Zamieniam się w słuch #139 – „Kongres: 2071”

Podglądamy przygotowania do finału Projektu OFF Opera 2021, który już po raz kolejny szuka związków opery z współczesną problematyką społeczno-kulturową.

Tegoroczny Projekt OFF Opera nosi tytuł „List do przyszłości”. Zaproszeni twórcy i twórczynie dotykają różnych aspektów myślenia futurologicznego, wykorzystując takie dziedziny sztuki, jak: literatura, teatr, film i sound art.

W sierpniu i wrześniu, w Poznaniu i kilku wielkopolskich miastach, odbyły się cztery cykle interdyscyplinarnych działań adresowanych do różnych grup wiekowych. Ich efektem są cztery scenariusze przyszłości, które poznaliśmy podczas pierwszej części finałowego wydarzenia.

 

Piąty scenariusz przyszłości kryje się w intermedialnym projekcie teatralno-muzycznym „Kongres: 2071” z muzyką Andrzeja Koniecznego (premiera: 5 października 2021). Autorką tekstu i reżyserką spektaklu jest Zdenka Pszczołowska. Za choreografię odpowiada Oskar Malinowski.

 

Kompozycja opowiada o braku porozumienia w czasach upadku ludzkiej cywilizacji. Jej podstawę stanowi partytura graficzna, którą wykonają zaproszeni aktorzy i muzycy oraz artyści-amatorzy, biorący udział w muzyczno-performerskich warsztatach. Na wspólne próby mieli tylko osiem dni. Silną inspirację dla twórców „Kongresu” stanowiła twórczość Stanisława Lema, a zwłaszcza „Opowieści o pilocie Pirxie”.

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reżyserką Zdenką Pszczołowską nagraną kilka dni przed premierą „Kongresu: 2071”.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch