Amadeus: Śmiało patrzeć w przyszłość
Opublikowano:
20 kwietnia 2018
Od: 19/04/2018
Do:
Początek:
Koniec:
To jedna z najmilszych chwil w mojej karierze zawodowej – powiedziała Agnieszka Duczmal, założycielka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, podczas podpisania umowy o współpracy pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskim Radiem. Spotkanie odbyło się 19 kwietnia.
WSPÓLNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Jak podkreśliła Agnieszka Duczmal, na drodze poznańskiego Amadeusa było wiele kamieni milowych.
„W ciągu 50 lat jego funkcjonowania byli nimi przede wszystkim ludzie, którzy pomagali nam w przetrwaniu. Kilka lat temu bardzo obawiałam się o przyszłość orkiestry. Przekonałam się jednak, że i wśród polityków są osoby, które dotrzymują słowa. Pan Marek Woźniak jest jedną z nich. Cieszę się, że możemy na niego liczyć, podobnie jak na Polskie Radio, a teraz również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jesteście państwo ucieleśnieniem wszystkich tych ludzi, którzy kiedykolwiek podali nam pomocną dłoń” – powiedziała poznańska Maestra podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji podpisania współpracy.
„Chcemy wspólnie podejmować odpowiedzialność za przyszłość orkiestry. Chcemy, aby ten zespół miał coraz większe znaczenie dla kultury narodowej. Nie tylko tej regionalnej, ale i ogólnopolskiej” – podkreślił podczas spotkania marszałek Marek Woźniak. Udział w nim wzięli również Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w MKiDN oraz Mariusz Staniszewski, członek zarządu Polskiego Radia.
KULTURA NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI
„Myślę, że dla wielu z nas to bardzo wyjątkowa chwila. Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć dalsze działania tej znakomitej orkiestry. Chciałabym serdecznie podziękować pani Agnieszce Duczmal za ogromny wysiłek, jaki przez te pół wieku wkładała w kształtowanie Amadeusa. To oszałamiające dzieło życia” – nie kryła podziwu podsekretarz Zwinogrodzka. Podkreśliła, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie aktywnie uczestniczyć w kolejnych przedsięwzięciach Amadeusa. W podobnym tonie wypowiedział się przedstawiciel Polskiego Radia, zaznaczając, że twórczość orkiestry jest przykładem kultury najwyższej jakości. „To dla nas ogromna satysfakcja, że wciąż możemy brać udział w jej promowaniu” – powiedział Staniszewski.
Warto przypomnieć, że Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus od czterech lat działa jako wspólna instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Polskiego Radia.
Inicjatywa ta została podjęta przez marszałka Marka Woźniaka. Od tamtej pory, na mocy uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Samorząd Województwa każdego roku przekazuje dotacje na dalsze funkcjonowanie orkiestry – nie mniej niż 900 tys. zł rocznie. Wsparcie systemowe wyraźnie ustabilizowało jej sytuację finansową.
Podczas niedawnej ceremonii rozdania tegorocznych Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk, Agnieszka Duczmal otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt pracy twórczej.
Uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Darodowego oraz Polskim Radiem, w sprawie współprowadzenia Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, odbyło się w czwartek 19 kwietnia o godz. 11.00 w Sali Prasowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (al. Niepodległości 34).
CZYTAJ TAKŻE: Amadeus – na dobre zakończenie