fot. Dawid Stube

AKTOR, AKTOR! Debiuty, transfery i występy gościnne

Do teatru często chodzi się „na aktorów” – znanych od lat, cenionych, kojarzonych z telewizji, polecanych, początkujących. Nowe twarze w teatralnym zespole to nowe oczekiwania publiczności i nowe możliwości zachwytu. Sprawdziliśmy, kto w tym sezonie zadebiutuje na scenach w Wielkopolsce.

O wyborach teatralnych wielu widzów decyduje to, czy w danym spektaklu występuje ich ulubiony aktor. Do teatru często chodzi się „na aktorów” – znanych od lat, cenionych, kojarzonych z telewizji, polecanych przez znajomych. Zachwyt grą aktorską często potrafi w oczach widza uratować nawet kiepskie przedstawienie. Może z tego właśnie powodu duże emocje wśród widzów budzi pojawienie się w zespole ulubionego teatru nowego aktora lub aktorki. Nowe twarze to nowe oczekiwania i nowe możliwości zachwytu. Sprawdziliśmy, kto w tym sezonie zadebiutuje na scenach Wielkopolski lub pojawi się w nieco innej niż dotychczas konfiguracji.

TEATR NOWY W POZNANIU

Do zespołu Teatru Nowego dołączyli: Jan Romanowski, Bartosz Buława i Oliwia Nazimek.

Jana Romanowskiego zobaczymy w roli tytułowej w „Panu Tadeuszu” w jubileuszowej premierze, która odbędzie się 13 października – Teatr Nowy świętować będzie 95-lecie powstania. Romanowski jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i współpracuje z krakowskim Teatrem STU. Rola premierowa to jego drugie spotkanie z reżyserem Mikołajem Grabowskim. Pierwsze miało miejsce podczas pracy nad przedstawieniem dyplomowym „Wspomnienia polskie” Witolda Gombrowicza.

Bartosz Buława również jest absolwentem krakowskiej szkoły. Pierwsze kroki aktorskie stawiał już w wieku 15 lat, występując na deskach Teatru Polskiego w Bielsku, a rok później w Telewizji Polskiej. Ma za sobą współpracę z reżyserami znanymi poznańskiej publiczności: Remigiuszem Brzykiem i Leną Frankiewicz. Aktor interesuje się piosenką literacką i artystyczną. Jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku. Wygląda na to, że będzie kolejnym mocnym ogniwem w świetnym pod względem muzycznym zespole Teatru Nowego.

Oliwia Nazimek od lat związana jest z krakowską sceną muzyczną. Współpracowała m.in. z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Kabaretem Loch Camelot, Operą Krakowską, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Filharmonią Podkarpacką, Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Teatrem Brett w Wiedniu. Jej pasją jest śpiew klasyczny, musicalowy i rozrywkowy, gra na skrzypcach i pianinie, a także komponowanie własnych piosenek – aktualnie pracuje nad albumem debiutanckim. Nazimek jest absolwentką AST w Krakowie. Jej głos znają nie tylko widzowie teatralni, ale również filmowi – dubbingowała główną rolę kobiecą Cariny Smith w filmie „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara”. Widzowie Nowego mogli ją już zobaczyć w „Kanapce z człowiekiem”.

TEATR MUZYCZNY W POZNANIU

Radosław Elis

Teatr Nowy zyskuje trzech aktorów, ale traci mocnego etatowego zawodnika – Radosława Elisa. Od tego sezonu zobaczymy go w Teatrze Muzycznym, który niewątpliwie ma szczęście do transferów z Nowego – nie tylko aktorskich. Po latach pracy na Dąbrowskiego zastępcą dyrektora ds. administracyjnych w Teatrze Muzycznym został Andrzej Hamerski.

Radosław Elis jest aktorem filmowym, teatralnym i wokalistą. Akademię Teatralną ukończył w Warszawie w 1998 roku. W latach 1998–2001 pracował w Teatrze Narodowym w Warszawie, a z Teatrem Nowym w Poznaniu związany był od 2002 roku. Z Teatrem Muzycznym współpracował od maja 2016 roku. Widzowie mogli go już zobaczyć na tej scenie w spektaklach „Księżniczka czardasza”, „Nine” i „Footloose”.

Do zespołu Muzycznego dołączył również jako solista Patryk Kośnicki, który debiutował jako dziecko na scenie Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej. Jest absolwentem szkoły krakowskiej (wydział wokalno-aktorski). Za rolę w muzycznym spektaklu dyplomowym „Śluby” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka otrzymał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską na VI Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie. Od 2012 roku związany z Teatrem Bagatela w Krakowie oraz do niedawna z Teatrem Śląskim w Katowicach. W Teatrze Muzycznym można go oglądać w takich spektaklach jak: „Footloose”, „Madagaskar – musicalowa przygoda” i „Evita”.

