Zamieniam się w słuch #121 – Jakub Wojtaszczyk

Po czterech książkach prozatorskich i niezliczonych artykułach, przyszedł czas na literaturę non-fiction.

Kuba Wojtaszczyk, dziennikarz kulturaupodstaw.pl i tegoroczny stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego, pracuje nad reportażem o polskiej scenie drag queen, a nawet szerzej: o queerze nad Wisłą.

 

W rozmowie z Martyną Nicińską Kuba Wojtaszczyk rozkłada te pojęcia na czynniki pierwsze i opowiada o wrażeniach z pracy w zupełnie nowym gatunku literackim.

Słowniczek pojęć autorstwa Kuby, których nie zdążyliśmy wyjaśnić w rozmowie:

Vogue to styl tańca i styl życia, który ma bardzo bogaty kontekst historyczny. Był stworzony przez czarne drag queens w Harlemie w latach 60. Dzisiaj jest to bezpieczne i kreatywne miejsce dla osób LGBT+. Vogueing jest tańcem improwizowanym, który najczęściej tańczy się w formie walki – jeden na jednego.

 

Wygrywa ta osoba, która zachwyci publikę i jury.

Jakub Wojtaszczyk, fot. Krystian Daszkowski

Scena balowa (z ang. ballroom) to miejsce, w której vougerzy_ki prowadzą „walki”, czyli mogą w pełni pokazać swoją ekspresję. Bale to najważniejsze wydarzenia dla społeczności, która dzieli się na domy (z ang. houses), czyli mniejsze wspólnoty. Osoby z domów wspólnie przygotowują się do występów na balach, ale również wspierają w codziennych sprawach, pomagają sobie nawzajem.

„RuPaul’s Drag Race” – amerykański program telewizyjny typu reality show. Celem programu jest wyłonienie spośród uczestników najciekawszej i najbardziej utalentowanej osoby w dragu, która otrzymuje tytuł America’s Next Drag Superstar oraz nagrody rzeczowe i pieniężne. Gospodarzem programu jest drag queen RuPaul, który jest również głównym jurorem programu. Dostępny na Netflix-ie.

cis, czyli cispłciowość – spójność pomiędzy czyjąś płcią przypisaną przy narodzinach, a ich tożsamością płciową; cismężczyźni i ciskobiety to osoby nietranspłciowe.

 

       Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch