. W imieniu Luby Zarembińskiej dyplom odbierze Mikołaj Mikołajczak.
43. Paweł Zawadzki – pasjonat muzyki wielkopolskiej, skrzypek, kierownik „Kuźni Tradycji” – szkoły nauki gry na instrumentach ludowych, kierownik organizacyjny i tancerz w Zespole Folklorystycznym Wielkopolanie. Jego projekt stypendialny stanowi wkład w dokumentację i zachowanie dziedzictwa mazanek – tradycyjnego instrumentu ludowego regionu Wielkopolski. W ramach projektu planowane jest zrekonstruowanie procesu wytwarzania mazanek oraz ukazanie ich historycznego rozwoju i znaczenia dla lokalnej kultury.
44. Wojciech Zieleziński – muzyk, animator życia muzycznego, aranżer, dyrygent. Kontrabasista w Filharmonii Kaliskiej, kapelmistrz Orkiestry Dętej w Kaliszu „Gród nad Prosną”, aranżer w Zespole Folklorystycznym „Swojacy” z Moszczanki. W ramach stypendium chce napisać książkę opartą na własnych wspomnieniach.
→ Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury za rok 2023 otrzymali:
1. Lucjan Dymarczyk – muzyk ludowy, akordeonista, kierownik Kapeli Ludowej Brzeziny, kultywującej folklor południowej Wielkopolski. Zespół ten w trakcie swojej 45-letniej działalności zdobył wiele nagród i wyróżnień. Dzięki staraniom Lucjana Dymarczyka tradycyjna kultura muzyczna południowej Wielkopolski jest archiwizowana w postaci licznych nagrań. Kapela prowadzona przez laureata prezentowała swój dorobek na najważniejszych festiwalach muzyki ludowej w Polsce i za granicą.
2. Zbigniew Górny – dyrygent, kompozytor, aranżer, pianista, osobowość sceniczna i medialna. Autor muzyki do kilkunastu filmów fabularnych, wielu spektakli teatralnych, ponad 200 piosenek i utworów instrumentalnych nagranych dla radia i telewizji. Prowadził orkiestry podczas największych krajowych wydarzeń, między innymi podczas festiwali w Opolu i Sopocie. Autor kilkunastu wielkich produkcji estradowych, między innymi „Gali Piosenki Biesiadnej”. Jego wykonania muzyczne są zarejestrowane na kilkudziesięciu płytach. W roku 2023 obchodził jubileusz 50-lecia działalności.
3. Jacek Radosław Hałas – Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, muzyk, śpiewak, tancerz, kompozytor i edukator. Współtwórca wielu formacji muzycznych (Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kapela Hałasów, Noiseband, Lautari, Kwartet Wiejski, Eastwind, BlackNoise, Dziadowski Blues), projektów artystyczno (Dom Tańca Poznań, Tikkun, Xięga, Nomadzi Kultury) oraz teatralnych (Teatr Cinema, A3, Teatr Strefa Ciszy, Teatr Węgajty, Schola Węgajty, Kimbri Teatret, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Studio, Teatr Wierszalin, Filharmonia Szczecińska). Zajmuje się tradycjami wędrownych śpiewaków, tańcem ludowym, działalnością koncertową, warsztatową i edukacyjną. Pisze, nagrywa i wykonuje muzykę dla teatru, filmu oraz tańca.
4. Jagoda Ignaczak – teatrolog, historyk tańca, wykładowca akademicki, w latach 1989-2016 kierownik literacki i rzecznik prasowy Polskiego Teatru Tańca. Przez ponad 20 lat była także konsultantem programowym Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego. Autorka kilkuset wydawnictw związanych z tą instytucją oraz licznych książek i tekstów dotyczących tańca. Ostatnia z nich, to obszerna monografia „Polski Teatr Tańca 1973- 2023. Historia. Ludzie. Idee”, napisana wspólnie ze Stefanem Drajewskim.
5. Piotr Kulka – kierownik i choreograf Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie, tancerz tradycyjny, ekspert w dziedzinie folkloru, regionalista, animator kultury. Prowadzi działalność edukacyjną teoretyczną i praktyczną. Organizator wielu wydarzeń kulturalnych, konsultant i prowadzący zajęcia w kilkudziesięciu zespołach folklorystycznych. Juror przeglądów folklorystycznych, autor artykułów i książek poświęconych wielkopolskiemu folklorowi. Laureat wielu nagród.