TEATR IM. WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO W KALISZU

Malwina Brych

W Kaliszu do zespołu dołączyła Malwina Brych, która jest tegoroczną absolwentką wydziału aktorskiego wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W lipcu wzięła udział w jednym z najbardziej prestiżowych europejskich festiwali teatralnych w Awinionie (Avignon Off) ze spektaklem „Dziwaczki” w reżyserii Nataszy Sołtanowicz. Poza aktorstwem jej największą pasją jest muzyka. Brych zadebiutuje w Kaliszu znaczącą rolą – w grudniu zobaczymy ją jako Małgorzatę w spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego.

TEATR MIEJSKI W LESZNIE

Ciekawie zapowiada się również układ sił aktorskich w Teatrze Miejskim w Lesznie. Teatr co prawda nie ma stałego zespołu aktorskiego, ale produkuje spektakle i zaprasza do współpracy różnych artystów. We wrześniu w Lesznie miała miejsce premiera kolejnego monodramu Izabeli Noszczyk – po dobrze przyjętej przez leszczyńską publiczność „Grubasce” przyszedł czas na „Shirley Valentine”.

 

Oczekiwanym wydarzeniem teatralnym jest „Seksmisja”, o której wystawienie zabiegano kilka miesięcy – premiera w październiku. Jak dowiadujemy się ze strony teatru: na casting do spektaklu zgłosiło się prawie 200 osób, z czego 60 zostało zaproszonych na przesłuchania.

Do Leszna przyjechali absolwenci wszystkich szkół teatralnych w Polsce, w tym także kierunków lalkowych i muzycznych. Ostatecznie w rolach Alberta i Maksa zobaczymy Piotra Wątrobę i Bartosza Mikulaka, a ich partnerki – Lamię i Emmę – zagrają Angelika Kujawiak i Weronika Asińska. Do udziału w spektaklu zaproszeni zostali również Dorota Stalińska, która wykreuje rolę Berny oraz Mike Urbaniak, dziennikarz kulturalny, który wystąpi w roli Ekscelencji.

AKTORZY GOŚCINNI

Teatr Polski w Poznaniu oraz Teatr Fredry w Gnieźnie mogą pochwalić się aktorami i aktorkami, których gościnnie zobaczymy na scenach wielkopolskich.

Michał Karczewski w spektaklu „z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović”, fot. Dawid Stube

W Polskim w spektaklu Wiktora Rubina „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych” zagrają Agnieszka Kwietniewska i Zuzanna Saporznikow.

Agnieszka Kwietniewska to wielokrotnie nagradzana aktorka, którą zobaczyć można na scenach teatrów w Kielcach, Wałbrzychu, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. Fantastyczną kreację stworzyła m.in. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi w przedstawieniu „Komediant” – za rolę Bruscona otrzymała Grand Prix na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, nagrodę dla najlepszej aktorki na 9. Festiwalu „Boska Komedia” w Krakowie oraz łódzką „Złotą Maskę” za najlepszą rolę męską w sezonie 2015/2016.

Zuzanna Saporznikow to aktorka teatralna i dubbingowa, studentka na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, aktorka Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie. W 2016 w Teatrze Polskim w Poznaniu wygrała konkurs na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej „Modjeska calling”. Podkłada głos w „Paradise PD” oraz „BoJack Horseman”, serialach animowanych Netflixa.

W Gnieźnie gościnnie można zobaczyć Michała Karczewskiego w spektaklu „z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego.

Karczewski jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Trenował koszykówkę i lekkoatletykę. Interesuje się teatrem fizycznym. Współpracował z Teatrem Wierszalin, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Operą na Zamku w Szczecinie, Warszawską Operą Kameralną oraz warszawskim Teatrem Baj.

Aktorzy gościnni pojawią się na scenie gnieźnieńskiego teatru również w spektaklu „Ferdydurke” w reżyserii Piotra Ratajczaka, w którym zobaczymy: Wiktorię Czubaszek, Mikołaja Bańdo, Radomira Rospondka, Stanisława Twaroga i Tomasza Tywoniuka – premiera już 6 października. W późniejszym terminie w spektaklu-instalacji Magdy Szpecht zobaczymy Jasminę Polak.

Nowe twarze w teatrze to dla widzów nowe odkrycia, nowi ulubieńcy lub przyczynek do tęsknoty za dawnymi gwiazdami scen teatralnych. Po premierach październikowych będzie wiadomo, czy aktorzy, którzy pojawili się w Wielkopolsce, skradli serca publiczności.

CZYTAJ TAKŻE: Dobre powroty i nowe wyzwania. Rozmowa z Piotrem Kruszczyńskim
CZYTAJ TAKŻE: PRIV, czyli podglądanie prywatności. Recenzja spektaktu „PRIV”
CZYTAJ TAKŻE: Wiara, nadzieja, teatr

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
2
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0