6. Barbara Matysek-Szopińska – dyrektorka Domu Polskiego – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie, twórczyni i instruktorka teatralna, instruktorka dziecięcych i młodzieżowych zespołów tańca ludowego. Realizatorka konkursów recytatorskich. Pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego „Z przytupem” oraz Ogólnopolskich Sejmików Młodzieży. Inicjatorka utworzenia w Domu Polskim Centrum Idei Rodła, które inspiruje w Wielkopolsce i poza nią działania oparte na historycznych Pięciu Prawdach Polaków spod Znaku Rodła.
7. Ewa Noga-Mazurek – dziennikarka, inicjatorka powstania w roku 1991 Kuriera lokalnego – gazety ukazującej się na terenie powiatu kościańskiego, grodziskiego oraz częściowo poznańskiego. W tym dwutygodniku opisywane są codzienne sprawy mieszkańców Wielkopolski. Jest tam również popularyzowana lokalna twórczość artystyczna.
8. Janusz Nowacki – poznaniak, fotograf, animator kultury, kurator wystaw fotograficznych w Polsce i za granicą. Debiutował w 1964r. portretami muzyków jazzowych. W latach 1973-1992 pracował w Pałacu Kultury i animował życie fotograficzne w Wielkopolsce, realizacją autorskich Warsztatów Fotograficznych. Promował fotografię dokumentalną. Założył autorską Galerię Fotografii pf w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, którą kierował w latach 1993-2004. Zrealizował liczne wystawy indywidualne o tematyce pejzażowej i uczestnictwo w zbiorowych.
9. Zbigniew Pakuła – dziennikarz, od 25 lat zajmuje się tematyką żydowską, współtwórca Stowarzyszenia Miasteczko Poznań współpracującego z Muzeum Polin, ŻIH, MOCAK czy Mémorial de la Shoah w Paryżu. Redaktor naczelny pisma społeczno-kulturalnego „Miasteczko Poznań”. Autor książek „Siwe kamienie” (Poznań 1998) i „The Jews of Poznań” (Londyn 2002), „Chawerim” (Poznań 2018), „Poznań majn hejm” (Poznań 2019) o historii poznańskich i wielkopolskich Żydów. Zasiada w radzie Fundacji Judaica w Krakowie. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień. Ostatnio został laureatem „Giganta” w dziedzinie kultury za rok 2023.
10. Dionizy Piątkowski – autorytet i znawca muzyki jazzowej, wybitny publicysta muzyczny, producent płyt i koncertów, popularyzator jazzu. Stworzony przez niego cykl koncertowy „Era Jazzu” działa od 25 lat. Dzięki jego działalności mieszkańcy Wielkopolski mogli słuchać największych gwiazd jazzu. Autor kilku tysięcy artykułów w prasie krajowej i zagranicznej, programów telewizyjnych oraz radiowych oraz książek „Nie tylko muzyka”, „Czas Komedy”, „Era Jazzu”, „Komeda on records” i „Encyklopedii Muzyki Popularnej – JAZZ”.
11. Jerzy Szukalski – animator kultury. Od zawsze dzielił się ze wszystkimi brzmieniem swojego głosu. Poczynając od recytacji, poprzez śpiew chóralny i solowy, trafił na deski scen amatorskich, tworząc kilkanaście pełnowymiarowych kreacji aktorskich. Współtwórca Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka, aktor-amator związany ze sceną Klubu „Serbinów”. Jego artystyczne dokonania dostrzec można w Gołuchowie, Antoninie, Opatówku, Blizanowie, ale przede wszystkim w kaliskich instytucjach kultury; CKiS, Bibliotece, Muzeum, Klubie Komoda.
12. Lidia Zielińska – kompozytorka, jedna z czołowych polskich twórczyń zarówno utworów symfonicznych, jak i kompozycji z udziałem elektroniki. Jest laureatką kilkunastu nagród na międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Komponowała m.in. na zamówienie Polskiego Radia, Radia Szwedzkiego, SWR, „Solidarności”, Teatru Ósmego Dnia, Holland Dance Festival, Euro-Musik-Theater w Stuttgarcie, holenderskiego zespołu „De Ereprijs”, Forbidden City Chamber Orchestra w Pekinie oraz licznych festiwali.
Tegoroczna gala wręczenia nagród i stypendiów zakończyła się występem Igora Herbuta z zespołem LemON. Było to niezwykle udane zakończenie tego uroczystego wieczoru.